Podlaha je alfou a omegou interiéru. Je tím prvním, o čem je dobré mít jasno v samém počátku zařizování. Udává styl interiéru, ovlivňuje jeho atmosféru i vaše pohodlí. Volba vhodného materiálu a dekoru by měla být opravdu pečlivá. Špatné rozhodnutí budete napravovat těžko. Aby to dobře dopadlo, je můžete se na nás obrátit na webu NejŘemeslníci a vybírat ze zkušených řemeslníků s referencemi.

Základní rozhodnutí se bude odehrávat mezi dřevěnou, laminátovou podlahou, podlahou z vinylu, litou podlahou a dlažbou. Každý ze zmíněných typů se hodí do jiné místnosti.

Co doporučují NejŘemeslníci?

Víte, jaká podlahová krytina se vhodnější do kuchyně a jaká do chodby? Kam by nemělo přijít dřevo a kde vám nebude příjemné šlapat po dlažbě? Podívejte se na náš jednoduchý přehled.

Obývací pokoj dodává charakter celému bytu či domu. Při výběru podlahy je tedy důležité nemyslet jen na praktičnost, ale volit podlahu podle stylu interiéru. Proto je do obývacího pokoje, ložnice, chodby vhodná třívrstvá dřevěná podlaha nebo třeba vinylová s lištou po celém obvodu. 

V kuchyni je určující velká zátěž. Volte tedy krytiny voděodolné, odolné proti poškození, poškrábání nebo zbarvení.

V dětském pokoji je zase důležitý teplý povrch, protože děti si hrají na podlaze. A také dobře udržovatelný. Zvolenou krytinu lze doplnit kusovým kobercem – znáte děti a jistě víte, čeho jsou schopny.

Podlaha v koupelně se zpravidla řeší v souvislosti s designem této místnosti, ovlivňují ji barevnost a styl obkladů. Nejčastěji se zde používá dlažba. V případě otevřených sprchových koutů protiskluzová. Při výběru jiných krytin je prioritní požadavek na voděodolnost. S ohledem na tyto skutečnosti proto preferujeme na WC, zádveří, či komory velkoformátovou keramickou dlažbu o rozměrech 600 x 600 mm.

Chodba a předsíň jsou místy, kde je podlaha vystavena vysoké zátěži, ale konkrétní krytinu je třeba vybírat i podle toho, že tato část domu bývá vizitkou majitelů. 

Na balkony a terasy je nejvhodnější opět velkoformátová dlažba, která je montována na terče. To usnadňuje úklid i případnou výměnu a opravy.

Je z čeho vybírat

+ VINYL

Vinylová podlaha je odolná proti vlhkosti, ohnivzdorná a antistatická. K tomu se velmi dobře udržuje. Desky jsou buď lepené na podklad nebo jsou vybavené zámkovým systémem a jsou položeny jako plovoucí podlahy. Hodí se do obýváku, ložnice a dětského pokoje. Vinylové dílce umí imitovat skvěle dřevo a navíc jsou odolnější a levnější. Pokud máte obývací pokoj propojený s kuchyní, použijte tam stejnou odolnou podlahovou krytinu a obývací část zútulněte kusovými koberci. Trendy jsou ty s vyšším vlasem, které jsou velmi příjemné na chůzi.

+ DLAŽBA

Velmi odolný, ale tvrdý a chladný materiál. Je vhodná nad podlahové topení a do místností, kde je potřeba podlaha, kterou nezničí voda a vlhkost. Patří mezi ekologické materiály a skvělá pro alergiky. Je nehořlavá a odolná proti chemikáliím. Může mít protiskluzovou úpravu. Hodí se do kuchyně, koupelny a chodby.

+ LITÉ PODLAHY

Jde o podlahy, které se z technických provozů dostaly do domácností. Lijí se z materiálů na bázi epoxidu, polyuretanu nebo cementu. Aplikace je jednoduchá, ale vyžaduje dokonale rovný podklad. Tyto podlahy nevyžadují žádnou speciální údržbu a vzhledem k absenci spár se udržují velmi dobře. Hodí se do  předsíně, kuchyně a koupelny.

+ EKO

Moderní podlahové krytiny jsou recyklovatelné a vyrobené na přírodním základu, což může být např. organický polyuretan. Neobsahují chlor, změkčovadla ani rozpouštědla. Jsou zcela bez zápachu a plně recyklovatelné. Hodí se do obýváku, dětského pokoje a ložnice.

+ DŘEVO

Ač je dřevo méně odolné než ostatní krytiny, považuje se za „věčnou podlahu“. Kvalitní lak ochrání dřevěnou podlahu 10 až 15 let, pak je ji možné přebrousit a znovu nalakovat (případně naolejovat či navoskovat). Lepená dřevěná podlaha má navíc velmi dobré zvukově izolační vlastnosti.  Dávejte však pozor na mechanické poškození, například kamínky ji mohou poškrábat, o psích drápcích nemluvě. Hodí se do obýváku a ložnice.

+ LAMINÁT

Výhodou je příznivá cena a snadná pokládka. Montáž je jednoduchá díky zámkovému mechanismu, což znamená, že se laminátové podlahy pokládají jako plovoucí. Nevýhodou je citlivost vůči vlhku, nepříliš dobrá zvuková izolace a také to, že jde spíš o chladný a tvrdý povrch. Hodí se do obýváku a jídelny.

+ KOREK

Korek má oproti vinylu prakticky neomezenou životnost. Před poškrábáním a obecně mechanickým poškozením ho chrání vysoce odolný lak. Korek má navíc tu výhodu, že obsahuje velké množství vzduchových molekul, proto dobře udržuje teplo. Dokonce vůbec nevadí, pokud ho položíte na chladnou dlažbu. Vybírat lze z nepřeberného množství dekorů. Běžně lze sehnat provedení v designu přírodního dřeva, antik dřeva a mezi novinky patří přírodní kámen. Korková podlaha se dodává v podobě dlaždic, které se lepí. Standardně jsou dostupné v rozměrech 300 x 300 a 600 x 300 milimetrů s celkovou tloušťkou čtyř, šesti nebo osmi milimetrů.

„Chytré“ podlahy ukrývají tepny místností

Zdvojené a dutinové podlahy mohou schovat a zároveň snadno zpřístupnit infrastrukturu v místnostech, jako jsou topné trubky či datové linky. Další předností je jejich rychlá montáž, flexibilita k měnícím se požadavkům i moderní interiérové úpravy v řadě druhů krytin. Na trhu je celá škála těchto systémů zahraniční i domácí produkce.

Jednoduchý přístup

Jeden ze systémů zdvojených podlah, které dovolují přístup do kteréhokoliv místa pod nimi, reprezentuje například dřevotřísková deska Ligna firmy Lindner. Desky se hodí do kanceláří i technického zázemí, když spadají do nejnižší emisní třídy E1 a vysoká míra přesnosti výroby zaručuje těsnost spojů. Tento podlahový systém s velmi dobrými elektrostatickými vlastnostmi lze doplnit také výztužnými profily a kombinovat s  jinými podlahovými systémy. 

Základem konstrukce jsou dřevotřískové desky o rozměru 600 x 600 milimetrů a tloušťkách 30,5 až 39 mm, přičemž lze volit i atypické tloušťky. Spodní strana je tvořena hliníkovou fólií 0,05 mm nebo ocelovým plechem, boky mohou nést různě barevné ochranné plastové lišty. Svrchní strana může zůstat jako holá dřevotříska nebo se „obléci“ do antistatického PVC, linolea, keramické dlažby, kaučuku nebo elegantních parket.

Pokročilejším provedením jsou kalciumsulfátové desky Nortec představující nehořlavý materiál s extrémní pevností a ochranou proti hluku. Při stejných rozměrech jako dřevotřísková „sestra“ dosahuje tlouštěk 14 až 44,5 mm, jakož i atypických řešení. Desky jsou k dispozici také ve verzích pro lepší ventilaci a akustiku, velmi vysoké zatížení a s integrovaným podlahovým vytápěním.

Například Nortec Sonic zajišťuje tichou a stabilní cirkulaci vzduchu a automatické řízení teploty a vlhkosti pomocí nepatrných otvorů v podlahových deskách. Ty jsou navíc odhlučněny akustickou vložkou, což je předurčuje k instalaci v koncertních sálech, kinosálech nebo posluchárnách. Další varianta provedení Comfort integruje do desek inteligentní systém vytápění a chlazení. 

Tuto technologii lze využít v prostorách, kde není možné řešit regulaci vnitřního klima standardním způsobem nebo by se narušoval estetický a architektonický dojem z interiéru. Systém se přitom vyznačuje rychlou reakční dobou a malou náročností na tloušťku podlahové konstrukce. Provedení Power dosahuje vysoké únosnosti díky vyztužení desek na spodní straně ocelovým plechem a speciálními sloupky. Takto upravený systém snese bodové provozní zatížení dle ČSN EN 12825 až 8 kN, což je 16 kN mezního zatížení.

Do provozů náročných na čistotu, jako jsou zdravotnické, potravinářské či datové provozy byly navrženy speciální zdvojené podlahy Prodata splňující hygienické, statické a další požadavky pro použití v superčistých provozech, tzv. clean rooms. Tyto hliníkové desky disponují nízkou hmotností, ale vysokou pevností. Větrání zajišťují různé průřezy mřížek. 

Design a funkce jsou na prvním místě zase u skleněných zdvojených podlah Lumen, které vytvářejí efekty podle transparentního, mléčného či barevného skla, což lze ještě podtrhnout bodovým osvětlením. Skleněné desky se pokládají přímo na ocelové sloupky, nosné trámky se nepoužívají, proto zůstává zachován optický dojem podlahy. Deska se skládá ze tří vrstev 10 + 15 + 10 milimetrů silných.

Celistvější dutinové podlahy

V místnostech, v kterých není potřeba zachovat přístup do dutiny v celé ploše podlahy nebo je absence spár podmínkou pro pokládku finálních krytin, lze použít tzv. dutinové podlahy. Systém Floor and more se hodí pro vstupní prostory a atria, kanceláře i průmyslové budovy. Vyznačuje se požární odolností, odolností vůči vodě a dobrými akustickými vlastnostmi. Jde o ekologické materiály na bázi kalciumsulfátu, na něž lze krytiny z PVC, koberce, parkety či dlažbu aplikovat již 24 hodin po montáži. Přístupnost do dutiny lze vyřešit revizními vstupy nebo kanály.

V místnostech, v kterých není potřeba zachovat přístup do dutiny v celé ploše podlahy nebo je absence spár podmínkou pro pokládku finálních krytin, lze použít tzv. dutinové podlahy. Systém Floor and more se hodí pro vstupní prostory a atria, kanceláře i průmyslové budovy. Vyznačuje se požární odolností, odolností vůči vodě a dobrými akustickými vlastnostmi. Jde o ekologické materiály na bázi kalciumsulfátu, na něž lze krytiny z PVC, koberce, parkety či dlažbu aplikovat již 24 hodin po montáži. Přístupnost do dutiny lze vyřešit revizními vstupy nebo kanály.

Standardní rozměr desek dosahuje 600 x 600 mm nebo 600 x 1200 mm. Tloušťka se pohybuje v rozmezí 24 – 44,5 mm, překážkou přitom nejsou ani atypické tloušťky. Boční hrany jsou opatřeny systémem pero-drážky zaručujícím vysokou těsnost a přesnost spojů a zvyšujícím celkovou únosnost podlahy. Rovněž dutinové podlahy Floor and more jsou, stejně jako zdvojené Nortec, dosažitelné ve verzích Sonic pro lepší ventilaci a akustiku, Power pro velmi vysoké zatížení a Comfort s integrovaným vytápěním s chladicím výkonem 23 – 45 W/m2 a topným výkonem 60 – 100 W/m2. Navíc je k dispozici v úpravě hydro do extrémní vlhkosti, které čelí cementovou bází s vysokou hustotou mající vodoodpudivé vlastnosti při zachování únosnosti.

Systémy ATIZ

Zdvojené podlahy dřevotřískovými nebo sádrovláknitými deskami nabízí též společnost ATIZ. Podlaha typu ADS 40 je tvořena nášlapnými deskami formátu 600 x 600 mm ze speciální dřevotřísky o vysoké objemové hmotnosti a tloušťce 38 mm. Boční hrany jsou kryty plastovou lištou kvůli ochraně proti nárazu a vlhkosti. Pro dosažení bezespárého styku jsou hrany desek zkoseny, spodní strana je opatřena hliníkovou fólií. 

Desky nesou ocelové, výškově nastavitelné stojky s antikorozní úpravou žlutým chromátem, které se lepí pružným tmelem na podkladní beton, napuštěný penetračním nátěrem. Styk desek se stojkami je řešen elektrostaticky vodivou podložkou, která má zároveň zvukově izolační vlastnosti. Na přání lze dodat elektrostaticky vodivou desku s možností uzemnění zdvojené podlahy včetně vypracování výchozí elektrorevize. K dodání je i typ ATIZ ADS 30 o tloušťce desky 28 mm. Spodní stranu desky lze opatřit pozinkovaným plechem, případně zvolit úpravu dle konkrétních požadavků. 

Zdvojená podlaha typ ATIZ AKS 36 má dílce vyrobeny ze sádrovláknité desky KNAUF o tloušťce 36 mm. Ostatní údaje jsou shodné s typem ATIZ ADS 40.

Sortiment zahrnuje i dutinovou podlahu EURO 625 tvořenou výškově nastavitelnou ocelovou konstrukcí v rastru 625 x 625 mm, pokovenou žlutým chromátem. Jako bednění slouží sádrovláknitá deska tloušťky 19 mm a rozměru 625 x 1250 mm, oddělená separační fólií od anhydritové lité samonivelační vrstvy tloušťky 35 mm. Možné povrchové úpravy zahrnují koberec, linoleum, PVC, parkety, dlažbu a další druhy nášlapných vrstev.

Tipy pro výběr spolehlivých řemeslníků


Pokud jste se rozhodli, že práce svěříte odborné firmě, vybírejte pečlivě. Z řemeslníka byste měli mít dobrý pocit už při komunikaci. Rozhodně si vyhledejte reference, abyste informace o kvalitě odváděné práce měli z první ruky. Nenajímejte si řemeslníky bez smlouvy. Správně formulovaná smlouva o dílo vám ušetří plno starostí a peněz při případných reklamacích. Věnujte velkou pozornost popisu prací a dodaných materiálů. Ve smlouvě trvejte na tom, že firma se bez vašeho souhlasu nebude pouštět do náhradních řešení. Smlouva by měla obsahovat i technickou dokumentaci (je-li nutná), ceny, materiálové položky, termíny, sankce při jejich nedodržení a požadavek vést stavební deník, který bude každý den k dispozici. Nezapomeňte uvést i klauzuli o odvozu odpadu.
Pokud si nejste jisti co a jak, můžete využít dokumenty ke stažení ZDARMA.
Sdílet článek