Každá přestavba koupelny je jiná. Podle čeho určit, na kolik vyjde zrovna ta vaše? Sepsali jsme pro vás, jak se cenově liší vana od sprchového koutu, co stojí některé řemeslnické práce a přidáváme i ukázky konkrétních rekonstrukcí.

Ze všeho nejdřív si položte otázku: Co všechno a jaké doplňky se mají do koupelny vejít? Pračka, umyvadlo, koš na prádlo, pár skříněk, možná i sušička. Jakmile budete mít jasno, čeká vás další dilema: „Sprchový kout, nebo vanu?“ Rozhodovat byste se měli podle prostoru, svých preferencí a životní situace. (Například jestli máte malé děti, nebo se naopak chystáte do důchodu.) A samozřejmě je tu i finanční stránka věci. 

Cenově nejdostupnější jsou akrylátové vany a ty ze smaltované oceli. Můžete je pořídit už za 2 000 Kč, ale počítejte s tím, že k nim nebude žádné příslušenství. Pokud byste naopak chtěli vanu například s hydromasážní funkcí, připravte si kolem 30 000 – 40 000 Kč

Nejlevnější sprchový kout seženete zhruba za 3 000 Kč. Prostornější a designově propracovanější varianty vás pak přijdou na něco kolem 15 000 Kč a sprchy s masážními tryskami se opět můžou vyšplhat až nad 40 000 Kč.  

Kromě ceny za pořízení je dobré uvažovat i nad spotřebou vody. Mohlo by se zdát, že vana vás přijde dráž, ale nemusí to být tak úplně pravda. Hlavicí sprchy totiž za minutu proteče cca 10 l vody. Průměrná vana má objem 110–150 l, ale nikdy není naplněná až po okraj. Takže pokud se ve sprše vystřídají denně tři lidé a každý v ní stráví 20 minut, vyjde vás to skoro stejně jako jedna koupel za den.

Cena prací za přestavbu koupelny

Vybavení ale tvoří jenom část rozpočtu. Pokud neděláte rekonstrukci svépomocí, padne až 50 % nákladů na zaplacení stavební firmy nebo jednotlivých řemeslníků. A kolik jejich práce zhruba stojí? My jsme zabrousili do internetových vod a odpověď našli na portálu e-stav.cz, který se věnuje stavebnictví.

typ práceorientační cena*
zpracování projektové dokumentace3 000 Kč
posudek statika2 000 Kč
bourání 6 000 Kč
elektroinstalace včetně práce 15 000 Kč
vodoinstalace včetně práce16 000 Kč
stavební práce 20 000 Kč
doprava, odvoz suti4 000 Kč

Samozřejmě, že není rekonstrukce koupelny jako rekonstrukce koupelny. Cena se liší podle toho, jestli kompletně měníte dispozice místnosti, nebo třeba jen pořizujete nové vybavení a obklady. Abyste měli ještě lepší představu o tom, kolik vás nová koupelna bude stát, vybrali jsme pár konkrétních rekonstrukcí různého rozsahu

TIP! Pokud plánujete rekonstrukci bytového jádra, pomůže vám s rozpočtem kalkulátor Panelreko.

Částečná rekonstrukce koupelny: cena do 60 000 Kč

Někdy i k velkému vylepšení stačí jen nepatrná změna. Třeba jako v případě zakázky, kdy chtěl zákazník vyměnit původní vanu za novou. Důležité bylo napojit novou sanitu na stávající obklady a přizpůsobit odpad. Celá rekonstrukce vyšla na 14 000 Kč a řemeslník za práci získal Kozlovu pečeť poctivosti.

Popraskaná vana, hlavní důvod k rekonstrukci koupelny.
Nesprávně usazená vana popraskala a koupání už pro majitele přestalo být příjemné.
Opravená vana s novými obklady.
A takhle vypadá koupelna po rekonstrukci.

O něco rozsáhlejší pak byla rekonstrukce, při které se instaloval nový sprchový kout a měnila se vana. Koupelna byla stará jen 7 let, ale předchozí práce nedopadly úplně 100%, a tak se majitelé rozhodli pro úpravu. Ruku v ruce s výměnou sanity šly i nové obklady a podlaha. Proměna stála 31 000 Kč a řemeslník získal za práci pět hvězdiček.

Rohová vana, která byla jedním z důvodů zrekonstruoovat koupelnu.
Vana před rekonstrukcí.
Vana získala nové obklady.
Vana po rekonstrukci. 
Vybouraný půlkruhový sprchový kout.
Původně půlkruhový sprchový kout potřeboval vyměnit.
Původní sprchový kout nahradilo řešení bez vaničky. Nechybí nové obklady.
Nově je teď v koupelně sprchový kout typu walk-in.

Kompletní rekonstrukce koupelny: cena od 60 000 Kč do 120 000 Kč

V předchozích dvou případech šlo jenom o menší úpravy. Pokud ale plánujete rekonstrukci od A do Z, počítejte už s vyššími výdaji. Do rozpočtu je potřeba zahrnout bourací a zednické práce, často úpravu elektroinstalace, rozvodů a odpadu, obložení stěn i podlahy a samozřejmě montáž zařizovacích předmětů. 

Skoro stejně proběhla přestavba koupelny našeho zákazníka Pavla. Vanu vystřídal sprchový kout a kromě toho bylo potřeba přemístit odpad, rozvody vody, světla i ventilátor.  Rekonstrukce vyšla na 80 000 Kč a stavební firma dostala za bravurní práci pět hvězdiček.

Koupelna před rekonstrukcí s klasickými béžovými obklady.
Před rekonstrukcí byla koupelna spíš taková „klasika“.
Rekonstrukce koupelnu proměnila v moderní prostor s umyvadlem na desku.
Po přestavbě se ale proměnila v originální a designovou záležitost.
Původní koupelna s vanou a béžovými obklady.
Původně byla v koupelně vana. Béžové obklady nijak zvlášť neupoutají.
V nové koupelně teď převládá dřevo, vanu nahradil sprchový kout typu walk-in.
Vanu nahradil sprchový kout typu walk-in a hlavní slovo dostalo dřevo.

Rekonstrukce dražší než 120 000 Kč

Přestavba velké koupelnu v rodinném domě stojí většinou víc než rekonstrukce bytového jádra v paneláku. Třeba jako v následujícím případě. Zákazník potřeboval zrekonstruovat podkrovní koupelnu, kde byla původně jen vana. K té si přál přidat ještě sprchový kout typu walk-in a zároveň vyměnit umyvadlo a WC. Rekonstrukce vyšla všehovšudy na 189 000 Kč.

Původní koupelna s vanou a světlými obklady.
V původní koupelně byla pouze vana, majitelé si přáli mít i sprchový kout. 
Do nové koupelny se vešel i sprchový kout.
A takhle vypadá prostor po rekonstrukci.

Zkušení řemeslníci jsou k nezaplacení

Pokud se rozhodnete rekonstruovat koupelnu svépomocí, máme jedno doporučení: na náročnější práce si přece jen najměte profesionály. Třeba taková elektroinstalace musí na závěr projít schválením revizního technika, a tak se vyplatí mít všechno v pořádku. Složitější záležitostí jsou taky rozvody vody a odpadu. A kde odborníky na takové práce hledat? Přece u nás. Stačí zadat zdarma poptávku a počkat na první nabídky od firem.