23. 7. 2024, aktualizováno 24. 7. 2024

Léto je v plném proudu a teploty často šplhají do neúnosných výšek. Jak v takových chvílích zajistit, abyste se „neupekli“ v přehřáté domácnosti? Cest je hned několik od výběru klimatizace přes montáž stínění a izolace až po vlhčení vzduchu.

Některá opatření jsou nákladnější, další zase stojí jenom pár korun. Všechna přitom mají jedno společné: přispívají k udržení tepelné pohody. Kromě dlouhodobých řešení existuje celá řada jednoduchých, ale účinných triků, které můžete vyzkoušet hned teď a ulevit si tak od horka. 

První pomoc před horkem nabídne stínění 

O pár stupňů vám doma sníží teplotu optimální stínění. Půjde hlavně o rolety a žaluzie, ať už vnitřní, nebo vnější. Pokud máte okna na jižní nebo západní stranu, zvolte nejlépe exteriérovou stínící techniku. Ta zabrání ohřívání oken a je proto účinnější než vnitřní stínidla.

Žena zatahující zatemňovací rolety

V přízemí rodinných domů se taky osvědčují venkovní markýzy. Většinou se používají na zakrytí verandy s posezením, přičemž zastíní i prosklený vstup do domu. V interiéru pak můžete využít závěsy a záclony. Vybírejte zvlášť takové, které mají světlé barvy. Dokážou totiž odrazit víc tepla než tmavé varianty.

Jak si vybrat klimatizaci

Léty prověřenou chladicí klasikou jsou klimatizace. Dnes se dají sehnat celkem ve třech typech. Pořídit si můžete nástěnnou klimatizaci – ta se skládá z jedné nebo více vnitřních jednotek a vnější části, která se montuje k fasádě. Jde o výkonné a efektivní řešení, nicméně vyžaduje odbornou instalaci.

Stále populárnější jsou přenosné klimatizace. Nezaberou moc místa, stačí je zapnout do zásuvky a už chladíte. Hodí se spíš do menších prostor a obvykle nemají takový výkon jako pevné jednotky.

Alternativu do těch nejmenších místností představuje okenní klimatizace. Není to zrovna estetické řešení, vejde se ale tam, kde neposlouží ani přenosná klimatizace.  Instalují se přímo do okna nebo do připraveného výklenku ve zdi.

Klimatizaci vždycky umístěte tak, aby foukala do otevřeného prostoru. Ne přímo na vás. Dejte si taky pozor na příliš suchý vzduch, který můžou některé klimatizace způsobit. Relativní vlhkost vzduchu by neměla klesnout pod 35 procent. K tomu nezapomínejte udržovat vnitřní teplotu maximálně o 5 až 7 °C níž oproti té venkovní. Přecházení z ještě nižších teplot do vyhřátého exteriéru je zárukou tzv. teplotního šoku a receptem na nachlazení.

S optimální volbou klimatizační jednotky Vám poradí specialisté ze společnosti V-systém. Klimatizaci odborně nainstalují, zprovozní a zaškolí vás v obsluze. Navíc pomůžou i s dotací NZÚ, která se v některých případech týká klimatizací s tepelným čerpadlem.

Protisluneční zasklení účinně snižuje teplotu interiéru

Důležitou roli v řešení domácího tepelného komfortu hraje zasklení. Moderní izolační okna se obvykle skládají z více vrstev skla opatřených speciálním povlakem. Právě díky němu dokážou ochránit budovu před přehříváním. Daná skladba zasklení tak ovlivní prostup světla a tepla do místnosti, a tím pádem i vaše úspory na klimatizaci.

Aby izolační okna fungovala správně, musí se řešit komplexně včetně parametrů celé stavby.  Podstatná je dispozice domu, jeho orientace, tepelná izolace a taky provedení střechy. Izolační zasklení je sice nákladnější opatření, při správném návrhu vám ale zabezpečí tepelnou pohodu po celou životnost bydlení.

PLANISTAR SUN+ skla v kuchyni
PLANISTAR SUN+ skla s vysokou hodnotou propustnosti světla (TL). Zdroj: Saint Gobain Glass

Kvalitní protisluneční skla najdete v nabídce společnosti Saint-Gobain Glass. Letní komfort vám i v teplotních extrémech zajistí například sklo COOL-LITE® XTREME. Dovnitř místnosti propustí spoustu světla a naopak odrazí teplo zpátky do exteriéru. Sklo PLANISTAR SUN+ zase zaručuje celoročně nižší spotřebu energie – v létě snižuje přehřívání a v zimě poskytuje lepší tepelnou izolaci.

Zateplení omezí přehřívání domu

Nejnáročnější „protisluneční“ investici představuje zateplení domu. Jakožto osvědčené a efektivní opatření proti přehřívání stavby se však vyplatí pořídit. Zvlášť pak zateplení střechy, do které slunce často praží od rána do večera.

Tepelná izolace pomůže uvnitř domu udržet stabilní teplotu. V létě brání přehřívání a během zimy zase snižuje tepelné ztráty. Stejně jako u izolačních oken i v případě izolace platí, že když se správně provede, tak vydrží desítky let.

Tipy a triky pro rychlou úlevu od veder

Kromě dlouhodobých opatření existuje i pár dalších triků, jak na vedro v domě vyzrát. Alespoň tedy na chvíli. Takže jak se na horké letní dny připravit?

Omezte používání spotřebičů: To poslední co doma chcete, je zvyšovat vnitřní teplotu vařením. Pokud to vydržíte, pokuste se používání sporáku a trouby vyhnout. Ani zapnutá digestoř si totiž s odvodem tepla neporadí.

Zvlhčete vzduch: S osvěžením pomůže rozprašovač. Stačí ho naplnit studenou vodou a můžete se ochlazovat do libosti. Zkuste ho použít i na záclony, závěsy nebo rozpálené žaluzie. Voda se z nich bude postupně odpařovat a vzduch se tím trochu ochladí.

Zmražte si pyžamo: Trápí vás horka i v noci tak, že se vám nedaří spát? Večer vyzkoušejte dát pyžamo na chvíli do mrazáku. To samé můžete provést s polštářem nebo přikrývkou. Další možnost je použít rozprašovač se studenou vodou právě i na povlečení, polštář a deku, nebo usínat s vlhkým ručníkem za krkem.

Rozhodli jste se pro montáž stínicí techniky nebo zateplení? Nechte práci na ověřených odbornících. U nás na portále vás spojíme s těmi, které máte v okolí. Stačí zadat poptávku zdarma.

0 0 Počet hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Přidejte svůj názor.x