4. 9. 2021, aktualizováno 13. 6. 2022

Rozlitý olej, ředidlo, nářadí, co občas spadne na zem – to všechno musí vydržet podlaha v garáži a dílně. Proto existují epoxidové stěrky a potěry, které jsou přesně pro takovou zátěž uzpůsobené. Dají se aplikovat snadno, rychle a v různých dekorech. Možná vás jejich industriální design uchvátí natolik, že si je pořídíte třeba i do koupelny nebo jiné místnosti u vás doma. I to je totiž možné.

Epoxidové podlahy: když se spojí vysoká odolnost a minimalistický design

Do garáže, dílny, obchodního centra či parkovacího domu i do technické místnosti. Všude tam se hodí epoxidové potěry a stěrky, které toho dost vydrží a zároveň dobře vypadají. Jejich výsadou je hlavně odolnost vůči oděru, mechanickému poškození a chemikáliím (olejům, ropným výrobkům, žíravinám, kyselinám, louhům, rozpouštědlům, saponátům apod.) Aplikují se velmi snadno – nalitím na podklad a následným roztíráním.

Vysoká odolnost předurčuje epoxidové podlahy pro využití hlavně v průmyslových prostorách, ale dobře budou vypadat i u vás doma, třeba v koupelně nebo obýváku. Jejich design se dá totiž snadno přizpůsobit použitím akrylátových chipsů různých barev nebo vlitím jiného odstínu stěrky/potěru. V obou případech vytvoříte působivé mramorování podle vlastních představ.

Další výhodou je, že epoxidová podlaha nemá spáry, ve kterých by zůstávaly bakterie. A samotná údržba vám taky nebude dělat žádné zvláštní starosti – díky povrch můžete klasicky zamést a vytřít mokrým hadrem nebo mopem, je totiž naprosto voděodolný.

Epoxidové podlahy můžou být aplikované na beton, anhydrit, starou dlažbu nebo parkety. Nanášejí se buď jako stěrka, nebo jako potěr. (Stěrka je oproti potěru silnější.) V obou případech se musí podklad nejdřív ošetřit penetrací, která zajistí přídržnost dalších vrstev a upraví savost povrchu. Epoxidový potěr se následně roztírá nylonovým válečkem, stěrka (příznačně) stěrkou.

Podrobný video návod na aplikaci epoxidové podlahy.

Práci vám usnadní systémová řešení

Pokud vás láká použití epoxidové podlahy, máme pro vás tip, se kterým bude aplikace jednodušší. Jsou jím systémová řešení neboli předem určené skladby podlah. V praxi do vypadá tak, že výrobce přesně stanoví, vyzkouší a prověří materiály i postup pro aplikaci daného typu podlahy. Vám tedy stačí jen objednat výrobky, které tvoří součást skladby, následovat daný postup, a epoxidová podlaha je na světě.

Jedním z výrobců takových systémových řešení je Weber. Pro příklad si vezměme třeba jeho podlahu s hladkým designovým povrchem určenou pro garáže rodinných domů, sklepy a malé dílny. Abyste docílili kýženého výsledku, budete potřebovat penetraci weberepox P100 nebo P102, vrchní nátěr weberpox P128, dekorativní chipsy webersys epox chips a vrchní krycí lak weberpox P131 (pro případné vyrovnání povrchu pak nivelační hmotu weberfloor epox).

Systémy pro epoxidové podlahy pak najdete taky u Den Braven.

Poraďte se s odborníky, nic za to nedáte

Pokud si nebudete s aplikací epoxidů vědět 100% rady, můžete kontaktovat Centrum technické a obchodní podpory Saint-Gobain. Zdarma vám pomůžou vybrat to správné řešení, poradí se skladbou podlahy a připraví vám i bezplatnou kalkulaci včetně ceníkových cen.

Anebo to nechte celé na specializované firmě. U nás najdete v kategorii Podlah hned 3 tisíce referencí. Můžete si je projít, podívat se na hodnocení zákazníků a sami si vybrat řemeslníka nebo firmu. Ale taky stačí jen zadat poptávku (je to zdarma) a my už vhodné dodavatele oslovíme za vás. Vy se pak jen rozhodnete, koho nakonec kontaktujete.

0 0 Počet hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Přidejte svůj názor.x