15. 4. 2024, aktualizováno 15. 4. 2024

Zašlé parkety bez lesku ubírají na domácí atmosféře. Přemýšlíte nad změnou? Ve většině případů pomůže renovace, která na rozdíl od nové podlahy vyjde levněji. Oprava spočívá v broušení, zatmelení spár a následném ošetření lakem nebo voskovým olejem. 

Parkety mají nespočet tvarů i vzorů. Vyrábí se z různých druhů dřeva – a to buď jako celomasiv, nebo lepená „překližka“ z několika vrstev. Čas dodává parketám hezkou patinu a běžný provoz zařídí, že nikdy není jedna podlaha jako druhá. V určitou chvíli si už ale možná dřevo řekne o renovaci.

My jsme pro vás sepsali obecný postup, přidáváme tipy od zkušených podlahářů i rady pro každodenní péči. Musíme ale dodat, že renovace parket je už ‚‚vyšší dívčí‘‘, protože vyžaduje práci se speciálním nářadím a hodí se mít zkušenosti. Pokud nechcete nic nechat náhodě, mrkněte do naší databáze podlahářů a zadejte si bezplatnou poptávku. 

Než začnete, ověřte si stav původní podlahy

Už běžíte pro brusku? Ještě chvíli vydržte, nejdřív je celou podlahu potřeba zkontrolovat. Možná nakonec zjistíte, že parkety už nemá cenu opravovat a bude snazší pořídit komplet novou podlahu.

Rozsah poškození dřeva vám taky napoví, jestli se do renovace parket můžete pustit svépomocí, nebo bude lepší přizvat na pomoc řemeslníky. V každém případě zkontrolujte, jestli parkety drží u sebe, nebo se viklají. A taky jestli třeba na některých místech nechybí úplně. To samo o sobě není problém – stačí je vyměnit za nové ze stejného dřeva a ve stejné jakosti (nejde o kvalitu, ale o kresbu a vybarvení). 

Potíže nastanou ve chvíli, když jsou parkety poškozené vlhkostí či vodou a rozpadají se. Tady už stojí za to zavolat mistra podlaháře, který stanoví úroveň poškození a poradí si s optimální renovací.  

Jaké nářadí potřebujete pro opravu parket? 

Obecně vás můžou potkat dva případy renovace. A to méně náročná oprava v místnostech, kde stačí parkety jenom přebrousit (případně jich pár vyměnit a přilepit), nebo složitější varianta při nestabilní podlaze. To pak znamená rozebrat a očistit všechny parketové dílce, vyrovnat podklad nivelační stěrkou a nakonec parkety znova poskládat.   

Co si tedy k renovaci svépomocí připravit určitě:

  • brusku na parkety (tzv. Hummel) – pořídíte ji v půjčovně nářadí a stavební techniky, případně u podlahářských firem. Nejlepší je zvolit typ s odsáváním prachu.
  • materiál na broušení  – hlavně brusný papír ve formě pásů, ten obvykle taky seženete v půjčovnách nářadí, spolu s dalším příslušenstvím k brusce
  • škrabku, špachtli – hodí se k odstranění původního lepidla a dalších nečistot, ale i na tmelení spár
  • tmel na parkety, další variantou je brousitelný tmel na dřevo
  • lak nebo olej na parkety
  • lepidlo na parkety, pokud vám některé části nedrží na místě. K nanesení použijte nejlépe vroubkované hladítko.

A co koupit navíc při lepení celé podlahy? Nivelační hmotu (samonivelační stěrku) k vyrovnání podkladu, ideálně cementovou, která má vysokou pevnost v tlaku. Proč je to potřeba? Parkety totiž mírně mění svůj objem v závislosti na vlhkosti a teplotě (lidově se říká, že ‚‚pracují‘‘), a tomu je potřeba podklad přizpůsobit. Samonivelační stěrku pořídíte třeba u značek jako je Weber, Den Braven nebo Knauf. 

Jako podklad pod parkety může posloužit i suchá podlaha. Základním ‚‚stavebním kamenem‘‘ jsou tady sádrokartonové nebo sádrovláknité podlahové dílce (seženete například u Rigipsu nebo Knaufu) nebo cementovláknité desky (třeba Fermacell). Suchá skladba podlahy se hodí hlavně v bytech s trámovým stropem a všude tam, kde nemůžete moc zatížit konstrukci. 

Pokud je podklad v pořádku, můžete se pustit do samotné renovace parket. 

1. Příprava místnosti 

Jako první vystěhujte z místnosti všechen nábytek, odstraňte lišty a prahy. Zbavte se taky všech hřebíků nebo kovových částí podlah. Ty by mohly totiž v dalším kroku poškodit brusku. 

2. Broušení parket 

Samotné broušení se provádí hned několikrát. Během každého kroku se používá jiný brusný papír, od nejhrubšího po ten nejjemnější. 

První etapu broušení začněte s brusivem o zrnitosti P50. ‚‚Parkety musí být obroušeny na syrové dřevo, jinak při lakování vznikají fleky s jiným odstínem,‘‘ radí zkušený podlahář Michael Bím

V dalším kroku už můžete k broušení použít brusivo o zrnitosti P80.

‚Doporučuju použít Hummel jenom ke stržení původního laku nebo oleje. V dalších krocích si vezměte k ruce kotoučovou brusku se čtyřkotoučovým unašečem. Ta brousí pravidelně a na podlaze se neudělají pruhy jako u pásové brusky,‘‘ doplňuje Jan Daniel, kolega Michaela Bíma.

Nemáte brusku s odsáváním prachu? Nevadí, pro jistotu ale podlahu po každé etapě vysajte. A nezapomeňte si schovat z broušení trochu dřevěného prachu zrnitosti P80 – budete ho totiž potřebovat pro tmelení ve finální části renovace.

Ukázka broušení parket, více v detailu reference.

3. Zatmelení spár

Škvíry a mezery mezi parketami jednoduše zatmelíte. Do 4 mm stačí použít klasický tmel, do 8 mm už sáhněte po speciálce. Do tmelu přimíchejte sesbíraný prach (pro klasické nepigmentované dubové či bukové parkety stačí do 20 %). 

Pomocí špachtle pak vzniklou hmotu vpravíte do spár. Často se stane, že se tmel propadne, a pak je potřeba udělat další vrstvu. Po zatmelení povrch znovu přebruste pásem o zrnitosti P80. 

4. Finální ošetření parket

Na finální úpravu podlahy se hodí buďto lak nebo voskový olej. Lakování se většinou provádí v několika vrstvách, přičemž každá z nich se navíc jemně přebrušuje (brusivo P120). Vznikne tak ochranná vrstva, odolná proti škrábancům i skvrnám. Nicméně při každém dalším ošetření parket se lakování musí provádět po celé podlaze, jinak by povrch nezůstal celistvý.

Lak kupujte opravdu kvalitní, ve specializované prodejně. Pokud jde o množství, které budete nanášet, platí tady pravidlo ‚‚spíš víc, než míň‘‘. 

Parkety můžete ošetřit taky tvrdým voskovým olejem nebo emulzemi na bázi včelího vosku. Před aplikací parkety ještě jednou přebruste brusivem o zrnitosti P100. Olej se pak nanáší ve dvou vrstvách a pokaždé ho musíte pořádně rozetřít, aby se pěkně vsáknul do dřeva a na povrchu nevznikaly fleky. 

Na rozdíl od lakovaných parket se na takové podlaze lépe opravují nedokonalosti a škrábance. Stačí vám totiž přebrousit a navoskovat jenom poškozené místo. Nevýhodou vosků a oleje je ale menší odolnost vůči skvrnám.

Tipy a triky pro péči o parkety

Dřevěná podlaha sice nevydrží lesklá navěky, ale správnou péčí její stárnutí trochu zpomalíte. A jak se o ni starat? Tady najdete odpovědi na nejčastěji kladené otázky ohledně údržby parket:

Jak udržovat parkety: Pravidelně je uklízejte. Dávejte pozor na rozlité tekutiny a nečistoty, které můžou zničit povrchovou vrstvu. Na nohy židlí a dalšího nábytku, se kterým po podlaze pohybujete, přilepte měkkou podložku. Například z filcu.

Jak vyčistit a oživit staré parkety: Lakované parkety můžete čistit nasucho, luxem nebo smetákem, případně pouze lehce navlhčeným hadrem. Zašlý lesk snadno oživíte tekutou leštěnkou nebo dokonce lešticím strojem.

Parkety upravené voskovým olejem lze vyčistit podobně. Rozdíl je jenom ve vytírání – do vody se vždycky přidává určité procento voskového oleje (podle návodu na výrobku). Zvolte přitom nejlépe originál k oleji, který jste aplikovali v rámci renovace. Po takto ošetřené podlaze nechoďte hned, nechte ji pár hodin vyschnout.

Jak vytírat parkety: Dejte pozor na množství vody! Hadr nebo mop by měly být spíš jenom vlhké, rozhodně ne mokré tak, aby z nich kapala voda. Parkety totiž můžou kvůli přílišné vlhkosti bobtnat, navíc hrozí vznik skvrn a černání spár. Používejte jenom šetrné čisticí prostředky.

Jaká je cena renovace parket za m2: U specializovaných firem vychází renovace cca od 500 Kč za m2 výš (bez materiálu). Konkrétní cena závisí na stavu parket, rozsahu práce a zvolených materiálech.

Zkušené podlaháře najdete i u nás, poptávka vás nic nebude stát. Stačí jenom popsat, co byste rádi opravili nebo předělali. Pak už jenom počkáte na nabídky řemeslníků z vašeho okolí. 

5 1 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Přidejte svůj názor.x