Rozhodující je kvalita

Pokud chce nastávající majitel pergoly či altánu skutečně kvalitní dílo, kterým rozhodně nejsou domky z hobbymarketů, čeká ho v první řadě volba stavebních materiálů. Klasiku představuje dřevo. To vytváří hlavní nosnou konstrukci, ale i celé zahradní dílo. Na podlahy, boční krytí a krb či kuchyň pak lidé často používají beton, kámen a keramické dlaždice. Z toho jasně vyplývá, že nejdůležitějším řemeslníkem pro celou stavbu pergoly či altánu bude tesař.

Dalším krokem je poptávka po kvalitním řemeslníkovi, v tomto případě tesaři. Rychle najde člověk tu nejlepší nabídku pomocí poptávkových systémů. Jedním z nich jsou NejŘemeslníci.

+ Výběr místa. Než začnete se samotným plánováním stavby, je nutné vybrat pergole to správné místo. Pergolu byste měli postavit na rovné ploše buď u domu, nebo v některé z části zahrad. Pokud rovnou plochu nemáte, je nutné ji nejdříve vybudovat. Sloupky se umisťují minimálně 50 cm hluboko do země a tuto hloubku je vhodné také vylít betonem. Myslete tedy i na to, že je potřeba vyhloubit do země dostatečně velkou a hlubokou díru, u některých povrchů se to nemusí podařit.

+ Rozměry pergoly. Výška pergoly by měla být okolo 2 m, abyste se nemuseli ohýbat. Co se týče délky a šířky, tu je třeba určit podle aktuálních potřeb. Nesmíte však zapomenout na to, zda budete chtít do prostoru uvnitř pergoly umisťovat kromě posezení i další doplňky, jako je například gril atd. Abyste určili rozměry co nejpřesněji a dokázali zároveň odhadnout množství potřebného materiálu, je ideální načrtnout si vše na papír.

+ Přímo na místě. Na papíru vše může vypadat krásně, ale otázkou zůstává, jak budou dané rozměry pergoly působit v prostoru. Proto je vhodné si rozměry pergoly následně vyměřit přímo na místě, kde ji chcete vybudovat. K tomu stačí obyčejný provázek nebo kameny, kterými si vytyčíte rohy. Tím si zároveň označíte místo, kde by měly stát nosné sloupky konstrukce. Nezapomeňte na to, že nosné sloupky by měly být vzdáleny od sebe minimálně 2 – 2,5 m.

Pokud zvažujete zbudování pergoly, měli byste vědět, že k tomu není třeba ani stavební povolení, ani ohlášení stavby, dodržíte-li omezení 25 m2 zastavěné plochy. Ještě než začnete, rozmyslete si, zda ji chcete mít jen pro občasné posezení s knížkou u dvojky vína, nebo tu hodláte hostit přátele u krbu či grilu, pořádat oslavy a podobně. V druhém případě by totiž pergola měla stát poblíž domu, abyste se při obsluze hostů neuběhali. Jinak je příjemnější, když se v zahradě nachází trochu v zátiší, aby nabízela dostatek soukromí a nebyla všem na očích.

Sdílet článek