Místo k odpočinku, obědu s rodinou i k večernímu grilování s přáteli. To všechno může terasa splňovat. Než se do její stavby pustíte, je potřeba rozmyslet několik důležitých věcí. My jsme je pro vás sepsali do článku a přidáváme taky ukázky teras, které vznikly jako zakázky na našem portále.

Terasa představuje skvělé řešení, jak propojit zahradu s interiérem domu a zvětšit si obytný prostor. Na rozdíl od pergoly, která může stát i samostatně, je terasa vždy připojená k domu. Takže to máte z kuchyně k venkovnímu posezení opravdu jen pár kroků.

Pokud můžete vybírat z vícero umístění, řiďte se světovými stranami. S terasou na sever si moc sluníčka neužijete, daleko lepší je volit orientaci na jihozápad nebo západ, kde slunce svítí odpoledne, ale zároveň ne příliš ostře. A večer vás ještě příjemně zahřeje.

Terasa ze dřeva, z kamene nebo kompozitu? Materiál dobře zvažte

Asi nejdůležitější rozhodnutí se týká materiálu na podlahu terasy. V úvahu vezměte hlavně náročnost údržby a estetickou stránku –⁠ hodí se, když terasa vizuálně ladí k interiéru.

Dlažba, beton a kámen: známe jejich výhody i nevýhody

Dřív se na terasy často používala klasická dlažba, ale dnes už tolik populární není. V létě se totiž hodně rozpálí a v zimě nebo při dešti zase promění v neschůdné kluziště. Řešením může být protiskluzová dlažba, kterou využijete taky pro terasu s bazénem. Tam je bezpečnost obzvlášť potřeba.

Stálicí českých zahrad jsou zděné nebo spíš betonové terasy. A má to svůj důvod. Jde o poměrně rychlé a cenově dostupné řešení, které při správném provedení vydrží dlouhou řadu let bez zásadních úprav. Navíc budete mít jen minimum práce s údržbou. Nevýhodou je, že beton v létě akumuluje hodně tepla, kterým se následně ohřívá i dům.

Stavbu betonové terasy poptal přes náš portál pan Zbyněk. Šlo přitom o docela náročný úkol, protože pozemek se nachází ve svahu, a tak bylo potřeba postavit i opěrnou zeď. Firma si s tím ale poradila na jedničku a za svou práci získala dokonce Kozlovu pečeť poctivosti.

Pan Zbyněk přidal ještě slovní hodnocení: „Skvělá domluva, bezchybná realizace i schopnost řešení v hůře přístupných podmínkách. Rádi využijeme i pro další zakázky.“

Další možnost představuje přírodní kámen. Využívá se například žula, mramor, křemenec, pískovec nebo vápenec. Za takovou terasu zaplatíte sice o něco víc, ale investice se vám vrátí: přírodní kámen nevyžaduje náročnou údržbu a vydrží opravdu dlouhá léta.

Tradiční dřevo, nebo moderní dřevoplast? Rozhodující je náročnost údržby

Nesmrtelnou klasikou je pak samozřejmě dřevo. Není divu: jde přece o přírodní materiál, který je hezký na pohled a příjemný na dotek. Vyžaduje ale docela dost péče a pravidelnou údržbu v podobě moření a natírání. Smrk nebo borovice mají většinou životnost okolo 10 let, odolnější jsou pak exotické dřeviny nebo sibiřský modřín. Jednou za čas je každopádně potřeba celý povrch obrousit a znovu natřít.

Terasu ze sibiřského modřínu si vysnil jeden z našich zákazníků. A jak sám uvedl v referenci, firma odvedla výbornou práci: „Skvělá spolupráce. I přes nepřízeň počasí velmi rychlá realizace. Terasa je perfektní 🙂

Pokud se vám dřevěné terasy líbí na pohled, ale péče o ně vám přijde příliš náročná, nemusíte se své představy hned vzdát. Je tu totiž varianta WPC, tzv. dřevoplast. Vypadá jako dřevo, ale je mnohem odolnější. Obsahuje totiž HDPE (ekologický polymer), a tak se dokáže vypořádat se všemi povětrnostními podmínkami. Navíc oceníte, že na rozdíl od dřeva netvoří třísky.

I pro dřevoplast každopádně platí, že byste neměli šetřit na kvalitním provedením, a jako ideální složení materiálu se doporučuje 60 % namletého dřeva a 40 % HDPE. Pak vám terasa může vydržet až 50 let.

Terasu z WPC desek u nás poptala paní Zuzana. Firma řešila i odvodnění pozemku kolem bazénu, přívod elektřiny k čerpadlu a osvětlení bazénu, stejně jako navýšení terasy oproti té původní. Zákaznice si výsledek moc chválí: „Spokojenost, na všem jsme se společně dohodli a odsouhlasili si. Následná montáž krytu byla bez výhrad a to jsme potřebovali, zatěžkávací zkoušku už provedly děti.“ 

V detailu reference si můžete přečíst i komentář samotné firmy, která si práci taky užila. My přikládáme aspoň úryvek: „Nejlepší zákazník, kterého mi bylo ctí poznat. Jak paní, tak pan majitel byli úžasní, vždy usměvaví, přívětiví, milí…“ 

Na co dalšího nezapomenout?

Výběrem materiálu přípravy nekončí. Abyste si pobyt na terase opravdu užili a její používání bylo co nejpohodlnější, věnujte pozornost následujícím bodům:

  • Velikost terasy: promyslete, co všechno se má na terasu vejít. Chcete kromě posezení taky gril nebo lehátka? Pak je zahrňte do plánů.
  • Propojení s interiérem: nejlepší je samozřejmě bezbariérové, a to i z důvodu, že nebudete zakopávat o práh. Pokud potřebujete schody, volte dostatečně hluboké a široké.
  • Dveře: měly by měly být širší než klasické balkonové a nejlépe se hodí posuvné. Jestliže to nejde, zvažte bezpečnostní systém proti zabouchnutí při průvanu.
  • Stínění terasy: markýza nebo pevná střecha, to zaleží jen na vás a vašich možnostech. Každopádně by stínění mělo zvládnout mírný nápor větru a krátký déšť.
  • Osvětlení: klasické žárovky, LEDky, lampiony nebo světýlka… se správným osvětlením vykouzlíte neopakovatelnou atmosféru. Nezapomeňte promyslet taky přívod elektřiny.

Víme, kdo je na terasy dobrý

Ať už chcete zbrusu novou terasu nebo plánujete opravit tu stávající, tady jste správně. Seženete u nás firmy i jednotlivé řemeslníky, kteří se na terasy specializují. Stačí zadat zdarma poptávku a my dodavatele oslovíme za vás. Vy si pak z nabídek sami vyberete, s kým budete spolupracovat.


0 0 Počet hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Přidejte svůj názor.x
()
x