Terasa nebo pergola?

Chcete na zahradě příjemné posezení a relaxační zónu? V tom případě může být řešením právě terasa. Čím se liší od pergoly? To je jednoduché. Zatímco pergola je vždy myšlena jako přístřešek, u terasy to tak není. I terasu lze samozřejmě částečně nebo úplně zastřešit. A to slunečníkem, rolovací markýzou nebo třeba i polykarbonátovou střechou, která může být pevná nebo skládací. Zásadní rozdíl je tedy v zastřešení. Ale také v tom, že na rozdíl od pergoly, je terasa v podstatě vždy přilehlá k domu a nemá samostatnou konstrukci. To znamená, že zastřešení, pokud nezvolíte slunečník, je zpravidla vždy připevněno na dům.

Pokud nechcete při realizaci na nic zapomenout, máme pro Vás seznam bodů. Stačí vytisknout a můžete odškrtávat 🙂

Kamenná terasa
Velkoformátová dlažba
Terasa z WPC
Terasa z exotického dřeva Massaranduba

Jaké terasy se nosí?

Stálicí českých zahrad jsou zděné nebo spíše betonové terasy. Důvody jsou jasné. Taková terasa je pevná, stabilní a odolná. A pokud je poctivě udělaná, tak bez zásadních úprav vydrží dlouhou řadu let.

Dříve se tento typ teras často obkládal klasickou dlažbou. Od tohoto trendu se dnes ale již upouští. Obložení terasy obyčejnou dlažbou je totiž poměrně nepraktické – v létě se dlažba rozpálí a v zimě nebo při dešti se promění v neschůdné kluziště.

Že jeden typ dlažby vyšel z módy ale neznamená, že byste svoji terasu museli nechat “jen tak”. Pokud jste fanoušky lehce industriálního stylu, může zvolit jen ochranný nátěr. Pokud ale obkládat chcete, tak dnes už samozřejmě můžete mít protiskluzovou dlažbu, která je vhodná do exteriérů a změnám počasí je přizpůsobena. Oblíbené je také použití kamenných obkladů a obložení imitací kamene.

Postup při stavbě betonové terasy s obkladem z reference: Stavba nové terasy.
S návratem k přírodním designům a místním materiálům se ke slovu stále více dostávají také kamenné terasy. Zde je oblíbeným a relativně cenově dostupným materiálem pískovec. Používá se ale i  mramor, žula, křemenec nebo vápenec. Záleží na Vašem vkusu a finančních možnostech.

S návratem k přírodním designům a místním materiálům se ke slovu stále více dostávají také kamenné terasy. Zde je oblíbeným a relativně cenově dostupným materiálem pískovec. Používá se ale i  mramor, žula, křemenec nebo vápenec.
Záleží na Vašem vkusu a finančních možnostech.

Postup při pokládce kamenné terasy z reference: Pokládka venkovní dlažby

Tím ale možnosti samozřejmě nekončí. Nesmrtelnou klasikou jsou terasy dřevěné. A poslední době se ke slovu čím dál častěji hlásí také WPC. Že nevíte, co to je?
Pod touto tajemnou zkratkou se schovává oblíbený dřevoplast.

Dřevěná klasika

Terasy ze dřeva jsou stále jedním z nejoblíbenějších řešení. Jsou hezké a čistě přírodní. Je ale potřeba myslet i na to, že dřevěná terasa si žádá poměrně hodně údržby. Obvyklými materiály jsou místní dřeviny, jako smrk nebo borovice. Životnost terasy je v průměru kolem deseti let. Existují samozřejmě i jiné varianty a nabízí se možnost použití tvrdší dřeviny. Ty jsou ale také podstatně dražší.

Aby Vám terasa vydržela krásná a funkční, je potřeba o ni pravidelně pečovat impregnací a mořením. A po nějakém čase je většinou potřeba celou terasu obrousit a znovu ošetřit.

Postup při stavbě dřevěné terasy z reference: Dřevěná terasa

Plastové řešení

Pokud se Vám dřevěné terasy líbí na pohled, ale péče o ně Vám připadá příliš náročná, nemusíte se své představy hned vzdát. Je tu totiž varianta WPC, tzv. dřevoplast.

Vypadá jako dřevo, ale je mnohem odolnější. Protože obsahuje HDPE (ekologický polymer), dokáže se tenhle materiál vypořádat se všemi povětrnostními podmínkami.

Pokud máte malé děti nebo čtyřnohé miláčky bude se Vám líbit, že na rozdíl od dřeva netvoří třísky.

Stejně jako u ostatních materiálů ale i u dřevoplastu platí, že byste neměli šetřit na kvalitním provedení. Ideálním doporučovaným poměrem je 60% namletého dřeva a 40% HDPE. V takovém poměru a provedení Vám bude terasa sloužit téměř navěky. Výrobci totiž udávají živostnost až 50 let!

Pokládka terasy z WPC (dřevoplastu) z reference: Oprava venkovní terasy

Pokud jsme Vás inspirovali a už víte, která terasa bude ta pravá, můžete si hned zadat poptávku a vybrat si z nabídek od prověřených řemeslníků.


Sdílet článek