20. 5. 2022, aktualizováno 19. 3. 2024

Mějte místo navíc pro odpočinek a posezení s přáteli. Venkovní terasa u domu šikovně rozšíří obytný prostor, zvlášť, když ji doplníte o zastřešení. Můžete být ze dřeva, betonu nebo odolného dřevoplastu, záleží jen na vašich preferencích.

Terasa představuje skvělé řešení, jak propojit zahradu s interiérem. Na rozdíl od pergoly, která může stát i samostatně, je totiž vždy připojená k domu. Z kuchyně k venkovnímu posezení to pak bude opravdu jen pár kroků.

Umístění terasy podle světových stran

Můžete postavit terasu kamkoliv k domu? Pak se sami sebe se zeptejte, kolik slunce máte rádi a v jakou denní dobu chcete terasu spíš využívat. To rozhodne o její orientaci vůči světovým stranám.

Terasa na jih bude zalitá sluncem od rána do večera, takže pro teplomilce ideální. Pokud vám stačí mít slunce ráno a pak až večer, postavte terasu na severovýchodě. Odpolední paprsky, které budou hřát až do večera, vám zase zaručí řešení orientované na jihovýchod nebo západ. No a jestli chcete být před sluncem spíš schovaní, volte terasu směrem na sever. Tam ale zase většinou nebývají obytné místnosti, ze kterých se na terasu vstupuje.

V každém případě nezapomeňte na vhodné stínění nebo zastřešení, které terasu ochrání před prudkým sluncem nebo přeháňkou. Používají se klasické markýzy, moderní napínací slunečníky, baldachýny i skleněné střechy. Zastřešená terasa vám výrazně rozšíří obytný prostor a využijete ji mnohem víc.

Z čeho terasu postavit?

Asi nejdůležitější rozhodnutí se týká materiálu na podlahu terasy. V úvahu vezměte hlavně náročnost údržby a estetickou stránku –⁠ hodí se, když terasa vizuálně ladí k interiéru.

  • Betonové terasy: rychlé a cenově dostupné řešení, které při správném provedení vydrží dlouhou řadu let. Vyžadují jen minimální údržbu, ale mají jednu nevýhodu – v létě beton akumuluje hodně tepla, kterým se následně ohřívá i dům.
  • Terasy z přírodního kamene: zaplatíte za ně sice o něco víc, ale investice se vyplatí. Přírodní kámen je totiž opravdu odolný a nevyžaduje náročnou údržbu. Využívá se například žula, mramor, křemenec, pískovec nebo vápenec.
  • Dřevěné terasy: působí útulným dojmem, podlaha ze dřeva je na dotek příjemná a hřejivá. A z jakého dřeva by měla terasová prkna být? Borovice a smrk jsou cenově výhodné, ale potřebují častou údržbu a vydrží jen kolem 10 let. Mnohem odolnější je sibiřský modřín, ten má životnost až 25 let. Vůbec nejlíp na tom jsou exotické dřeviny – nenáročné na údržbu, odolné a pyšní se životností 30 let i víc.
  • Terasy z WPC (dřevoplastu): WPC prkna vypadají jako dřevo, ale jsou mnohem odolnější. Obsahují totiž HDPE (ekologický polymer), díky kterému zvládnou všechny rozmary počasí. Ideální složení je 60 % namletého dřeva a 40 % HDPE. A ještě jedna výhoda – dřevoplast nedělá třísky.
  • Terasy s klasickou dlažbou: dřív byly časté, ale dnes už je tolik neuvidíte. Dlažba v létě pálí do nohou, v zimě nebo při dešti se zase promění v neschůdné kluziště. Řešením může být protiskluzová dlažba, kterou využijete taky pro terasu s bazénem. Tam je bezpečnost obzvlášť potřeba.

Na co dalšího nezapomenout?

Výběrem materiálu přípravy nekončí. Abyste si pobyt na terase opravdu užili a její používání bylo co nejpohodlnější, věnujte pozornost následujícím bodům:

  • Velikost terasy: promyslete, co všechno se má na terasu vejít. Chcete kromě posezení taky gril nebo lehátka? Pak je zahrňte do plánů.
  • Propojení s interiérem: nejlepší je samozřejmě bezbariérové, a to i z důvodu, že nebudete zakopávat o práh. Pokud potřebujete schody, volte dostatečně hluboké a široké.
  • Dveře: měly by měly být širší než klasické balkonové a nejlépe se hodí posuvné. Jestliže to nejde, zvažte bezpečnostní systém proti zabouchnutí při průvanu.
  • Osvětlení: klasické žárovky, LEDky, lampiony nebo světýlka… se správným osvětlením vykouzlíte neopakovatelnou atmosféru. Nezapomeňte promyslet taky přívod elektřiny.

Inspirace: povedené terasy ze dřeva, betonu i WPC

Plánujete úplně novou terasu? Nebo už jednu máte a čeká ji rekonstrukce? V obou případech se vám budou hodit ukázky prací z našeho portálu. Nečerpejte inspiraci a pořidťe si k domu terasu, ze které se vám nebude chtít odejít.

Betonová terasa ve svahu

Tahle zakázka byla trochu oříšek. Pozemek pana Zdeňka se nachází ve svahu, a tak musel řemeslník postavit kromě terasy i opěrnou zeď. Práce se mu ale povedla tolik, že za ni získal dokonce Kozlovu pečeť poctivosti.

Pan Zbyněk přidal ještě slovní hodnocení: „Skvělá domluva, bezchybná realizace i schopnost řešení v hůře přístupných podmínkách. Rádi využijeme i pro další zakázky.“

Vyvýšená terasa u rodinného domu

Připravit podloží, postavit terasu se schodem a obložit zídku. To všechno čekalo v zakázce od Evy a Michala. A výsledek? Na jedničku. ‚‚Vybrali jsme si pohodového a spolehlivého řemeslníka, který má navíc smysl pro detail. S jeho prací jsme velmi spokojeni,‘‘ hodnotí spolupráci majitelé domu.

Terasa k bazénu

Tahle zakázka si žádala komplexní přístup. Firma řešila odvodnění pozemku kolem bazénu, přívod elektřiny k čerpadlu a osvětlení bazénu, stejně jako navýšení terasy oproti té původní. Zákaznice si výsledek moc chválí: „Spokojenost, na všem jsme se společně dohodli a odsouhlasili si. Následná montáž krytu byla bez výhrad a to jsme potřebovali, zatěžkávací zkoušku už provedly děti.“ 

V detailu reference si můžete přečíst i komentář samotné firmy, která si práci taky užila. My přikládáme aspoň úryvek: „Nejlepší zákazník, kterého mi bylo ctí poznat. Jak paní, tak pan majitel byli úžasní, vždy usměvaví, přívětiví, milí…“ 

Víme, kdo je na terasy dobrý

Už si plánujete venkovní posezení? Nezapomeňte včas poptat řemeslníky nebo rovnou celou firmu. U nás najdete celou řadu dodavatelů, i s hodnocením od zákazníků. Stačí zadat zdarma poptávku a my už firmy oslovíme za vás. Vy si pak z nabídek sami vyberete, s kým budete spolupracovat.


5 1 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Přidejte svůj názor.x