Pergola vám zpříjemní život. Posezení ve stínu, odpolední káva v zahradě nebo večer při svíčkách uprostřed zeleně, to vše si s pergolou užijete. Postavit ji není nijak složité, přesto doporučujeme vyhledat na webu NejŘemeslníci vhodné odborníky.

Ať už zvolíte pergolu zastřešenou, nebo pouze zastíněnou či porostlou popínavými rostlinami a keři, získáte jedinečný relaxační koutek, který vám poskytne pohodlné posezení mimo dům. Oproti otevřené terase či prostranství s ohništěm je to však vždy posezení o něco více komfortní, do jisté míry chráněné před nepřízní počasí a zároveň pěkné na pohled. Dobře postavená a zajímavě ztvárněná pergola může vzhled domu doplnit i vylepšit a zvláště v letních měsících se obvykle stane místem, kde budete trávit hodně času.

Pergolu lze pojmout jako jednoduchý přístřešek a útočiště před horkem či deštěm, kam postačí umístit několik kousků zahradního nábytku či dřevěnou lavičku. Může být však i místem pro venkovní vaření, grilování nebo podřimování na čerstvém vzduchu v polštářích na pohovce z umělého ratanu. Je vždy důležité dobře si promyslet, co od ní očekáváte a k čemu ji chcete využívat. A podle toho pergolu vyprojektujeme a postavíme. Lze si rovněž vybrat z nabídky hotových stavebnic.

Když plánujete stavbu pergoly, je ideální mít dopředu stanovenou částku, kterou můžete použít. Podle ní se totiž odvíjí použitý materiál. Můžete se pak rozhodnout, zda např. na podlahu použít dlažbu či bude jen betonová apod. Podle použitých materiálů vás stavba pergoly může vyjít třeba na pět tisíc korun, ale i čtyřikrát až pětkrát tolik.

Krok za krokem

Začněte vytyčením půdorysu pergoly pomocí zatlučených kolíků a provázků. To vám umožní přesně vyměřit a umístit opěrné sloupky.

Pro stavbu se často používají dostupné smrkové hranoly, vzhledem k vyššímu obsahu pryskyřice je však vhodnější borovice, která lépe snáší působení povětrnostních podmínek.

Při stavbě ve větší vzdálenosti od domu je dobré mít k dispozici akumulátorové nářadí, přinejmenším akumulátorový šroubovák a vrtačku.

Koupíte-li pergolu jako stavebnici, sestavuje se řada dílů ještě před ukotvením k patkám. Zpravidla je nutné pracovat ve dvou a pečlivě hlídat vodorovné i svislé roviny.

Veškeré tesařské spoje je nutné pečlivě vyměřit a udělat tak, aby neměly díly v konstrukci žádnou vůli, jinak bude stavba ve větru nestabilní.

Stavte od podlahy

+ Způsob pokládky jde ruku v ruce s tloušťkou dlažby. Správně položená keramická dlažba je základem terasy. V minulosti se používala dlažba betonová, která je však tlustší, těžší, náročnější na údržbu a designově méně pestrá. Pokud výběr dlažby podceníte, nikdy nedocílíte perfektního vzhledu. Ještě před samotnou pokládkou je potřeba zamyslet se nad tím, jestli dlažbu lepit, nebo pokládat takzvaně suchou metodou. Podle toho se následně volí její tloušťka. V prvním případě obvykle volíme variantu v centimetrové tloušťce. Má však určité nevýhody. Pokud nebude precizně dodržen celý technologický postup, po jedné nebo dvou zimách dojde k jejímu nenávratnému poškození. U suché metody se využívá dvoucentimetrová dlažba pokládaná na terče, do trávy nebo do štěrku. Pokládka je v tomto případě rychlejší, snadnější a nehrozí znehodnocení dlažby, což ušetří peníze do budoucna. Dlažba o tloušťce 2 cm je nejvhodnější i na terasách v patře a na balkónech. Navíc ji můžete kdykoliv rozdělat a znovu složit, což oceníte třeba v případě, kdy máte pod dlažbou kabely k zahradnímu osvětlení.

+ Na slunce, nebo do stínu? Chcete se slunit dopoledne, nebo odpoledne? Rádi byste se vyhnuli těm nejostřejším paprskům? Pak byste rozhodně neměli podcenit orientaci vaší terasy. Pokud si chcete u snídaně vychutnat čerstvé ranní slunce, pak by měla být terasa orientována na východ. Výhodou této možnosti je fakt, že i odpoledne bude v těch největších vedrech na terase snesitelně. Pokud vám nevadí ostré paprsky, pak se můžete přiklonit k jižnější variantě. V opačném případě volte orientaci severní či severozápadní, sluníčka si ale v tomto případě moc neužijete.

+ Pergola jako dominanta zahrady. Jestli rádi trávíte čas na zahradě, pravděpodobně přemýšlíte nad pořízením pergoly. Předtím, než se pro ni rozhodnete, zvažte její rozměry. Pokud by pergola přesahovala plochu 25 m² a výšku 5 m, je potřeba zažádat si o stavební povolení. V opačném případě se můžete pustit rovnou do instalace. Při volbě tvaru a velikosti berte v potaz i její umístění. Zvolte takovou polohu, která vám poskytne pěkný rozhled do zahrady či zbytku terasy. Nikdo se u grilování nechce koukat do plotu nebo na skládku. Dominantou zahrady bude především pravoúhlá pergola. Lomené a prohnuté tvary volte v případě, že chcete, aby splývala se zelení. Při rozhodování o vzhledu berte v potaz i to, jak vypadá dům, ke kterému pergola patří. Příliš odlišný design by totiž mohl zbytečně kazit celkový dojem.

+ Na terase v dešti i ve sněhu. Terasa nemusí být místem, kde trávíte čas jen během teplých dnů. Pokud milujete pozorování deště nebo sněhové chumelenice z pohodlí domova, pak pro vás může být ideálním řešením prosklená terasa. Na rozdíl od pergoly ji můžete využívat za každého počasí. Prosklená terasa u domu navíc perfektně prosvítí obytné prostory. Doplnit ji můžete o příslušenství, jako je osvětlení, topení, síťka proti hmyzu či výsuvné markýzy. Díky těmto doplňkům se z prosklené terasy stane místo, kde budete rádi trávit čas během každého ročního období.

+Moderní design, který se neokouká. Už víte, jak dlažbu položit, jak postavit posezení, jak nainstalovat pergolu i jak zasklít terasu? Pak už zbývá jen zvolit správné designové provedení, což však často bývá tím nejtěžším rozhodnutím. Jednou z možností, které jsou aktuálně v kurzu, je dlažba v designu dřeva, kterou dodává společnost M.B.KERAMIKA. Dlažba věrně imituje originální materiál, včetně tvaru prken a reliéfního povrchu pravého dřeva. Nevykazuje však neduhy, se kterými se dřevo potýká. Díky tomu se dlažba snadno udržuje. Oproti dřevu dlažba neplesniví, nesesychá ani nenasává vodu a drží si svůj tvar i barvu. Pokud si myslíte, že imitace dřeva není pro vás, můžete sáhnout po designu betonu či kamene. I ty svým provedením předčí ostatní venkovní podlahové krytiny.


Tipy pro výběr spolehlivých řemeslníků


Pokud jste se rozhodli, že si pořídíte svůj dům snů, konzultujte s odporníky a svěříte firmě profesionální činnosti a navíc vybírejte pečlivě. Což se snadno řekne… Z řemeslníka byste měli mít dobrý pocit už při komunikaci. Bere vám telefony? Když slíbí, že zavolá, udělá to? Reaguje na nepřijatý hovor? Rozhodně si vyhledejte reference, abyste informace o kvalitě odváděné práce měli z první ruky. Nenajímejte si řemeslníky bez smlouvy. Správně formulovaná smlouva o dílo vám ušetří plno starostí a peněz při případných reklamacích. Věnujte velkou pozornost popisu prací a dodaných materiálů. Ve smlouvě trvejte na tom, že firma se bez vašeho souhlasu nebude pouštět do náhradních řešení. Smlouva by měla obsahovat i technickou dokumentaci (je-li nutná), ceny, materiálové položky, termíny, sankce při jejich nedodržení a požadavek vést stavební deník, který bude každý den k dispozici. Nezapomeňte uvést i klauzuli o odvozu odpadu.
Většina firem chce zálohu předem. Dohodněte si, že budete za odvedenou práci platit průběžně a na závěr si necháte motivační doplatek, například 15 % z ceny, který vyplatíte po odevzdání hotového díla a odstranění všech chyb a nedostatků.