20. 3. 2024, aktualizováno 21. 3. 2024

Snad žádný dům se neobejde bez zahrady. Pro někoho je to hlavně místo k odpočívání, další by tady pořád kutil a budoval nové záhony. Každá zahrada se tak postupně stává originálním dílem. Že takovou ještě nemáte? Nezoufejte, jaro s sebou přináší ideální příležitost k vytvoření opravdové zahrady snů.

Možnosti zahradních úprav jsou téměř nekonečné. Krásnou zahradu tak můžete zhotovit ve svahu i na rovině, stačí se řídit přírodními podmínkami v dané lokalitě. Je jenom na vás, jak bude vypadat. Před plánováním úprav se ale rozmyslete, jestli vám poslouží spíš k aktivnímu zahradničení nebo k relaxu.

Využijte prostor zahrady naplno

Existuje způsob, jak zefektivnit i malou užitkovou zahrádku. Svůj pozemek plně využijete začleněním ovocných stěn. Jedná se o speciální způsob tvarování stromů, hlavně jabloní a hrušní. Pěstitel tvaruje větve stromů vodorovně a mezi jarem a létem je upraví tzv. zeleným řezem. Díky takové péči zabírají stromy poměrně málo místa.

Ještě radikálnější pěstební metodou je kordon. Tedy strom s různě orientovaným kmenem (šikmo, svisle či vodorovně), který v podstatě nemá větve. Upravuje se ale tak, aby měl co nejbohatší plodonosný obrost. Přestože jsou takové stromky malého vzrůstu, sklidíte z nich velkou úrodu.

jabloň s vodorovnými větvemi (tzv. kordon) u cihlové stěny
Strom pěstovaný jako kordon. Teď z něj vzniká dokonce ovocná stěna.

Popínavé a pnoucí rostliny jsou další alternativou, která vám na zahradě ušetří cenné místo. Můžete je pěstovat na plotě, pergole nebo jimi rovnou zkrášlíte fasádu domu. V každém zahradnictví najdete nespočet druhů. Ať už okrasných, nebo užitkových – oblíbené jsou hlavně kultivary révy vinné. 

Zahrada ve svahu: inspirujte se terasovitým uspořádáním

Nenechte se odradit složitější údržbou – zahrada ve svahu může vypadat mimořádně dobře. Ostatně celkové zarovnání pozemku je časově i finančně mnohem náročnější. Lepší řešení je zarovnat zahradu po částech a vytvořit terasy. Mezi nimi se vyjímají dekorativní skalky, celek pak propojí schůdky a cestičky.

Svah bývá náchylný k narušení deštěm a větrem. Zpevníte ho ale výsadbou vhodných stromů. Hlavně takových, které mají silný kořenový systém. Zvlášť ve spodní části pak vybudujte pevnější ohraničení zahrady. Volný trávník nemá sahat až k plotu, ten byste jinak dost pravděpodobně každý rok opravovali.

Zahradní skalka s květinami a nízkými keři
Skalky a kameny vnesou do vaší zahrady nádech „divočiny“.

Na každé terase můžete pěstovat jiné spektrum rostlin. Část lze využít jako okrasnou zahradu, v další části zase vytvoříte záhony, malý sad nebo třeba vlastní vinici. V některé sekci zahrady nesmí chybět posezení. Jako odpočinkové místo výborně funguje terasa přímo u domu s výhledem na celý svah. Ve větší zahradě se pak najde i místo pro zákoutí s lavičkou nebo altánem.  

Užitkové zahrádce sluší přehlednost

Jste hlavně aktivní zahrádkáři a pěstujete si vlastní úrodu? Upravte svou užitkovou zahradu tak, aby byla přehledná a funkční.

Pěstujte rostliny na vyvýšených záhonech. Kromě toho, že skvěle vypadají, nabízí hned několik praktických výhod. Usnadní vám péči o půdu i rostliny a jsou šetrnější pro vaše záda. Přece jenom se k nim nemusíte tolik ohýbat. Navíc takové řešení lépe chrání úrodu před škůdci, jako jsou slimáci nebo hlodavci.   

Zahradní trend: vyvýšené záhony ze dřeva, s bylinkami a  oranžovými květinami
Vyvýšené záhony jsou nejen praktické, ale navíc dobře vypadají.

S orientací mezi záhony pomůžou uličky. Dodají zahradě na přehlednosti a zajistí snadný přístup ke všem rostlinám. Jednoduché cesty vybudujete například pomocí dřevěných prken nebo štěrku.  

Nepořizujte zbrusu nové květináče, snažte se kreativně recyklovat. Jako pěstební nádoby můžete použít třeba vyřazené kuchyňské potřeby, staré dřevěné bedny nebo barely. Fantazii se tu prostě meze nekladou.

V přírodní zahradě s biotopy se zabydlí zvířata

Nádech divočiny přímo za dveřmi domu? Založením přírodní zahrady poskytnete nový domov různým druhům ptáků, hmyzu a dalším zvířatům. Jejich přirozené biotopy z volné přírody totiž pomalu mizí.

Přírodní zahrada není o pěstování chaotického pralesu. Jde spíš o ekologické hospodaření na dobře uspořádaném prostoru, kde se příroda harmonicky sžívá s člověkem. Patří sem původní druhy dřevin a trvalek, úkryty pro živočichy, kompost a vodní zdroje. Co tu naopak místo rozhodně nemá, jsou pesticidy a chemická hnojiva.

Zapojte děti do práce na zahradě. Můžete společně třeba
vyrobit a umístit hmyzí domečky.

Nahromaděné klestí po údržbě zahrady (např. po každoročním stříhání dřevin a živých plotů) uchovejte. Dobře poslouží jako životní prostor pro řadu živočichů, kteří v něm navíc můžou přezimovat. Nezapomeňte na zahradě umístit hotely pro hmyz, ptačí budky a krmítka. Ty si vyrobíte svépomocí, nebo je zakoupíte téměř v každém hobby marketu. 

Myslete na to, že zahrada spotřebuje velkou dávku času. Ať už jde o její plánování, realizaci, nebo údržbu. Pokud si na takovou práci netroufáte svépomocí, pomůžou vám odborné firmy a zahradní architekti. Ověřené profíky na zahrady najdete i u nás na portále. Stačí, když zadáte poptávku zdarma.