Nemusí pršet, stačí, když kape

Voda, to je přesně to, co našim zahradám letos chybí. Jestli patříte k těm, kteří někdy zakládali zahradu, víte, že v současné době je snadné navrhnout společně se zahradou i automatické zavlažování. V současné době je to již standard. Co ale se starší, krásně vzrostlou zahradou? Přece do ní nebudete kopat a rýt? Jde to i jinak. Současné systémy umožňují mnoho variant, a proto je možné použít automatický systém zavlažování i při minimálním zásahu do zahrady.

Když si chcete užít dovolenou a bojíte se, že vaše zahrada tak dlouho bez vody nevydrží a na sousedskou výpomoc se nelze úplně spolehnout, dokáže vám pomoc automatický systém. Klidně můžete odjet na dva či tři týdny a pořádně si dovolenou vychutnat bez toho, že se budete o zahradu bát.

+ Rozvody vody a spojky. K hadicím se hodí postřikovače, zavlažovací pistole, hadicové navijáky a vozíky i automatické zavlažovací vodní hodiny. Pro rozvod vody je dobré pořídit si také sortiment výrobků, které lze použít pro bezpečné spojení hadic s ostatními produkty, potřebnými pro fungování celého systému. Jde mimo jiné o spojky pro vodotěsné spojení hadic s kohoutkem, zavlažovacím zařízením a podobně. Spojky vydrží dlouhodobou zátěž a jsou kompatibilní s ostatními komponenty zavlažovacích systémů. Praktická je výkyvná přípojka na vodovodní kohoutek, která zabraňuje zalamování a přetáčení hadice u vodovodního kohoutku. Přípojka má úhel 90° a je otočná o 360°. Na konec hadice se instaluje „stopspojka“. Ta zaručuje, že se průtok vody automaticky zastaví při výměně zavlažovacího příslušenství, například postřikovače nebo sprchy.

+ Podzemní závlahový systém. Máme-li členitý terén nebo velkou zahradu a trávník, komplexní péči nejlépe zajistí podzemní závlahový systém zabudovaný pod trávníkem. Ovládá se počítačem, který dle plánu řídí celý zavlažovací proces. Patří sem i moderní výsuvné zadešťovače uložené pod trávníkem, které vyjíždějí pouze v době zavlažování. Po jeho ukončení se trysky opět skryjí. Se systémem automatické závlahy nám odpadne ranní vstávání, abychom stihli zahradu zalít dřív, než vyjde slunce. Zavlažování během horkého dne je pro rostliny nevhodné a navíc roste i spotřeba vody kvůli odpařování. A to až o 30 %.

„Zavlažovací systém je řízen automatickým počítačem, který je srdcem celého systému. Má na starost řízení cyklů zavlažování a je instalován přímo na vodovodní kohout nebo zdroj vody. Dle nastavení reguluje začátek a délku zavlažování, zavlažovací cykly nebo specifi cké nastavení dnů zavlažování,“ vysvětluje Jakub Kirchner, produktový specialista značky Gardena.

K základním přístrojům si můžeme pořídit nejrůznější komponenty, jako je čidlo půdní vlhkosti, dešťový senzor či průtokoměr. S jejich pomocí snadno přizpůsobíme zalévání pozemku konkrétním podmínkám a nastavíme si zavlažování podle vlastních požadavků. „Chytrá technika přesně reguluje distribuci vody v určeném prostoru. Ve spojení s čidlem půdní vlhkosti a dešťovým senzorem pak lze zohlednit srážky a trávník vždy dostane optimální porci mezi 4 až 6 litry vody na 1 m2. Tímto řešením pomůžeme jak zahradě, tak vlastní peněžence,“ dodává odborník.

+ Nesmí chybět čerpadlo

Pro automatický provoz závlahy potřebujeme vhodné čerpadlo. Speciální elektronika zajistí sepnutí čerpadla při využívání vody a jeho opětovné zastavení po dokončení práce. Filtry ochrání čerpadlo před nasáváním kamenů a dalších předmětů, které by ho mohly poškodit. Před příchodem mrazů se voda vypustí samostatným výpustným šroubem.

Co se množství vody potřebné pro závlahu trávníku, květin, keřů či stromů na pozemku týká, je nutné řídit se individuálními potřebami konkrétních rostlin. Pro trávník však není důležité jen celkové množství vody, ale především rovnoměrnost a pravidelnost zálivky. Co to znamená v praxi?

„V klimatických podmínkách České republiky pokrývá roční úhrn srážek přibližně 1/3 až 1/2 potřebného množství vláhy pro optimální růst kvalitního trávníku. Většina trávníků potřebuje během vegetačního období od jara do podzimu 600-800 mm vody/m2. Tomuto požadavku odpovídá týdenní závlahová dávka 25-40 litrů na jeden čtvereční metr. Některé druhy trávníků založené na propustném podloží potřebují vody ještě více (35-50 mm/m2/týden),“ vysvětluje Ing. Kateřina Vitásková ze společnosti Irimon, závlahové systémy.

Jakému typu zavlažování dáme přednost, záleží také na tom, kolik chceme nebo můžeme do systému investovat. Od věci ale není pořídit si do zahrady také sudy nebo nádrže, do nichž si nasbíráme vodu pro případ velkého sucha a možného zákazu čerpání vody pro účely zalévání z obecního vodovodu.


Inteligentní systém zavlažování, který se přizpůsobí rostlinám


O pravidelnou zálivku i v době vaší nepřítomnosti, ať už krátkodobé nebo dlouhodobé se postará speciální zavlažovací automat SensoTimer ST6 ecoLogic. Dokáže okamžitě reagovat na změny vlhkosti v půdě a podle toho rostliny automaticky zavlažuje s ohledem na jejich potřebu vody v celkem pět nastavitelných úrovních vlhkosti. Speciální senzor každých 30 minut změří vlhkost půdy a zavlažování spustí sám, jakmile vlhkost klesne na nižší hodnotu. Denně můžete nastavit až dvě zavlažovací doby s maximální dobou zavlažování 90 minut.