Od kuchyně si většinou přejeme, aby byla funkční, hezká a praktická. Proto není divu, že náklady na rekonstrukcí začínají na desítkách tisíc korun. S čím vším v rozpočtu počítat? A jak se pohybují ceny jednotlivých prací? To jsme pro vás shromáždili v článku.

Na úvod je potřeba říct, že výsledná cena rekonstrukce se vždycky odvíjí od velikosti kuchyně a dispozi, od rozsahu prací (zda se budou dělat nové příčky, rozvody, jestli se bude měnit podlaha apod.) i od způsobu provedení (kuchyň na míru vs. kuchyň z IKEA). Samotnou kapitolou jsou spotřebiče, ale těmi se dnes zabývat nebudeme.

Za co všechno se při rekonstrukci platí?

První položku vašeho rozpočtu bude tvořit grafický návrh nové kuchyně. S ním můžete dokonce zabít dvě mouchy jednou ranou, protože součástí bývá i kalkulace. Třeba v Siko nebo Senese zaplatíte za návrh s kalkulací kolem 1.500 Kč. Pokud byste navíc chtěli taky instalační plány, počítejte s dalšími 2.000 Kč. Podrobnější grafický návrh včetně vizualizací pro vás připraví taky architekt nebo bytový designer. V takovém případě počítejte s výdajem kolem 10.000 Kč.

Prvním úkolem při rekonstrukci j„zlikvidovat“ půdovní kuchyň. Demontáž staré linky a odstranění obkladů vás vyjde zhruba na 4.000–6.000 Kč. Následují rozvody elektřiny, vody a odpady, kde počítejte s částkou mezi 7.000–15.000 Kč. Jako příklad uvádíme dvě reference z našeho webu: v prvním případě stála takováto příprava na novou kuchyň 8.500 Kč, ve druhém 11.500 Kč.

Příprava rozvodů při rekonstrukci kuchyně
Příprava rozvodů při rekonstrukci kuchyně

Jakmile jsou rozvody hotové, může se začít rovnat podlaha. Za vyrovnání 1 m² nivelační stěrkou zaplatíte podle ceníku řemesel 86–110 Kč. Co se týče pokládky podlahy, pak cena záleží na druhu krytiny. Počítejte ale zhruba 150–300 Kč za m² (bez materiálu).

Pokud jde o obklady, i ty vyžadují nejprve přípravu povrchu. Za penetraci 1 m² zaplatíte cca 15 Kč. Částka za samotné lepení včetně spárování závisí na velikosit obkladů. Pohybuje se od 500 do 800 Kč za m². Například naše zákaznice Lucie takto poptala obložení kuchyně o celkové ploše 4 m². Zakázka ji vyšla na 2.800 Kč a řemeslník získal za práci krásnou referenci. Přesvědčte se sami přímo v detailu na našem webu.

Nové obklady do kuchyně
Obložení kuchyně se řemeslníkovi náramně povedlo.

Největší výdaj: kuchyňská linka

Opravdu je tomu tak. Kuchyňská linka tvoří tu nejvýznamnější položku rozpočtu. Celková cena se pak odvíjí od toho, jestli zvolíte hotovou kuchyňskou sestavu, sektorku nebo linku na míru (o výhodách jednotlivých variant jsme psali v článku). Zatímco nejlevnější kuchyňskou sestavu seženete už za pár tisíc korun, při řešení od truhláře začíná cena na několik desítkách tisích. A může se vyšplhat klidně na 200 000 Kč i výš. Přece jen jde o ruční práci, které předchází spousta zaměřování a plánování.

Na závěr, jak jsme slíbili, pár příkladů rekonstrukcí. V prvním případě šlo o předělání malého kuchyňského koutu s rozměry 2 × 1,5 m v bytě 1+kk. Zákaznice poptala nové obklady, novou podlahu a kuchyňskou linku na míru. Podle hodnocení byla s prací řemeslníků moc spokojená, což se ostatně dočtete v detailu reference.

Kuchyň po rekonstrukci

Další rekonstrukce už byla většího rozsahu. Kromě montáže nové linky, nového obložení a nové podlahy zahrnovala taky bourání příček a zazdění dveří. Za práci získala firma plné hodnocení a zákaznice byla spokojená: „Vše funguje a vypadá jak má. Příjemné jednání, domluva bez problémů, na smlouvu o dílo. “ Celé hodnocení najdete na našem webu.

Třešničkou na dortu je rekonstrukce, za kterou si firma vysloužila Kozlovu pečeť poctivosti. Šlo o kompletní přestavbu kuchyně o vlelikosti 10 m², kterou zákaznice ohodnotila těmito slovy: „Přesně podle představ. Termín byl dodržen, už jsme se dohodli na další spolupráci. Komunikace s poradenstvím na jedničku.“ Další informace najdete v detailu reference.

Původní kuchyně
Nová kuchyně oceněná Kozlovou pečetí poctivosti

Řemeslníky na rekonstrukci seženete u nás

Pokud jste si i vy vysnili novou kuchyň, ale netroufáte si na rekonstrukci svépomocí, pomůžeme vám. Známe celou řadu šikovných řemeslníků a firem, které si u nás navíc můžete ověřit. K nahlédnutí jsou jejich ukázky prací i hodnocení předchozích zákazníků. S námi máte jistotu, že si domů nepozvete fušery. Zadejte si poptávku zdarma a pak už jen počkejte, až se vám ozvou první dodavatelé s nabídkou.