28. 5. 2024, aktualizováno 7. 6. 2024

Chystáte se vyměnit dosavadní bydlení za nové? Počítejte s tím, že tenhle přesun bývá dost hektický. Každopádně čím lépe se na stěhování připravíte, tím méně stresu vás čeká. Ještě než začnete balit první krabice, rozmyslete se, jestli chcete stěhovat svépomocí nebo to necháte na stěhovací firmě.

Na plánování i samotné stěhování si vyhraďte dostatek času. Předem musíte sehnat obalový materiál, rozložit nábytek a všechno zabalit. Pak teprve přijede první stěhovácká dodávka, která vaši domácnost přemístí na novou adresu. Tady se práce opakují v opačném pořadí: vyložení krabic, montáž nábytku a likvidace obalů. Mezitím navíc musíte vyřešit hlídání dětí a domácích mazlíčků, nebo třeba úřední změnu bydliště kvůli zasílání pošty a další náležitosti.

Nervy si ušetříte stěhováním na klíč

Odvážnější nátury se do stěhování můžou pustit kompletně svépomocí. To se ale vyplatí hlavně minimalistickým domácnostem. Méně náročnou možnost představuje najmutí stěhovací firmy. Tady je na vás jenom balení věcí a opětovné vybalování. Ostatní fyzicky náročné práce zajistí odborníci, od naložení přes převoz až po nanošení věcí do nového domu.

U některých firem si můžete dokonce objednat stěhování na klíč. Jde o nejsnadnější, ale zároveň taky o nejdražší způsob stěhování. Nejdřív se u vás zastaví firemní technik, obhlédne situaci a vytvoří plán. Firma pak doveze obalové materiály, demontuje nábytek, všechno zabalí a přestěhuje. Zatímco vy během celého procesu můžete klidně relaxovat na dovolené.

Seznam stěhovaných věcí pomůže při vybalování

Napište si seznam položek, které budete stěhovat. Hodí se jak při spolupráci s firmou, tak během svépomocného stěhování. Získáte tím lepší přehled o svých věcech a ve finále si je můžete podle seznamu překontrolovat.

Během psaní seznamu pravděpodobně narazíte i na vybavení, které už v novém domě nevyužijete. Co s ním? Máte v podstatě dvě možnosti: odvezete ho do sběrného dvora, nebo ho nabídnete na některém online bazaru. Opět si ale můžete připlatit a nechat likvidaci nepotřebných věcí na stěhovací firmě.   

Kde sehnat krabice na stěhování a další vybavení

Stěhování se bez krabic neobejde. Nejrychleji je seženete v jakýchkoliv stavebninách nebo obchodech s domácím vybavením, jako je třeba Hornbach, OBI a Ikea. Tady se dají koupit už od cca 30 Kč za kus. A navíc k nim rovnou můžete pořídit i další vybavení – lepicí pásky, bublinkové fólie na obalení křehkých předmětů, igelitové pytle na oblečení a stretch fólie na zakrytí nábytku.

Pár peněz ušetříte, když na lov krabic půjdete ekologičtější cestou a pořídíte je z druhé ruky. Poptat se dají například ve většině supermarketů nebo obchodech s elektronikou. Pokud na vás bude mít personál čas, určitě se rád zbaví alespoň několika přebytečných „banánovek“. Krabice a další materiál za odvoz najdete i na sociálních sítích. Zapátrat můžete na oblíbené facebookové skupině Obal není odpad.

V rámci plánů a nacenění celého stěhování nabízí krabice i samotné stěhovací firmy. Jak to funguje, se můžete dočíst v rozhovoru s proslulou Armádou stěhováků.

Zabalené předměty zřetelně označte

Krabice už máte a dali jste se do balení? Nezapomínejte každou z nich správně popsat podle obsahu. Označte zvlášť ty s porcelánem, sklem a dalšími křehkými věcmi. Stejně tak si detailně poznamenejte sáčky a krabičky s kováním a šrouby z rozloženého nábytku. Správné popisky jsou při vybalování nedocenitelným pomocníkem.  

Zajistěte stěhovákům místo na parkování

Před příjezdem stěhováků je nutné vyřešit ještě jednu věc – parkovací místo. Čím blíž se firma dostane k domu, o to rychlejší (a levnější) stěhování bude. Komplikacím se zpravidla nevyhnete, pokud stěhujete v historickém centru nebo některých obytných zónách. Raději si předem zjistěte, jestli do dané části města nepotřebujete povolení pro vjezd a parkování.

Hledáte ověřenou firmu na stěhování? U nás na portále jich najdete přes 380. Stačí zadat bezplatnou poptávku a my vás spojíme se stěhováky, které máte nejblíž.

5 1 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů
0
Přidejte svůj názor.x