Se správným zateplením můžete ušetřit 30–60 % nákladů na vytápění. To už samo o sobě představuje dobrý důvod, proč izolovat, co myslíte? Tím ale výhody zateplení nekončí, a my jsme je pro vás v článku sepsali. Kromě toho rozebereme jednotlivé zateplovací systémy a doporučíme vám kalkulačku, která vmžiku spočítá cenu izolace, včetně práce a lešení.

Zateplení fasády má jasný cíl: aby vám v domě bylo za každého počasí příjemně. Správně provedená izolace totiž zařídí, že se konstrukce v zimě neprochladí a v létě nepřehřeje. To znamená, že nebudete muset ani příliš topit, ani chladit, a ve výsledku ušetříte.

Kromě komfortního bydlení a úspory peněz má zateplení i další přínosy:

  • Vaše otopná soustava se méně opotřebovává.
  • Konstrukce domu je lépe chráněná proti povětrnostním vlivům.
  • Prodlužuje se životnost fasády.
  • Přispíváte ke zdravějšímu životnímu prostředí.

Kontaktní zateplovací systém

Tenhle způsob izolace fasády je v našich končinách nejobvyklejší. Není divu. Snadno se instaluje, a je levnější než větrané systémy. A jak taková kontaktní izolace vypadá? Nejčastěji jde o polystyrenové desky nebo pruhy minerální vaty, které se pomocí lepidla připevní přímo na očištěnou obvodovou konstrukci domu.

Pak může přijít na řadu omítka, konkrétně tenkovrstvá. Ta se aplikuje na základní vrstvu zateplovacího systému, kterou tvoří stěrkový tmel vyztužený skleněnou síťovinou. Výztuha tu má svou nenahraditelnou funkci: bez ní by totiž povrch mohl popraskat a trhliny by se pak přenášely i do omítky.

Vnější kontaktní zateplovací systémy se označují zkratkou ETICS (z anglického external thermal insulation composite system). Každý takový systém má přesně určenou skladbu z konkrétních výrobků, které na sebe navazují a navzájem se podporují, tak aby zajistily co největší efektivitu zateplení. V Česku najdete celou řadu výrobců a dodavatelů ETICS. Patří k nim například Weber se svou řadou webertherm, dále pak Baumit, Knauf, český Caparol a jeho systém Capatect nebo Paulín se systémem Paulín THERMOKAPPA.

Skkladba kontaktního zateplení fasády. Zdroj: ISOVER

Bezkontaktní zateplení fasády

Další možnost, jak izolovat dům, je pomocí bezkontaktní izolace. Nejčastěji se jedná o tzv. zavěšené fasády. V praxi to znamená, že se zateplení nelepí přímo na obvodovou konstrukci, ale připevňuje se pomocí dřevěných rastrů nebo kovových profilů. Pak přijde na řadu nosný rošt, který nechá mezeru mezi izolací a vnějším opláštěním. Díky tomu vzniká tzv. komínový efekt: vodní páry z konstrukce a zemní vlhkost můžou volně unikat.

Do skupiny zavěšených fasád spadají hodně znamé provětrávané fasády, ale i další typy, jako jsou například fasády samonosné, se zadní ventilací, s plošným přisáváním vzduchu apod.

Bezkontaktní zateplení je oblíbené i z estetického hlediska. Protože se fasádní systémy nelepí přímo na konstrukci, můžete si pohrát s jejich finální úpravou mnohem víc, než u kontaktní izolace. Navíc díky nim snadno zakryjete i velké nerovnosti, což se hodí hlavně u rekonstrukcí starších domů. Bezkontaktní systém se dá v případě potřeby kdykoli rozebrat a zase složit. Mínusem je cena: za bezkontaktní systém zaplatíte daleko víc, než za kontaktní izolaci.

Skladba provětrávané fasády, druh bezkontaktního zateplení.
Skladba provětrávané fasády. Zleva: zdivo > rošt s minerální izolací > paropropustná fólie > finální fasádní obklad. Zdroj: Saint-Gobain

Předezděné fasády

Zajímavou skupinu pak tvoří fasády konstruované jako předezdívka. Jsou robustní a finančně náročné, ale mají taky nesporné výhody: dlouhou životnost a téměř žádnou potřebu údržby. Fasádní stěny tohoto typu se budují většinou z lícových cihel, zvonivek, vápenopískových cihel nebo přírodních kamenů. Takto vzniklý „obal“ působivě dotváří styl a vnější podobu fasády a zároveň účinně chrání dům proti nepříznivým vlivům počasí.

Pokud to základy domu dovolují, můžete tento typ fasád konstrukčně řešit jako jednoduchý představěný vnější plášť, předezdívku s vnitřní izolací bez vzduchové vrstvy nebo jako předezdívku s izolací a vzduchovou vrstvou. 

Fasádní polystyren, nebo minerální vata?

Pokud plánujete zateplovat dům, čeká vás rozhodování nejen o zateplovacím systému, ale i o materiálu. A podle čeho vybírat?

  1. Řekněte si, co od izolace čekáte. Je vaším cílem jenom zateplení, nebo by měl izolant taky tlumit hluk? Jaké máte požadavky na požární odolnost?
  2. Zhodnoťe prostředí. Budete izolovat dům s vyšší vlhkostí? Nebo dřevostavbu? I tyto podmínky vezměte při výběru v úvahu.

Klasikou mezi tepelně-izolačními materiály je fasádní polystyren. Ten základní se označuje zkratkou EPS (např. ISOVER EPS Greywall Plus). K jeho výhodám patří snadná instalace, vysoká pevnost a nízká cena v porovnání s jinými izolanty. Má ale malou paropropustnost, takže pokud byste zateplovali ve vhlkém prostředí, musíte sáhnout po perimetrickém polystyrenu. (Poznáte ho podle růžové barvy.)

Jestliže chcete, aby izolace taky tlumila hluk, volte raději minerální vatu v podobě čedičové nebo skelné vlny. Má totiž lepší akustické vlastnosti než polystyren. Kromě toho je taky tvárnější a lépe propouští páru. Minerální izolaci vyberte i v případě, že hledáte izolant s vysokou požární odolností (Např. do dřevostaveb se výborně hodí ISOVER Woodsil.) Snad jedinou nevýhodou minerální vaty je vyšší cena.

Kolik stojí zateplení domu? Cenu vám spočítá speciální kalkulačka

Možná vás napadá, kolik budete muset nejdřív utratit za izolaci, abyste nakonec ušetřili za topení. Cenu zateplení vám během pár minut spočítá kalkulátor Weber. V pěti krocích zadáte svoje požadavky, parametry fasády, vyberete barvu a nakonec získáte přehledný soupis materiálu i s cenami. A rovnou můžete i poptat dodavatele.

S izolací pomůžou dotace. Získat můžete až 650 tisíc

Pokud přemýšlíte, z čeho budete izolaci fasády platit, určitě nezapomeňte na program Nová zelená úsporám. Ten totiž poskytuje dotace ve výši 30 000–650 000 Kč na zateplení rodinných domů. Čím kvalitnější zateplovací systém nainstalujte, tím vyšší příspěvek získáte (maximálně 50 % způsobilých výdajů). Příjem žádostí startuje na podzim 2021.

No a pokud hledáte firmu, která se o zateplení domu postará za vás, jste na správném místě. Zadejte zdarma poptávku a my vám pomůžeme najít spolehlivého dodavatele!

Sdílet článek
5 1 hlas
Hodnocení článku
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Petra Jadrná
Petra Jadrná
2 let před

Dobré tipy, díky 😉 My se chystáme zateplovat starší domek, co jsme právě koupili na https://www.eurobydleni.cz/domy/prodej/ a jsme z něj hrozně nadšení. No k tomu zateplení, teda přijde mi, že začíná být na trhu docela nepřeberné množství možností. Co prosím říkáte na zateplení pomocí chytré pěny? Zatím mě to asi zaujalo nejvíc. Ale nějak se nemůžu dohledat nějakých rozumných zkušeností s ní 🙂