3. 7. 2019, aktualizováno 2. 12. 2021

Prémiové výrobky

Za vším hledejme pragmaticky ekonomiku. Právě v dobách minulých, kdy bylo stavebnictví pod tíhou recese, byl kladen důraz na minimální výrobní náklady. V případě pastovitých omítek byla optimalizace nákladů možná především díky použitému obsahu pojiva. Proto začal trh preferovat low-end výrobky, které dokázaly plnit pouze zákonné požadavky na zkušebnictví. Naštěstí tato doba ve stavebnictví pominula a dnes jsou na výsluní nové prémiové typy fasádních omítek, které mají právě obsah pojiva zvýšený. Možná se sami sebe ptáte, co tato proměna vlastně sebou přináší? Jednou z výhod je aplikace takových omítek u architektonicky složitých detailů, jakými jsou římsy, bosáže, šambrány či parapety. Právě u těchto detailů nabízí prémiové fasádní omítky, díky vyššímu obsahu pojiva, vyšší odolnost a celkovou životnost v mikroklimaticky náročnějších podmínkách. Výhody u těchto omítek však hledejme také ve vyšší pigmentaci, která následně umožňuje tenkovrstvou fasádní omítku odstínově intenzivně probarvit. To je dnes poměrně módním trendem. Cenově dostupné prémiové fasádní omítky se tak vrací zpět k hodnotnějšímu složení a nabízí mimo jiné majitelům rodinných domů jistotu v podobě nejlepší povětrnostní stability a resistence proti nechtěnému žloutnutí omítky.

Samočistící zázrak

Rozhodně není! Ač se to zdá skoro neuvěřitelné, omítka dnes dokáže mimo jiné vykazovat samočisticí schopnosti, což je vlastnost v současných podmínkách jistě žádaná. Nejedná se však o žádnou magii, odborně se procesu říká fotokatalýza. S využitím zakomponovaných fotokatalyticky aktivních nanočástic (tzv. katalyzátorů) do omítky dochází k tzv. Nanopor efektu neboli rozkladu nečistot v podobě řas, hub a jiných mikroorganismů, vznikajících vlivem působení dopadu slunečního světla. Právě takovou užitečnou schopnost vykazuje samočistící fasádní omítka Baumit NanoporTop. Laicky vysvětleno, zatímco na běžné vodoodpudivé omítce bere stékající voda při dešti s sebou pouze povrchové nečistoty, u zmíněného produktu dochází nejprve k nasáknutí vlhkosti do vrchní hydrofilní vrstvy. Poté se za působení slunečního svitu vlhkost z této vrstvy vrací spodní hydrofobní vrstvou zpět na povrch omítky a případný déšť tak smývá nejen povrchové nečistoty, ale rovněž nečistoty usazené uvnitř povrchové struktury omítky. Výsledkem je rychle suchá, čistá a dlouhodobě krásná fasáda.

Boj s mikroorganismy

Dnešní fasádě však škodí kromě prachových nečistot i již zmíněné biologické napadení, které je způsobeno dlouhotrvající vlhkostí fasády. I v tomto případě lze nalézt poměrně jednoduché řešení, které představuje fasádní omítka Baumit StarTop. Nová speciální plniva, která tato prémiová omítka obsahuje, dokáží svoji jemnou pórovitou strukturou velmi efektivně absorbovat zkondenzovanou vlhkost na povrchu fasády. Tomuto procesu se v odborné terminologii říká Drypor efekt. Po změně mikroklimatických podmínek, např. přechodu ze sychravého rána do slunného odpoledne, se vlhkost absorbovaná omítkou snadno a beze škod odpaří. Veliký a členitý povrch speciálního plniva napomáhá i k rychlejšímu osychání fasády po dešti.

Hra barev

Dnešní prémiové omítkové produkty však neřeší pouze praktickou stránku údržby fasády, ale dávají prostor pro maximální kreativitu, co se týká jejího zvoleného barevného odstínu. Hlavní roli zde sehrávají použité nové druhy pigmentů. Oproti minulosti, kdy docházelo velmi často k přehřívání tmavých fasád vlivem intenzivního slunečního svitu, se dnes tepelně odrazivými pigmenty v omítce dosahuje zcela jiných parametrů. Současné nové pigmenty v omítkách, využívající tzv. Brilliant efekt, dokáží udržet při působení slunce nižší teploty, což brání tepelné roztažnosti a také celkovému dlouhodobému stárnutí.  Příkladem je prémiová omítka Baumit PuraTop, umožňující prakticky nekonečný výběr libovolných odstínů, včetně těch nejintenzivnějších ze vzorníku Baumit Life. Díky svým výrazně sytým a jasným barvám dodává každé fasádě výjimečný a velmi individuální charakter.

Speciální aditiva

Vývoj prémiových omítek se však orientuje také směrem k jednoduchosti jejich aplikace v praxi. Použitím speciálních aditiv v omítkách lze dosáhnout jejich lepší skladovatelnosti a stejně tak příznivé zpracovatelnosti. Omítka se proto dobře natahuje a snadno strukturuje s jen malým úsilím. Na hladítko není nutné tlačit a pro zpracovatele je tudíž práce méně namáhavá, snazší a je možné tak docílit kompaktnější a rovnoměrnější struktury. Speciálním aditivem v některých omítkách jsou také nové generace účinných biocidů. S jejich pomocí dosáhneme ekologicky šetrnější a účinné ochrany proti biologickému napadení fasády.

0 0 Počet hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů
0
Přidejte svůj názor.x