Než začnete shánět řemeslníky, spočítejte si sami náklady na zateplení fasády. Získáte aspoň základní představu a nabídky pak můžete lépe porovnat. Povíme vám, jak se pohybují ceny za m2 materiálu, kolik stojí práce řemeslníků i to, proč na zateplení nešetřit. K tomu přidáme tipy na praktické kalkulačky a prozradíme, kolik můžete získat z dotace Nová zelená úsporám.

Cena zateplení fasády závisí hned na několika věcech:

  1. Druh zateplení: provedení kontaktního zateplovacího systému (ETICS) je levnější než realizace provětrávané fasády.
  2. Zvolený materiál: fasádní polystyren stojí méně než minerální vlna, ale nemá tolik výhod.
  3. Výměra fasády a stav domu: každá stavba je jiná. Pokud fasáda vyžaduje nejdříve opravy, počítejte s vyšší částkou.
  4. Členitost domu, počet oken: zateplení stavby se složitým tvarem a velkým množstvím oken dá víc práce než izolace jednoduchého bungalovu. To znamená i větší náklady.

Ceny izolací pro zateplení domu

Pojďme se nejdřív podívat, jak se pohybují ceny izolantů. Pro kontext je ale potřeba zmínit, čím se navzájem liší. K nejpoužívanějším izolačním materiálům patří bílý a šedý fasádní polystyren (EPS) a minerální izolace v podobě skelné a čedičové vlny.

Nejlevněji pořídíte klasický bílý EPS. Můžete se těšit na jeho skvělé tepelně-izolační vlastnosti, nízkou hmotnost i nenáročnou instalaci. Šedý polystyren s příměsí grafitu stojí o něco víc, ale zato nabízí až o 20 % lepší izolační účinek. Nejdráž vychází minerální vata, nicméně i to má své opodstatnění: nejen, že váš dům udrží v teple, ale taky dobře propouští vodní páry a ochrání vás před hlukem z ulice. Podívejte se na srovnání orientačních cen zmíněných izolantů při různých tloušťkách.

Druh izolantucena za m² bez DPH, tl. 120 mmcena za m² bez DPH, tl. 160 mmcena za m² bez DPH, tl. 200 mm
EPS 70 F, desky o rozměrech 1000 × 500 mm s λ = 0,039 W/m.K370–435 Kč493–580 Kč617–726 Kč
šedý polystyren, desky o rozměrech 1000 × 500 mm s λ = 0,031-0,032 W/m.K 5400–566Kč 720–755 Kč 919–943 Kč
minerální izolace s podélnými vlákny, desky o rozměrech 1000 × 600 mm s λ = 0,035 W/m.K 744–600 Kč930–1125 Kč800–1320 Kč

Pokud chcete znát konkrétní částky, nakoukněte přímo do ceníků jednotlivých výrobců, jako jsou ISOVER, Knauf, Baumit, Bachl nebo ROCKWOOL.

Na izolantech nešetřete

Jak můžete vidět, i tloušťka izolace ovlivňuje cenu. Záměrně jsme ale tento parametr v úvodu nezmínili. Proč? Protože na izolantu se šetřit nevyplatí, právě naopak. Zvolte o 4 cm silnější materiál a efekt zateplení se zlepší až o čtvrtinu. V kontextu celkových nákladů přitom nezaplatíte o tolik víc.

Ukažme si to napříkladu: zateplení 100 m2 fasády pomocí bílého pěnového polystyrenu o tloušťce 160 mm stojí cca 92 000 Kč (v ceně je veškerý materiál, nikoliv práce). Pokud bychom stejnou plochu zateplili tím samým polystyrenem, ale s tloušťkou 200 mm, cena se zvedne zhruba na 108 000 Kč. A taková investice se vám brzo vrátí v podobě nižších faktur za energie.

S rozpočtem vám pomůžou kalkulačky

Zateplení domu nesestává z pouhého izolantu. Potřebujete taky kotvení, různé ukončovací a napojovací profily, skleněnou síťovinu, tmel, stěrku, omítku a další materiály. I ty něco stojí a do výsledné ceny zateplení je určitě musíte započítat. Právě od toho tu jsou online kalkulátory, které vám často taky doporučí vhodný materiál.

Například v kalkulačce Weber stačí zadat parametry domu, vybrat odstín fasády a během chvilky dostanete soupis potřebného materiálu včetně množství a orientačních cen. Produkty pak můžete rovnou poptat v nejbližších stavebninách. Podobně vám poslouží i konfigurátor Stavebnin DEK, kalkulátor Quido od společnosti Baumit nebo kalkulačka Cemix. U ISOVER zase najdete kalkulátor hmoždinek ETICS.

Anebo si nechte zpracovat profesionální kalkulaci. V Centru obchodní a technické podpory Saint-Gobain vám ji zpracují zdarma a bezplatně vám poskytnou i další poradenství. Stačí napsat nebo zavolat, kontakty seženete na webových stránkách COP.

Cenu zateplení sníží dotace. Letos navíc s bonusem

Od podzimu 2021 je tu další program Nová zelená úsporám, z něhož můžete na zateplení získat 30–650 000 Kč (maximálně 50 % celkových způsobilých výdajů). O dotaci se můžet přihlásit, pokud jste majitelem domu a o stavební povolení jste žádali před datem 1. 7. 2013. Každopádně platí, že čím lépe dům zateplíte, tím víc peněz dostanete.

Letošní novinkou jsou pak tzv. kombinační bonusy – když požádáte o příspěvek na dvě opatření, získáte bonus 10 000 Kč. Tedy pro příklad: chcete zateplit dům a zároveň si pořídit fotovoltaické panely? Dostanete 10 tisíc navíc. Za kombinaci zateplení + fotovoltaika + Dešťovka to je dokonce 20 000 Kč. No a pokud dáte dohromady zateplení a kotlíkovou dotaci, můžete získat 25 000-75 000 Kč.

Průměrné ceny zakázek na zateplení domu

Materiál tvoří pouze část celkového rozpočtu. K němu musíte přičíst taky položky, jako je práce řemeslníků, dovoz materiálu, zapůjčení lešení, přistavení kontejneru nebo odvoz odpadu. Ceny jsou samozřejmě individuální a u jednotlivých dodavatelů se liší. Vybrali jsme několik poptávek realizovaných přes náš portál, abyste si udělali hrubou představu, kolik takové zateplení domu stojí.

V prvním případě si zákazník přál zateplit dům s plochou fasády 256 m² , včetně provedení finální omítky. O montáž i demontáž lešení se postaral sám, čímž část nákladů ušetřil. Celkem ho zateplení domu stálo 145 200 Kč. Firma získala za práci plné hodnocení a spokojenost zákazníka je znát i z krátkého, ale výstižného komentáře: „Vše v naprostým pořádku.“ 🙂

Další zakázka byla tak trochu oříšek. Firmě přišla poptávka na zateplení 100 let starého domu s celkovou plochou fasády 408 m². Zdivo z pískovce, čedičů a cihel mělo spoustou nerovností, které bylo potřeba dokonale vyrovnat, některá místa se neobešla bez osekání omítky. Dům navíc stojí hned v centru obce, a tak bylo třeba zachovat historický ráz. No a když přičtete, že majitel objektu je architekt, byla to opravdová výzva.

Firma si s ní ale poradila bravurně a celá zakázka vyšla na 339 000 Kč. Majitel si práci pochvaloval: „Děkujeme a můžeme firmu velice doporučit. Detaily byly provedeny v souladu s technickými postupy předepsanými výrobcem, s kterým firma úzce spolupracuje a konzultuje odborné řešení. Práce šla fasádníkům od ruky a na různé připomínky reagovali velmi ochotně.

100 let starý dům bez zateplení, s opadávající omítkou

Stav domu před zateplením
Dům po zateplení a zhotovení nové fasády
Dům s novou, zateplenou fasádou

Poslední ukázka se týká členitějšího rodinného domu. Kromě zateplení fasády tu majitelé poptávali taky zateplení podkroví a sklepa. Výsledná cena se vyšplhala na 580 000 Kč. Další informace a fotky najdete v detailu poptávky.

Cena je důležitá, ale…

Až budete vybírat a porovnávat řemeslníky a firmy, nekoukejte se jen na cenovou nabídku. Věnujte pozornost i tomu, jestli s vámi dodavatel komunikuje slušně, zda je ochotný a nabízí třeba i řešení komplikovanější situace. To jsou totiž často znaky, že jde o spolehlivého fachmana. Pokud byste chtěli další tipy, jak správně vybrat řemeslníka či firmu, napsali jsme o tom článek. A teď už zbývá jediné – zadat zdarma poptávku a počkat na první nabídky. Držíme palce, aby to dobře dopadlo 🙂