9. 8. 2021, aktualizováno 30. 10. 2023

Omítka je sice jeden z posledních kroků stavby či rekonstrukce, ale řešit byste ji měli už na začátku projektu. Jak tedy vybrat barvu fasády, aby se vám líbila, zapadala do okolí a vydržela co nejdéle beze změny? Na to máme pár jednoduchých tipů. A doporučíme vám i chytrý program, který vám s výběrem pomůže.

Nejprve je potřeba vysvětlit rozdíl mezi fasádní barvou a probarvenou fasádní omítkou. Fasádní omítka je závěrečná vrstva fasády, která plní ochrannou (a samozřejmě i dekorativní) funkci. Pokud zvolíte probarvenou omítku, už nepotřebujete fasádní barvu. Ta se používá hlavně k přebarvení starších staveb, jejichž fasáda vybledla. Nebo když se jednoduše rozhodnete, že už se vám barva vašeho domu okoukala.

Jak u fasádních omítek, tak u nátěrů máte na výběr z široké palety odstínů. Jednotliví výrobci mívají často své vlastní vzorníky, třeba jako Weber se svým webercolor line nebo Baumit a jeho paleta Baumit Life. My vám teď poradíme, jak vybrat ten správný odstín.

4 kritéria, podle kterých vybírat fasádní barvu

1. Celkový vzhled domu:

Barva fasády by měla ladit s ostatními prvky. V první řadě jde o okna. K dřevěným rámům (nebo těm s dekorem dřeva) se hodí spíš přírodní barvy: okrová, hnědá, žlutá nebo bílá. Pokud máte šedá/antracitová okna, můžete se víc odvázat a klidně si dovolit zelenou, fialovou, červenou nebo modrou. K bílým rámům pak ladí jakákoliv barva. 

V úvahu vezměte také obložení. Dřevěné prvky si žádají opět spíš přírodní odstíny, zatímco třeba šedé betonové obklady vypadají dobře v kombinaci s živějšími barvami. Dům tak víc vynikne.


A v neposlední řadě je tu střecha. K červené volte spíš neutrální barvu fasády, jako je hnědá, okrová nebo bílá. U černé střechy můžete sáhnout klidně po „divočejších“ odstínech.

Palety fasádních barev a dekorů.
Dnes máte na výběr z široké palety odstínů fasádních barev
i celé řady různých dekorů.

2. Okolí stavby

Pokud máte dům v tzv. satelitním městečku nebo uprostřed ničeho, můžete si barvu fasády vybrat opravdu podle sebe. Jiné je to u památkově chráněných budov. Pokud váš dům do téhle kategorie spadá, budete muset jakoukoliv změnu konzultovat s Národním památkovým ústavem. Je to logické: venkovský dům v památkové rezervaci můžete jen těžko přebarvit na křiklavě růžovou, když mají vedlejší stavení červenou střechu s bílou fasádou.

A jak zjistíte, jestli bydlíte v památkově chráněné budově? Využijte Památkový katalog. Stačí zadat město a hned se vám zobrazí všechny kulturní a národní kulturní památky, památkové zóny i rezervace.

Historické domy s působivou zdobenou fasádou.
Fasády památkově chráněných domů se musí opravovat s citem.
A podle instrukcí Národního památkového ústavu.

3. Intenzita světla

Dobře si prohlédněte svůj dům v různých částech dne a vzpomeňte si, kolik světla na něj dopadá v průběhu roku. (Pokud teprve stavíte, budete orientaci domu tak jako tak řešit s architektem.) Proč je to důležité? Když totiž zvolíte čistě bílou barvu fasády, budou vás při pohledu na jižní stranu za pravého poledne bolet oči

Ani vyloženě tmavé odstíny nejsou výhra. Jednak po delší době vlivem slunce vyblednou, a navíc způsobují přehřívání fasády. Nejen, že vám bude v domě horko, ale velké teplo zbytečně zatíží zateplovací systém. 


Při výběru fasádní barvy se proto zaměřte na tzv. luminescenční referenční hodnotu (HBW). Zjednodušeně se jedná o světelnost. Pokud budete natírat silikonovou nebo akrylátovou omítku, hodnota HWB by měla být větší než 25. Pro silikátové omítky zase platí HBW > 30. Odstíny s menší hodnotou už jsou totiž příliš tmavé a hodí se spíš jako dekorační (ideálně do 10 % plochy fasády).

4. Struktura omítky

Za poslední léta přibyla celá řada možností, jak upravit finální povrch fasády. Nemusí už být jenom hladký, zrnitý nebo škrábaný, ale klidně může připomínat dřevo, kámen nebo pohledový beton. Podle struktury omítky každopádně vybírejte i barvu. Platí totiž, že hladká fasáda působí světleji než zrnitá, protože se od ní jinak odráží světlo. Proto je ideální nechat si zpracovat vizualizaci, abyste měli představu, jak bude vybraná barva ve výsledku působit.

Správně vybraná barva fasády dokáže vykouzlit nezaměnitelnou atmosféru.

Typ fasádní barvy podle podkladu

Doteď byla řeč o estetické stránce věci, tedy aby to dobře vypadalo. Zároveň je ale potřeba brát ohled i na technické aspekty: nátěr proto vybírejte podle typu podkladu, na který budete fasádní barvu nanášet. Volit můžete mezi 4 druhy barev:

  1. Akrylátové barvy: hodí se na jakékoliv podklady včetně starých nátěrů a najdete je nepřeberném množství barevných odstínů. Dobře odolávají povětrnostním vlivů, ale mají pouze střední paropropustnost (Vlastnost, která umožňuje vlhkosti odcházet z konstrukce domu do exteriéru.)
  2. Silikátové barvy: tyto nátěry mají ze všech tří druhů nejvyšší paropropustnost. Kromě toho dobře odolávají špíně a celkově se vyznačují dlouhou životností. Jsou určené ale pouze na podklady, které obsahují křemík (tedy minerální omítky), nikoli na sádrové povrchy.
  3. Silikonové barvy: mají vysokou vodoodpudivost – ani prudký déšť hnaný větrem nemá šanci proniknout do konstrukce. Díky tomu se na fasádě navíc neusazuje prach, takže omítka zůstane opravdu dlouho krásná. Silikonové barvy můžete nanášet na libovolný podklad, i na staré nátěry.
  4. Vápenné barvy: jsou určené hlavně pro restaurování památkově chráněných budov, protože zachovávají historický nádech fasády. Vyznačují se taky vysokou paropropustností.

S výběrem té správné barvy vám zdarma pomůžou odborníci ze Saint-Gobain. Napište jim na e-mail podpora@saint-gobain.com nebo zavolejte na číslo 226 292 227.

Pár tipů na závěr

Než se vydáte do barev a laků, máme pro vás ještě několik rad (které vám můžou ušetřit peníze i vrásky na čele, když ta oranžová bude moc oranžová). Nechte si při výběru fasádní barvy (nebo pro fasádu jako takovou) zpracovat vizualizaci. Můžete k tomu buď oslovit odborníky anebo využít některý z internetových programů – tzv. konfigurátor fasády. 

Jedním z takových je například webercolor architect. Buď do programu nahrajete vlastní projekt domu, nebo si vyberete z předpřipravených. Pak už můžete libovolně kombinovat a „nanášet“ barvy a nakonec dostanete i soupis použitých nátěrů. 

Až pak vyrazíte do stavebnin, nechte si vybranou barvu natřít na desku a vezměte ji na denní světlo. V katalogu na malé ploše vypadají všechny odstíny o něco sytější, než doopravdy jsou.

 

Šikovné fasádníky seženete u nás

Pokud se nechystáte na renovaci fasády svépomocí, jste tu správně. V databázi mám celou řadu ověřených řemeslníků a firem, opravdové profíky v oboru. Zadejte si zdarma poptávku a my je oslovíme za vás. Pak už si jen z nabídek vyberete, s kým budete nakonec spolupracovat.

 

0 0 Počet hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Přidejte svůj názor.x