Jako dřevostavbu lze označit objekt, který má základní nosnou konstrukci ze dřeva nebo z materiálů na bázi dřeva. Mezi dřevostavby patří například roubenky, sruby a dřevostavby ze sendvičových panelů .
To, že dřevostavby vydrží jen pár desítek let, je mýtus. Kvalitně zhotovená dřevostavba vám bude perfektně sloužit i víc než 100 let. A pak je tu ještě technická životnost, která dosahuje k několika stovkám let. Víc se dočtete v článku.
Správně provedená dřevostavba má dobré tepelně-izolační vlastnosti, takže ušetříte za energie. A při kombinaci vhodných materiálů můžete počítat i se skvělým odhlučněním.
To je těžká otázka, protože obojí má své plusy i mínusy. Záleží, co od nového bydlení požadujete. O výhodách dřevostaveb se můžete dočíst v našem článku.
Životnost cihlového domu je zhruba několik staletí, vše ale samozřejmě záleží na kvalitě provedení a údržbě domu.
Cena za dřevostavbu je v roce 2022 cca 40 000 Kč za m². Dům o velikosti 100 m² by tak stál 4 miliony Kč (při stavbě na klíč).
Vlhkost v dřevostavbě by měla být ideálně kolem 50 %.
Montované dřevostavby jsou hotové už za pár dní. Když připočtete vyřizování stavebního povolení a budování základů, trvá stavba jen několik málo měsíců.
V některých případech může stát dřevostavba stejně jako zděný dům. Stále ale platí, že každá stavba je jiná, a tudíž i cena bude individuální.
Asi nejčastějším argumentem proti dřevostavbám je jejich údajně kratší životnost (ve srovnání s klasickými cihlovými domy). Nicméně díky moderním technologiím a materiálům vám dnes dřevostavba vydrží stejně dlouho jako cihlový dům.
Množství potřebného dřeva se odvíjí od druhu dřevostavby. Na srub nebo roubenku je potřeba 40–45 m³, u dřevostavby s rámovou konstrukcí je to 20–30 m³.
Roubenka je stavba, která má nosnou konstrukci z masivních dřevěných prvků (trámů). Charakteristický jeroh stěn s rybinovým spojením trámů.
Jak se vyhnout fušerům
Každý měsíc e-mail plný inspirace přímo do vaší schránky