18. 7. 2023, aktualizováno 18. 7. 2023

Podívejte se do pojistných podmínek. Pojištění nemovitosti a domácnosti nemusí sloužit jenom v případě živelných pohrom či vloupání. Občas totiž kryje i méně obvyklá, až nemyslitelná rizika, jako je třeba pád parašutisty na dům nebo onemocnění klíšťovou encefalitidou. 

Pokud nám vichřice poničí střechu nebo vytopíme sousedy, většinou automaticky kontaktujeme pojišťovnu a požadujeme náhradu vzniklé škody. To samé udělají další poškození, kteří se o kompenzaci škody hlásí s číslem naší pojistné smlouvy.

Pak jsou tu ale situace, kdy nás ani nenapadne do pojišťovny zavolat. Problémy řešíme po vlastní ose, na své náklady, přitom by stačilo důkladně si pročíst pojistné podmínky. Pojďme se podívat, při jakých „zvláštních“ událostech se vyplatí obrátit na pojišťovnu. 

Načerno odebíraná elektřina

Zjistili jste, že vám soused krade elektřinu? Kromě kontaktování policie se zkuste spojit i s pojišťovnou. U některých společností podobné riziko pokrývá pojištění domácnosti. V praxi to znamená, že vám pojišťovna proplatí vzniklé škody a po viníkovi je bude vymáhat sama. Někdy pojišťovny černý odběr elektřiny sice nekryjí, ale poskytnou vám aspoň právní podporu.

Škody v důsledku rozbité lednice

Rozbitá lednice je patálie. Nejen, že musíte rychle sehnat novou nebo zajistit opravu, ale vyteklá voda často poškodí podlahu a zásoby jídla jsou většinou na odpis. 

Mnoho pojišťoven vám škody uhradí, dokonce včetně nákladů na opravu lednice či za zkažené jídlo. Přístup pojišťoven se může odvíjet od stáří spotřebiče. Na plnění pak máte nárok například jen do 5 let od koupě lednice.

Věci dětí studujících v zahraničí

Pojištění domácnosti se nutně nevztahuje jen na majetek, který se nachází uvnitř daného domu či bytu. V pojištění můžou být zahrnuty například věci vašich dětí studujících v zahraničí. Pokud někdo vaší dceři ukradl notebook z univerzitních kolejí v Itálii, nemusíte rovnou otevírat vlastní peněženku, ale kontaktujte nejdřív pojišťovnu. Plnění se zpravidla týká jen Evropy.

Odstranění vosího či sršního hnízda

Usadily se vám v domě vosy nebo sršni? Místo hledání specializované firmy a placení kompletního výjezdu možná stačí jen zavolat do pojišťovny. Odstranění vosích či sršních hnízd je poměrně běžnou součástí asistenčních služeb.

Klíšťová encefalitida

Při onemocnění navštívíte v první řadě lékaře a nejspíš vás vůbec nenapadne, že by se na vaše zdraví mohlo vztahovat pojištění majetku. Rozhodně nejde o běžnou praxi, ale například Uniqa v rámci balíčku Domov & bezpečí pokrývá dokonce i klíšťovou encefalitidu.

Pád parašutisty na střechu

Nestává se to dnes a denně. Přesto malá pravděpodobnost, že vám na střechu přistane parašutista nebo paraglidista, existuje. A pokud takový neplánovaný manévr vaši střechu poškodí, může vám škodu uhradit pojišťovna.

Pojistnou smlouvu pravidelně aktualizujte

V případě netradičních pojistných událostí si tedy nejdřív projděte pojistnou smlouvu, případně pojišťovnu rovnou kontaktujte. Zároveň udržujte smlouvu aktualizovanou, aby pojistná částka odpovídala reálné hodnotě majetku. Při podpojištění vám totiž pojišťovna může krátit plnění a vyplacené peníze vám pak škody na majetku nepokryjí.

Při aktualizaci smlouvy si můžete ověřit, zda za pojištění neplatíte příliš. S rychlým srovnáním nabídek vám pomůže například online kalkulačka Srovnejto.cz. Zjistíte v ní i případné podpojištění – pokud jsou všechny nabídky výrazně dražší než cena, kterou za pojištění platíte, je váš majetek téměř jistě podpojištěn.

Přistál vám na střeše parašutista a místo pozdravu nechal díru? Poškozenou krytinu či jiné závady a rekonstrukce svěřte odborníkům. Najdete je u nás na portále: stačí zadat bezplatnou poptávku a my vás spojíme s profíky z okolí. Zadejte si u nás bezplatnou poptávku a my vás spojíme s ověřenými dodavateli z vašeho okolí.

0 0 Počet hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Přidejte svůj názor.x