9. 12. 2021, aktualizováno 4. 1. 2022

Abyste se mohli živit řemeslem, potřebujete mít správné živnostenské oprávnění. Získat jej není nic složitého, pokud máte odpovídající vzdělání či praxi (a někdy nepotřebujete ani to). My jsme pro vás sepsali, jak při zakládání živnosti postupovat, které dokumenty si připravit a kam s nimi zajít.

Až do roku 2008 dokládaly právo na podnikání živnostenské listy. Novela zákona jejich vydávání ale zrušila a dnes místo živnostenského listu dostanete výpis z živnostenského rejstříku. Ze všeho nejdřív je ale potřeba získat živnostenské oprávnění.

K založení živnosti musíte splňovat tyto obecné podmínky:

  • plnoletost
  • nezadluženost (nesmíte mít žádné nedoplatky u finančního úřadu, na sociálním a zdravotním pojištění)
  • způsobilost k právním úkonům, tedy schopnost např. samostatně uzavírat smlouvy (Tu běžně nabýváme, jakmile dosáhneme 18. let věku, a prokazuje se platným občanským průkazem.)
  • bezúhonnost neboli čistý trestní rejstřík

Pojďme se teď podívat, co všechno musíte pro získání živnostenského oprávnění udělat.

Krok 1: Vyberte si správnou živnost

Pokud se chcete profesionálně věnovat řemeslu, automaticky se nabízí zvolit jednu z řemeslných živností. Vybírat ale můžete i z živností volných a vázaných. Které je pro vás tedy ta pravá? To záleží na vašem zaměření, dosaženém vzdělání a praxi.

Řemeslné živnosti

Do této kategorie spadají obory jako zednictví, malířství, pokrývačství, truhlářství a podlahářství, kominictví a řada další činností. Jejich kompletní seznam najdete v příloze č. 1 Živnostenského zákona.

Abyste získali oprávnění provozovat řemeslnou živnost, musíte kromě obecných podmínek splňovat tzv. odbornou způsobilost. Za tu se považuje:

  • odborné vzdělání v příslušném oboru (nepotřebujete praxi) (Podrobné informace najdete v § 21 odst. 1 Živnostenského zákona.)
  • odborné vzdělání v příbuzném oboru spolu s roční praxí v oboru. (Detaily v § 22 odst. 1 Živnostenského zákona.)
  • minimálně šestiletá praxe v oboru (Více viz § 22 f) Živnostenského zákona.)
  • řádně ukončená rekvalifikace (Podle § 22 e) Živnostenského zákona.)
  • určitý počet let práce na vedoucí pozici nebo jako OSVČ + doklad o kvalifikaci. Konkrétní podmínky najdete v § 21 odst. 2 Živnostenského zákona.
Řemeslnice při práci v dílně
Věnujete se řemeslu? Založte si živnost a otevřete dveře do světa podnikání.

Volné živnosti

Do této skupiny spadají činnosti, k jejichž provozování nepotřebujete žádné odborné vzdělání ani kvalifikaci. Řadí se mezi ně například výroba čalouněného nábytku a čalounění obecně, sklenářské práce, výroba kovových předmětů (zvony, medaile, repliky přileb, štítů apod.) nebo provádění zahradních úprav (s výjimkou architektonických úprav). Celkový výčet najdete v Příloze č. 4 Živnostenského zákona. Získání volné živnosti je tedy snazší, protože stačí splnit jen obecné podmínky k podnikání.

Vázané živnosti

Tato kategorie obsahuje celou řadu různých živností, přičemž „řemeslnou povahu“ má jen několik z nich. Patří sem například provádění stavebních a montážních prací při novostavbách , zpracování územně plánovací dokumentace nebo speciální ochranná dezinfekce, dezinsekce a deratizace. Abyste získali vázanou živnost, opět potřebujete splňovat odbornou způsobilost. Konkrétní požadavky jsou uvedené v Příoze č. 2 Živnostenského zákona.

Správné živnostenské oprávnění potřebujete i pro registraci na náš portál. Pokud máte například živnost Truhlářství a podlahářství, ale chcete nabízet tesařské služby, budete potřebovat další živnostenské oprávnění nebo subdodavatele.

Jak založit živnost? Všechno vyřídíte přes internet

Řemeslné, volné i vázané živností patří k tzv. ohlašovacím živnostem. Takže pokud si jednu z nich chcete zřídit, stačí to živnostenskému úřadu ohlásit. To uděláte prostřednictvím Jednotného registračního formuláře, který umožňuje přihlásit se zároveň ke zdravotnímu a sociálnímu pojištění, k dani z příjmu fyzických osob a k silniční dani (pokud budete pro podnikáni používat auto). Zabijete tak několik much jednou ranou.

Jednotný registrační formulář si v klidu stáhnete na stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu, vyplníte a zanesete na živnostenský úřad nebo na CzechPOINT. Anebo můžete všechno vyřídit online přes Registr živnostenského podnikání. Pokud si zakládáte první živnost, budete muset uhradit poplatek 1000 Kč, za každou další pak 500 Kč.

Živnost máte. Co dál? Získávejte zákazníky na internetu

Jakmile máte vyřízené všechny administrativní záležitosti, přichází na řadu to nejdůležitější: hledání zakázek. Využijte sílu internetu. Dnes máte na výběr z celé řady digitálních nástrojů, jako jsou webové stránky, sociální sítě nebo katalogy firem. (O jejich důležitosti jsme psali v jednom z předchozích článků.) Aby vám ale přinášely užitek, musíte jim obětovat nemálo času i peněz. Anebo je tu další možnost – NejŘemeslníci.cz.

Registrace i vedení profilu jsou u nás zdarma. K získávání zakázek se využívají kredity, které vám ale strhneme až ve chvíli, kdy o vás zákazník projeví zájem. Navíc můžete hned po registraci nasbírat až 40 kreditů v hodnotě 1000 Kč úplně zdarma. Stačí jen správně a dostatečně vyplnit profil, s čímž vám rádi pomůžeme. První zakázky tak získáte úplně bezplatně.

A pokud vyloženě nehledáte nové kšefty, můžete si jen užívat výhod, které máme pro všechny registrované firmy a řemeslníky. Patří sem slevy na školení, na pracovní oděvy a materiály nebo třeba pivo od Kozla grátis.

0 0 Počet hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Přidejte svůj názor.x