Nechte si fasádu zarůst

Když sáhnete k tomuto kroku, neznamená to, že nemusíte již vůbec řešit fasádu jako takovou. Naopak. Pod rostlinami musí být na nejlepší fasáda.

Popínavé rostliny vyvinuly různé techniky, aby se bezpečně dostaly do výšky:

1. Vzpěrné rostliny, jako pnoucí růže, se svými ostny zachycují na vodorovných dřevěných latích, mřížích nebo drátěných lanech. Navíc se výhony vyvazují na opěrnou konstrukci.

2. Samopnoucí rostliny pokryjí stěnu domu bez vnější podpory – břečťan, trubač a hortenzie řapíkatá díky svým příčepivým kořenům a loubinec s pomocí přísavných destiček na úponcích. U hortenzie řapíkaté je vhodná rovněž přídatná opěrná konstrukce, především na hladkých stěnách.

3. Liány, jako vistárie, chmel a zimolez, se ovíjejí kolem svislých latí, drátů a tyček, mohou ale také být cíleně vedeny v horizontálním směru.

4. Úponkaté rostliny vytvářejí přeměnou stonku, listu, nebo dokonce kořenu úponky, jimiž se pevně drží na opěrné konstrukci. Réva vinná vytváří stonkové úponky, plamének má úponkovité řapíky.

Předejděte škodám

Břečťan a přísavník se na podkladu zachytávají příčepivými kořeny a přísavnými destičkami. Pokud byste rostliny chtěli později odstranit, zůstanou na zdivu jasné stopy (foto vlevo nahoře), kterých se dá zbavit jen s větším úsilím. Na poškozených plochách může při odtrhávání výhonů dokonce dojít k poškození barvy nebo uvolnění omítky. Samopnoucí rostliny lze z tohoto důvodu doporučit pro ozelenění fasád jen s výhradou. Kromě toho byste měli bedlivě hlídat silně rostoucí liány, jako vistárii (foto nahoře vpravo). Je důležité, aby její výhony byly vedeny jen podél drátěného lana, ale neobtáčely jej, neboť lano se pak může překroutit a může dojít k jeho vytržení ze stěny.

Sdílet článek