22. 11. 2023, aktualizováno 11. 12. 2023

Příští rok čeká domácnosti podstatné zdražení energií. Vyplývá to z prohlášení Energetického regulačního úřadu (ERÚ), podle kterého cena elektřiny vzroste o desítky procent. To pro odběratele znamená příplatek v řádu tisíců korun ročně. 

Zdražení se má týkat hlavně tzv. regulované složky energií, v případě elektřiny jde o 65,7 %. Přičemž velcí odběratelé, podniky, na tom budou ještě hůř. Co se týče plynu, navýšení regulované složky má být k peněženkám odběratelů shovívavější – posune se „jenom“ o 38,8 procent.

Domácnosti zaplatí na energiích o tisíce Kč navíc

Oproti regulované složce má naopak zlevnit silová elektřina. To se ale vyhne statisícům odběratelů s fixovanými smlouvami, které platí do příštích let. Například fixařům z roku 2021 narostou platby podle online kalkulačních nástrojů zhruba o pětinu.

Rozhodnutí ERÚ znamená zvýšení ceny za 1 MWh asi o 1400 Kč. Vzhledem k průměrné spotřebě 3 MWh na domácnost jde o víc než 4000 Kč. Meziroční změny v regulované složce elektřiny vypadají takto:

Rok2023 (v Kč/MWh)2024 (v Kč/MWh)Změna
Cena distribuce1516,301995,79+31,6 %
Cena za systémové služby113,53212,82+87,5 %
Příspěvek na POZE0,00 (hrazeno ze státního rozpočtu)495,00X
Cena za činnost OTE10,1613,18+29,7 %
Regulovaná složka celkem1639,992716,79+65,7 %

Zdroj dat: Prezentace ERÚ

Cena samotných energií je neregulovaná 

Podstatnou součástí celkové ceny za energie je neregulovaná složka. Ta se odvíjí od vlastního množství odběru, v případě elektrické energie se mluví právě o tzv. silové elektřině.

Dodavatel si ji určuje sám a obvykle zahrnuje:

  • Pevnou cena za měsíc: Výše poplatku se liší podle toho, jaký produkt dodavatele využíváte.
  • Cenu za odebranou megawatthodinu (MWh): Může se dělit na ceny v nízkém a vysokém tarifu.  

Co všechno zaplatíte v regulované složce energií

Jednoduše řečeno regulovanou složkou platí odběratelé za provozní služby spojené s dopravou elektřiny a plynu do domácnosti. Ve vyúčtování se neoznačuje přímo jako „regulovaná složka“, ale můžete ji nalézt například pod pojmem „platba za distribuci“.

Do regulované složky ceny za elektřinu patří:

  • Cena zajišťování distribuce elektřiny: Tato část poplatku směřuje na provoz rozvodných sítí v ČR. To znamená rozvodny, trafostanice, vedení a další. Jde hlavně o náklady na transport a rozdělení elektřiny ke koncovým odběratelům. Zahrnuje náklady stálé (údržba a opravy rozvodných systémů) a náklady proměnné (náklady na technické ztráty v infrastruktuře, které způsobují fyzikální vlastnosti elektřiny).

         Dělí se na 2 částky:

  1. Cena za příkon: Udává se v Kč/měsíc, nebo v Kč/A/měsíc. Záleží na jmenovité proudové hodnotě hlavního jističe před elektroměrem, která se značí v ampérech (A). S vyšší hodnotou jističe stoupá i energetická náročnost spotřebičů, které lze využívat – a zároveň taky stoupá cena za příkon. Kryje část výnosů provozovatele infrastruktury. Platí se měsíčně ve stálé výši, přičemž nezáleží na tom, kolik elektřiny celkově odeberete.
  2. Cena za distribuované množství elektřiny: Udává se v Kč/MWh a obvykle se dělí na cenu ve vysokém a nízkém tarifu – VT a NT.
  • Příspěvek na podporu elektřiny z podporovaných zdrojů energie: Podporované zdroje se označují zkratkou POZE. Jedná se o ekologické způsoby výroby energií, které se ČR zavázala podporovat při vstupu do EU. Výrobní náklady jsou ovšem vyšší než u běžných zdrojů na fosilní paliva, a proto je pokrývá tento příspěvek.  
  • Cena za systémové služby: Zajišťuje stálou rovnováhu výroby a spotřeby elektrické energie. Jde přímo do nákladů provozovatele infrastruktury, který platí za tzv. podpůrné služby od výrobců energií. Takové služby zahrnují třeba pohotovost elektráren, které fungují jako záložní zdroje pro jakoukoliv nevšední situaci.
  • Cena za činnosti operátora trhu: Její výše je v porovnání s ostatními zanedbatelná. Patří do ní tyto částky udávané v Kč/odběrné místo/měsíc:
  1. Cena za činnosti související se zúčtováním odchylek: Jde o odchylky mezi plánovaným a dodaným množstvím energie.
  2. Cena za činnosti související s výplatou a administrací podpory z podporovaných zdrojů energie
  3. Poplatek na činnost Energetického regulačního úřadu

Regulovaná složka ceny plynu není tak komplexní jako u elektřiny. Skládá se jenom ze 2 částí:

  • Cena za služby distribuční soustavy: Stejně jako v případě elektřiny umožňuje provoz rozvodů plynu – udržování plynovodů, kompresních a regulačních stanic i dalšího zařízení.
  • Cena za činnosti operátora trhu

Spotřebu energie sníží nové spotřebiče

Rozhodnutím ERÚ ze 30. listopadu se vyplnila negativní cenová předpověď. Jak se tedy na zdražení co nejlépe připravit? Zaveďte doma věci, které vám ušetří energie. Pomůže třeba i tak snadná věc, jako je správné nastavení teploty v ledničce a mrazáku. 

Dlouhodobou úsporu vám přinesou komplexnější opatření, jako je třeba vhodné zateplení domu nebo správné zasklení. K tomu můžete zvážit i pořízení různých úsporných technologií – třeba tepelné čerpadlo vám sníží náklady až o 60 %, fotovoltaická elektrárna až o 50 %. 

Na tato a další úsporná opatření můžete navíc získat nemalou dotaci od státu. Jen dejte pozor – součástí některých dotačních podmínek je nutnost odborné instalace. To znamená, že vám technologii musí nainstalovat certifikovaný odborník. 

Pomoc od profesionálů se ale vyplatí v každém případě. Přece jen, když už investujete do drahých opatření, tak ať fungují opravdu správně a dlouho vydrží. Odborníky na zateplení i montáž úsporných technologií seženete u nás. Stačí zadat poptávku u a my vás s nimi bezplatně spojíme!

5 1 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Přidejte svůj názor.x