29. 8. 2019, aktualizováno 15. 12. 2021

Spektrum pohledů

Pokud jde o typ konstrukce, stojí u nás stavebník v podstatě před dvojí základní volbou: zděná či betonová tradice, anebo dřevostavba. To základní, co dělá stavbu stavbou, jsou stěny, jejichž konstrukce bude mít vliv nejen na cenu hrubé stavby, ale ovlivní i ostatní zmiňované faktory od ekonomičnosti provozu až po komfort a hygienu bydlení. Jejich materiálové „řešení“ může mít různé podoby.

Tradičním materiálům u nás kraluje pálená hlína, zejména ve formě cihelných bloků a vylehčených tvárnic. Jsou ale k dispozici i „plné“ cihly malých profilů, ty se však kvůli horším tepelným i akustickým vlastnostem (a také vyšší pracnosti při výstavbě) užívají převážně jen jako doplněk – jejich vysoká únosnost je předurčuje jako materiál pilířů apod.

Nároky na zvýšené akustické a tepelně-akumulační vlastnosti zdiva lze řešit zalévacími cihlami SUPERTHERM AKU (HELUZ). Cihlové tvárnice naopak mají uplatnění velmi široké. Výrobci je často dodávají jako ucelené stavební systémy, které zahrnují speciální tvarovky, překlady a konstrukce stropů.

U vylehčených dutých bloků s množstvím dutin se sice zlepšují žádané tepelněizolační vlastnosti, klesá ale únosnost. Problémy mohou nastat při zasekávání vedení do stěn – necitlivé narušení lehčeného bloku může způsobit jeho destrukci. Také nároky na technologickou kázeň při stavění z tohoto materiálu jsou vysoké. Zbroušené bloky se spojují lepením nebo maltou a zvlášť ve druhém případě hrozí, že budou tepelně-izolační vlastnosti bloku znehodnoceny.

Při nedodržení technologické kázně totiž silnější vrstva spojovací malty může ve stěně vytvořit tepelný most – zónu, kudy uniká více tepla než v jejím okolí. Takto nedokonale postavěná zeď pak bude mít podstatně horší tepelně-izolační vlastnosti, než jaké uvádí výrobce. Stěny z pálených bloků mají také nižší schopnost akumulace tepla, zato se podílejí na udržení kvalitního vnitřního mikroklimatu.

Systém broušených cihel POROTHERM CB poskytuje mnoho úspor, vyžaduje však naprostou přesnost práce (WIENERBERGER). Preference stavebníka mohou být různé. Jeden sleduje rostoucí ceny energií, a tedy energetickou náročnost provozu domu, druhý třebas možnosti budoucích přestaveb nebo jiných úprav. V poslední době je také stále častěji zmiňováno environmentální hledisko, hledisko udržitelného rozvoje, tedy to, jak stavba zatíží životní prostředí z pohledu použitých materiálů i následujícího provozu. Svou roli hrají i fyzikální parametry stavby – tepelný odpor pláště, míra akumulace tepla a vlhkostní režim nebo akustický odpor konstrukce.

0 0 Počet hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Přidejte svůj názor.x