14. 9. 2018, aktualizováno 28. 4. 2023

Tohle slovní spojení všichni známe a každý už zámkovou dlažbu asi někdy viděl. A jelikož se stala tématem měsíce září 2018, podíváme se tedy na to, co to vlastně je zámková dlažba, jaké existují typy, nejnovější trendy a na co si dát si při její poptávce a realizaci pozor.

Pokládka zámkové dlažby

Typy zámkové dlažby

Zámková dlažba se vyrábí prefabrikací zhutněného betonu. Má upravenou svrchní stranu a jednotlivé dlaždice jsou vytvarovány tak, aby do sebe zapadly.

Tzv. “zámkovka” má nejen různé tvary, ale i rozměry. A každý rozměr se hodí na jiné využití a hlavně snese jinou zátěž. Právě v tom je při výběru zásadní rozdíl.

Běžně dostupná dlažba začíná rozměrem 40 – 45 mm a je vhodná na úpravy kolem chodníků, terasy a zahradní chodníky. Jedná se o nejmenší výšku, která nesnese příliš velkou a pravidelnou zátěž. Další variantou je 60 mm. Tato výška dlažby už je vhodná pro místa s větší zátěží. Používá se například pro pěší a cyklistické cesty nebo pro místní komunikace, na kterých není velký provoz.

Nejvyšším typem 100 mm dlažba, která je vhodná pro frekventovaná místa, protože vydrží velkou zátěž. Tato výška dlažby se používá například na komunikace nebo parkoviště. A to i na parkoviště, která se využívají pro nákladní auta a těžké stroje.

Kromě výšky můžete vybírat i mezi různými tvary zámkové dlažby. Nejběžnějšími jsou vlnky, kostičky, větší kostky, tzv. “Íčka”, terčíky a parkety.

Jednotlivé typy se liší postupem výroby dlaždic:

  • Vibrolisované – dlaždice jsou tvořeny nosnou a nášlapnou vrstvu, jsou oblíbeným typem a můžete je proto sehnat ve velkém množství barevných odstínů.
  • Vymývané – nosná a nášlapná vrstva jsou v tomto případě nalisované na zvlhčené betonové směsi a nášlapná vrstva je posléze upravena vymývaním proudem vody.
  • Vibrolité – tyto dlaždice jsou vyráběny z litého betonu ve formách, které se nechávají vibrovat na vibrační desce a poté se zhutní. Jedná se o typ dlažby nižší kvality.
  • Otloukané – vyrábí se stejně jako vibrolité, ale po ztvrdnutí se hrany jednotlivých kostek otloukají ve speciálním bubnu.

Trendy

V minulosti byla na českých zahradách, parkovištích a dalších venkovních prostorách nejběžnější tzv. zatravňovací zámková dlažba. Ano, je to přesně ta, která po složení vytvářela křížky a okénka, kterými mohla volně prorůstat tráva.

Další stálicí minulých let byla tzv. Íčková (tvar písmene “i”) zámková dlažba v jednobarevném šedém provedení.

Dvoubarevné provedení tzv. íčkové zámkové dlažby

Přestože se oba typy stále používají, nejsou dnes už nejoblíbenějším řešením. V současné době jsou v módě zámkové dlažby v podobě klasických kostek a obdélníků. Tyto typy se vyrábí v řadě barevných provedení a s různou úpravou povrchu. Proto s nimi lze popustit uzdu fantazii a vytvářet dlažbu v podobě šachovnice nebo různorodých mozaiek a obrazců.

Obdélníková zámková dlažba, tzv. parkety

Na co si dát pozor

Samotná pokládka zámkové dlažby není nijak složitá. Oblast, kde dlažbu chcete, musí být důkladně ohraničena obrubníkem. Na úpravu obrubníku a okrajových dlaždic je potřeba speciální technika a nástroje. Šikovný řemeslník s dobrými referencemi si s tím ale bez problému poradí.

Podloží a obruba zámkové dlažby

Před realizací zámkové dlažby je potřeba dát pozor na pečlivé položení štěrkového podloží. Pokud by bylo lože špatně udělané, mohla by se vám při zatížení dlažba začít posouvat a rozjíždět.

Usazení zámkové dlažby

Hotová zámková dlažba se standardně posypavá pískem. Ten se vlivem počasí a užíváním dlažby usadí a vyplní drobné spáry mezi jednotlivými dlaždicemi. Nejde ale o neprostupné utěsnění. Dlažbou tak může po čase začít prorůstat tráva. Proto je nutné počítat s pravidelnou údržbou zejména na zahradách.

Pokládka zámkové dlažby

Nechte se inspirovat referencemi a pokud se do realizace zámkové dlažby pustíte, nezapomeňte výsledek zdokumentovat a ohodnotit.

0 0 Počet hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Přidejte svůj názor.x