20. 9. 2023, aktualizováno 20. 9. 2023

OSVČ si od příštího roku znovu připlatí na odvodech. Ty se zvyšují každoročně, tentokrát však bude změna ještě markantnější. Živnostníci, kteří mají podnikání jako hlavní činnost, zaplatí hned o 1154 Kč víc. Návrh se v současnosti ještě projednává v Parlamentu. 

Od 1. ledna 2024 bude účinné nařízení vlády, které upraví výši průměrné mzdy a z toho plynoucí maximální a minimální vyměřovací základ. Z toho se pak počítají právě zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Pokud by došlo ke změně pouze podle této úpravy, nebude zvýšení odvodů tak drastické. Jenže do hry vstupuje ještě vládní konsolidační balíček

Ten obsahuje 58 opatření, která mají snížit deficit státního rozpočtu. Patří k nim například úpravy sazeb DPH, zastropování zaměstnaneckých benefitů, změny v daních z nemovitosti a právě i zvýšení minimálních záloh na sociální a zdravotní pojištění pro OSVČ. 

Pokud konsolidační balíček projde, změní se minimální odvody následovně: 

Typ záloh20232024
Sociální pojištění pro OSVČ  „hlavní“2944 Kč ➜3852 Kč
Zdravotní pojištění pro OSVČ „hlavní“2722 Kč ➜2968 Kč 
Sociální pojištění pro OSVČ „vedlejší“1178 Kč ➜1413 Kč

*OSVČ hlavní = živnostník, který má podnikání jako hlavní výdělečnou činnost 
*OSVČ vedlejší = živnostník, který má podnikání jako vedlejší činnost

Máte nižší příjmy? Můžete platit menší odvody

Pokud se vašemu podnikání nedaří tak jako v předchozím roce (a platíte víc než minimální zálohy), lze požádat o snížení odvodů na sociální a zdravotní pojištění. Respektive o snížení vyměřovacího základu, ze kterého se výše záloh počítá. 

Musíte jen prokázat, že váš průměrný měsíční zisk je za předchozí 3 kalendářní měsíce minimálně o jednu třetinu nižší než vloni. 

OSVČ hlavní si mohou odvody snížit maximálně na výši minimálních záloh, OSVČ vedlejší mohou dokonce požádat o zrušení povinnosti platit zálohy. 

Žádost o snížení záloh na sociální pojištění si můžete stáhnout na webu České správy sociálního zabezpečení. Pokud jde o zdravotní pojištění, najdete dokument na stránkách své pojišťovny.

5 2 Počet hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Přidejte svůj názor.x