17. 4. 2020, aktualizováno 1. 11. 2023

Trefit se do vkusu a najít průsečík vkusu alespoň u dvou lidí, není nic jednoduchého. Zahradní kuchyně, vkusné posezení – to jsou jen maličkosti, které dohromady tvoří zahradní architekturu. A to je věda. Není proto žádná ostuda, poradit se s odborníkem.

Méně travnatých ploch

S trávníkem je v zahradě nejvíce práce, nahraďte ho. „Husté trvalkové a dřevinné výsadby jsou celoročně krásné, pořád jiné a vyžadují minimální údržbu,“ radí Ferdinand Leffler.

Jedlá zahrada

Jasným trendem je pěstování vlastního ovoce, zeleniny a bylinek. Jablka, jahody, saláty… vše právě utržené chutná nejlépe, navíc člověka naplňuje uspokojením z dobře odvedené práce.

Zábavné světlo

Světlo je velkým tématem zahradní architektury. Přestává plnit pouze svoji orientační a bezpečnostní roli, ale je tu k vytvoření správné nálady. Inteligentní svíticí systémy lze nastavit na několik intenzit a kombinací světla, a tím vytvořit ideální atmosféru pro danou příležitost.

Umění v zahradě

Zahrada je jako ze škatulky, ale chybí jí něco originálního? Třešnička na dortu? Tou může být dobře umístěná socha či plastika v zahradě. Nemusíte si nutně pořizovat obří kus. Stačí vhodně zvolit drobný předmět, jako je netradiční designově zpracovaný květináč, pítko, lavice, lucernička apod.

Zapěstované živé ploty

Soukromí hraje v zahradě prim, a většina majitelů pochopila, že nejvkusnější ochranu poskytne živý plot. Kvalitní zahradnictví proto začala nabízet zapěstované bloky živých plotů v různých velikostech, takže nemusíte čekat roky, než stromky vyrostou.

Barevný kontrast

V rámci letošních trendů je kladen důraz na barevný kontrast zahradních konstrukcí a staveb oproti zeleni. Můžete nabarvit starý altán, zahradní domek či lavičku a hned zahrada dostane úplně nový nádech.

Biotopy stále frčí

Trend biotopických jezírek je stále aktuální s tím, že stavitelé přicházejí na to, že není důvod biotopům nutně dávat obvyklé “jezírkové” tvary a že i zdravá a příjemně vonící voda může setrvávat v moderních, jednoduchých a geometrických tvarech.

Designový nábytek

Žití v zahradě je “in” a nábytek je prvkem, který tvoří její velmi výraznou součást. Móda umělých ratanů je pryč, přicházejí nové postupy využití známých stabilních materiálů pro venkovní užití. „Za trend bych označil rozhodně tzv. daybed, tedy denní postele. Jedná se v podstatě o vyvýšená malá pódia, dobře skrytá v zeleni zahrady, která jsou vybavena ledabyle rozhozenými polštářky a poslouží k odpočinku a tajnému zahradnímu zevlování,“ doplňuje Leffler.

Domácí rostliny

Pryč jsou časy, kdy jsme se chlubívali exotickými rostlinami náročnými na péči. Trendem je naopak zahrnout do své zahrady domácí druhy rostlin (často plevelných), které rostou tak nějak samy.

Zahrada s minimální údržbou

Zahradníci přicházejí s konceptem předepsaných bylinných i dřevitých společenstev, která patří k sobě a vyžadují podobné podmínky k pěstování. Díky tomu jejich údržbu zvládneme snadno. Takovéto kombinace rostlin jsou natolik sehrané, že mezi sebe záškodný plevel nepustí a nám ušetří práci.

Každou zakázku je lepší podložit smlouvou o díle a předávacím protokolem. Pokud si nejste jisti co a jak, můžete vyžít dokumenty ke stažení ZDARMA.

0 0 Počet hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Přidejte svůj názor.x