21. 3. 2023, aktualizováno 27. 3. 2023

Kvalitní materiál je základ stavby. Jaký ale vybrat? Každý druh má specifické vlastnosti, a volba tak bude záviset hlavně na vašich požadavcích. Pojďme se tedy podívat, z čeho a za kolik se dnes staví.  

Zatímco dřevo nebo cihly používáme pro stavby domů už po dlouhá staletí, jiné materiály jsou tu s námi mnohem kratší dobu. My se v článku zaměříme konkrétně na:

  • pálené cihly
  • pórobetonové a vápenopískové tvárnice
  • dřevo
  • beton
  • prefabrikáty a moduly

Zděné stavby, to je ověřená klasika

Zděné domy patří v našich končinách pořád k nejoblíbenějším. Ke klasickému zdivu, tedy cihlám, mají stavebníci přístup už přes 10 000 let. A rozhodně se nejedná o překonaný materiál. Za tu dobu prošla cihla technologickým vývojem a dnes ji seženete hlavně v podobě větších bloků s vnitřní voštinovou strukturou. Kromě moderních cihel se zděné stavby konstruují i z pórobetonových nebo vápenopísčitých tvárnic. Jaké jsou rozdíly?

Všechny zdící materiály se pojí stejně – maltou, speciálním lepidlem nebo zdící pěnou. Rozdíly pak najdeme hlavně ve vlastnostech daného materiálu. Pálené cihlové bloky jsou velmi pevné a vhodné jako jednovrstvé nosné zdivo. Voštinová struktura zlepšuje izolační schopnost, kterou někteří výrobci ještě navyšují izolační výplní dutin. Nevýhodou může být jejich křehkost, hmotnost bloků nebo vyšší cena. Ta se momentálně pohybuje kolem 2 000 Kč/m2 podle typu tvárnic.

Pórobetonové tvárnice jsou lehoučké a podle potřeby je zvládnete odříznout ruční pilkou. Stejně snadno do nich vysekáte i drážky na elektrické rozvody. Během výroby ve hmotě z křemičitého písku, vápna, vody a dalších příměsí vznikají malé vzduchové kapsy, které dělají pórobeton lehkým, homogenním materiálem s dobrými termoizolačními vlastnostmi.  Nevýhodou je zhoršená akumulace tepla a nižší pevnost v tlaku. 

Vápenopískové tvárnice vznikají v podstatě ze stejných materiálů jako pórobeton. Na rozdíl od něj mají ale velmi vysokou hustotou. Tím pádem jej předčí mimořádnou pevností a také dobře absorbují hluk i teplo. Obvykle se s nimi staví v rámci sendvičové konstrukce s doplňující tepelnou izolací. Stejně jako s pórobetonem, i u vápenopískových tvárnic se vejdete do 1 000 Kč za m2

Nejen roubenky jsou ze dřeva

Dům s dřevěnou konstrukcí jste už možná viděli, ani o tom nevíte. V moderních stavbách tvoří dřevo často jen hrubý skelet. Na ten pak přijde opláštění s izolací. Výstavba kvalitní konstrukce ze dřeva nezabere moc času a bude vám sloužit stejně dlouho jako zděný dům.

Na zběžný pohled není poznat, že jde o dřevostavbu. Detail zakázky najdete na našem webu.

Dřevo se snadno opracovává, má příznivé mechanické vlastnosti a je recyklovatelné. Kompletní dřevostavba má slušné akustické vlastnosti a je energeticky nenáročná. Na druhou stranu se oproti zděné stavbě hůře udržuje a může mít nestálou trvanlivost v případě obnažených prvků. Pokud stavíte sami, impregnované stavební latě a dřevěné hranoly koupíte asi za 600–700 Kč/m podle dalších rozměrů.

Beton neznamená bunkr

Že se vám před očima zjevil typický příklad normalizačního brutalismu? Obavy stranou, beton u rodinných domů většinou zajišťuje jen základové konstrukce. Ale díky své pevnosti je ideální i pro nosné a stropní konstrukce. Pro práci s betonem jsou ovšem potřeba odpovídající technologie, které mívají k dispozici jen specializované firmy. A to se samozřejmě promítne na ceně.

Kromě pevnosti a odolnosti taky dobře akumuluje teplo, je ohnivzdorný a před vytuhnutím velmi tvárný. Na druhou stranu je přes něj všechno slyšet, namáhavě se rekonstruuje a cenově se pohybuje ve vyšších částkách. Jeden m3 vás podle druhu betonové směsi přijde zhruba na
3 000–4 000 Kč. 

Kde koupit stavební materiál? Jednotlivé možnosti rozebíráme v článku.

Skládačky z prefabrikátů a modulární domy

Prefabrikáty představují nejpravděpodobnější cestu, kterou se bude ubírat moderní stavebnictví. Firma vám v továrně připraví konstrukční panely, většinou ze dřeva, které pak na místě složí. Výsledkem je rychle připravená, pevná konstrukce a energeticky efektivní dům. Ceny se pohybují kolem 40 000–50 000 Kč/m2.

V podobné cenové hladině najdete i modulární domy, které si necháte poskládat opět z továrně předpřipravených buněk. Materiál může být různý, některé firmy vyrábí moduly ze dřeva, jiné zase třeba z vyřazených lodních kontejnerů. Odvážlivci se ale na kontejnerový dům můžou vrhnout i svépomocí. Lodní kontejnery seženete z druhé ruky v ceně přibližně 50 000 Kč za kus, podle stavu a velikosti.       

Ceny materiálu 2023: Strmý nárůst částečně polevuje, vyhráno ale ještě není

Zvýšení poptávky a cen energií v roce 2022 znamenalo pro cenu stavebních materiálů bouřlivé období. Zdá se ale, že v posledních měsících se situace na trhu začala obracet k lepšímu. Pálené cihly, které v minulém roce prolomily hranici 230 Kč za kus, zlevnily pod 200 Kč. Naopak u pórobetonových i vápenopískových tvárnic cena pozvolna stoupá. Dřevo pokračuje sestupnou tendencí, přičemž KVH hranoly klesly téměř o 20 %, a některé OSB desky dokonce o 50 %.  

V prvním čtvrtletí 2023 klesla výrazněji taky cena za pěnový polystyren (EPS), částečně zlevnil i extrudovaný polystyren (XPS). Cena minerální vaty zůstává stejná. Pokles zaznamenaly i betonářské tyče, kari sítě a profilová ocel.

Odborníci odhadují, že nárůst cen nás ale jen tak neopustí. Měl by však být nižší než vloniod 5 do 10 %.

Pokud byste chtěli na materiálu ušetřit, je lepší stavět s firmou. Ta bude mít totiž pravděpodobně slevu u dodavatelů. Na druhou stranu ale zase zaplatíte víc za práci. Řešením může být taky poptat řemeslníky jen na některé práce. Ať už se rozhodnete jakkoliv, my tu budeme. Stačí zadat bezplatnou poptávku a najdeme vám řemeslníky i celou firmu

5 1 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Přidejte svůj názor.x