23. 2. 2023, aktualizováno 21. 3. 2023

Loňský rok byl turbulentní. Nejdřív přišel enormní zájem o stavební materiály, pak zase velký útlum poptávky. Co o stavebnictví v roce 2022 říkají čísla? Využili jsme dat Českého statistického úřadu a vybrali ta nejzajímavější.

V první polovině roku 2022 ještě doznívala „covidová poptávka“. Lidé měli nasmlouvané řemeslníky i na rok dopředu. Zájem o stavební materiály byl tak velký, že ho výrobci nedokázali uspokojit.

Jenže následující skokové zdražení energií, růst úrokových sazeb a inflace udělaly své: materiály výrazně zdražily a lidé začali svoje stavební projekty odkládat. I my jsme zaznamenali významný pokles poptávky hned v několika oborech.

Pravidelně píšeme články o stavebnictví, řemeslném trhu, a novinkách pro podnikatele. Najdete je všechny v rubrice Pro firmy v našem magazínu.

Stavební produkce za rok 2022 přesto zaznamenala růst, o to o 1,9 %. Přispělo k tomu jak pozemní, tak inženýrské stavitelství. Firmy s 50 a více zaměstnanci zaznamenaly nárůst hodnoty stavebních zakázek, přestože jejich počet se meziročně nezměnil.

  • Hodnota všech stavebních zakázek: 331,9 mld. Kč běžných cen (14,4 %)
    • Z toho pozemní stavitelství: 141,8 mld. Kč (12,2 %)
    • Z toho inženýrské stavitelství: 190,2 mld. Kč (16,1 %)

Průměrná hodnota jedné zakázky byla v uplynulém roce 4,2 milionu, což představuje meziroční nárůst o 14,4 %.

Vývoj stavební produkce v letech 2021 a 2022. Zdroj: ČSÚ

Méně stavebních povolení, víc hotových bytů

Za rok 2022 vydaly stavební úřady celkem 86 047 stavebních povolení, což bylo o 5,4 % méně než předcházející rok. Počty povolení klesly u novostaveb, ale ještě více u rekonstrukcí. Nejvíc povolení se vydalo ve Středočeském, Jihomoravském a Moravskoslezském kraji.

Meziročně klesl taky počet zahájených výstaveb bytů (7,7 %), ale dokončilo se jich 39 640, což je nejvyšší počet od roku 2007 a meziroční nárůst o 14,1 %.

Teď zabrousíme ještě o něco dál, k datům ze sčítání lidu v roce 2021.

Byty mají méně místností, plocha se nemění

V roce 2021 se v porovnání s rokem 2011 nejčastější bytová dispozice snížila o jednu místnost na 4+1, ale obytná a užitková plocha se prakticky nezměnila. Staví se tedy byty s menší dispozicí, zato s většími místnostmi“, uvedl Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.

Nejčastěji se staví zděné byty, v roce 2021 se jich postavilo skoro 16 tisíc. Počet bytů ve dřevostavbách oproti roku 2011 zaznamenal téměř dvojnásobný nárůst: dokončilo se jich celkem 2 732, tedy 14,4 % z celkového počtu. Doba výstavby bytů ve dřevostavbách je teď sice delší než dřív, pořád ale o cca 13,3 měsíců kratší než výstavba bytů ve zděných domech. To jasně dokládá hlavní výhodu dřevostaveb: rychlou realizaci.

Skoro 2 miliony obydlených rodinných domů

Ve srovnání s předešlým sčítáním (r. 2011) přibylo v České republice 159 tisíc domů. Za posledních 30 let (data z roku 2021) se počet domů zvýšil dokonce o 449 tisíc. Celkem jsou v ČR cca 2 miliony rodinných domů, což představuje téměř pětinu celkového domovního fondu. Bytových domů je asi desetkrát méně. Dvě třetiny obydlených rodinných domů jsou jednobytové.

Největší nárůst ve výstavbě nových domů zaznamenal Středočeský kraj. Za posledních 10 let byl každý čtvrtý obydlený dům postavený nebo zrekonstruovaný dům právě ve Středočeském kraji.

Až 17 tisíc nových domů v roce 2023

Rok 2022 byl pro rodinné domy spíš rokem poklesu. Mělo by se ale začít blýskat na lepší časy.

„První pozitivní signál jsme zaznamenali již v posledním kvartálu loňského roku. Poptávka po stavebních materiálech by se na základě výpočtů měla stabilizovat již ve druhé polovině letošního roku díky postupnému snižování úrokových sazeb hypoték. To učiní novostavby opět dostupnější většímu počtu investorů,” domnívá se generální ředitel společnosti Wienerberger Kamil Jeřábek.

Z aktuálních dat společnosti Wienerberger tak vyplývá, že Češi v letošním roce položí základy zhruba sedmnácti tisícům rodinných domů.

Jak si zajistit přísun zakázek

Jestli nechcete čekat, jak se bude situace vyvíjet, zaregistrujte se u nás. Budeme vám posílat poptávky z vašeho okolí a v rozsahu, jakém si zvolíte. Chcete velké kšefty, nebo spíš menší práce na „vyplnění času“? Obojí se dá nastavit. Registrace je zdarma a do začátku dostanete kredity v hodnotě až 1000 Kč.

Pokud už k NejŘemeslníkům patříte a chtěli byste víc zakázek, zavolejte nám. V oddělení péče o firmy vám poradí, jak si vylepšit profil nebo jak psát nabídky, které zákazníky přesvědčí.

0 0 Počet hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Přidejte svůj názor.x