Malování je většinou velká akce, a tak se vyplatí nepodcenit přípravu. Tím vůbec nejdůležitějším je výběr nátěru. V článku proto rozebereme, jakou barvou vymalovat například ložnici, dětský pokoj nebo jaká se nejvíc hodí do kuchyně. Zaměříme se přitom nejen na barvu nátěru, ale i na jeho vlastnosti.

Barvy umí zásadně ovlivnit, jak se budeme v interiéru cítit. Obecně platí, že světlé odstíny prostor opticky zvětšují, zatímco tmavě vymalovaná místnost se vám bude zdát menší, než ve skutečnosti je. Barvy jako červená, oranžová a žlutá podporují aktivitu a chuť k jídlu, kdežto modrá, zelená a fialová spíše uklidňují a pomáhají k lepšímu soustředění. Podobný efekt mají i přírodní, zemité barvy – například hnědá a béžová.

Kromě nálady dokážou barvy změnit i pocitovou teplotu v místnosti, aniž by se rtuť teploměru pohnula. V obklopení červené, oranžové, žluté a hnědé vám bude tepleji než v místnosti natřené modrou, světle zelenou či fialovou barvou.

Barevný vzorník.
Výběr barev na malování bytu je obrovský. Nechte si na rozhodování dostatek času.

Užitečná pravidla pro výběr nátěru

Existuje pár obecných zásad, které vám vybírání barvy ulehčí. A nezáleží přitom, o jakou místnost se jedná. Řídit se jimi můžete prakticky za každých okolností: 

  1. Nekombinujte víc než dvě barvy. Pokud chcete využít ještě třetí, nechte ji jenom na dekorace, jako jsou polštáře, umělecká díla apod.
  1. Použijte pravidlo 60-30-10. Podle něj je jedna barva hlavní a měla by v místnosti zaujímat 60 %. Druhá barva se označuje jako doplňková, podporuje tu hlavní a správně jí patří 30 %. Poslední barvě stačí nechat jen 10 % (jedná se o zmíněné dekorace). 
  1. Velké plochy vymalujte spíš neutrální, méně výraznou barvou. Pokud byste totiž zvolili křiklavý nátěr poutající pozornost, může se vám poměrně brzo zprotivit. 
  1. Stěny, na které dopadá hodně denního světla, nemalujte do odstínů oranžové nebo žluté. Jsou už samy o sobě zářivé, proto volte spíš sytější zelenou, béžovou, šedou nebo modrou.
  1. Až najdete „tu pravou“, vyberte ze vzorníku raději o 2 stupně světlejší odstín. Barva bude totiž na velké ploše působit daleko sytější, než jak se vám zdá v malém čtverečku v katalogu. 
Pokoj s výmalbou do odstínů šedé.
U této zakázky byly vhodně použité dva odstíny šedé barvy.
V kombinaci s bílými a dřevěnými doplňky nepůsobí nátěr ponuře,
ale naopak spíš svěže a zároveň útulně.

Jak vymalovat dětský pokoj? Inspiraci hledejte u svých ratolestí, ale taky dbejte na „pravidla“

Pokoj by se měl líbit hlavně tomu, kdo v něm tráví nejvíc času. Zeptejte se proto svých dětí, jakou barvou by nejraději vymalovaly. Zároveň si ale nechte prostor pro změnu. Existuje totiž pár doporučení, jak takový dětský pokoj vymalovat. 

Odborníci obecně radí vyvarovat se příliš křiklavých odstínů, ty mohou děti zneklidňovat. Vhodná není ani červená, která brání v soustředění a pozor dejte i na žlutou. Jde sice o veselou barvu podporující komunikaci, ale příliš intenzivní odstín může děti rozčilovat, a dokonce způsobovat častější pláč. 

A které barvy se tedy pro děti hodí? Obecně neuděláte chybu s pastelovými tóny, které vznikají smícháním jakékoliv barvy s bílou. Co se týče konkrétních barev, zkuste třeba uklidňující modrou či zelenou, případně hnědou, která dodává pocit jistoty. Jen ji nezapomeňte doplnit o barevnější prvky v podobě dekorací a plyšáků. Hodit se může i oranžová, a to hlavně pro dítko, které je spíše introvertní. Tato barva totiž povzbuzuje a podporuje komunikaci. 

Pozor na různé postavičky z animovaných filmů a jiné vzory. To, co se vašemu dítěti líbí teď, může být za rok dva „out“, a vy byste museli znovu malovat. Pomozte si spíš obrázky a dalšími doplňky. 

Dětský pokoj s pastelovou výmalbou.
Dětský pokoj, kterému vévodí pastelové barvy.

U obývacího pokoje myslete hlavně na útulnost

Obývák je místem, kde odpočíváme a setkáváme se s rodinou a přáteli. Tomu přizpůsobte i výběr barvy na malování. Odborníci obecně radí volit spíš teplejší odstíny, které navodí útulnou atmosféru. 

Až budete přemýšlet, jak vymalovat obývací pokoj, řiďte se nábytkem a podlahou – všechno by k sobě mělo pasovat. Pokud děláte kompletní rekonstrukci bytu nebo domu a ještě vybavení nemáte, tím lépe. Můžete si s laděním barev vyhrát úplně od začátku.

 Máte doma příliš vysoké stropy a obývák kvůli nim působí neútulně? I to má řešení. Strop opticky snížíte, pokud ho vymalujete tmavou barvou. Naopak pro příliš nízké stropy se hodí spíš světlé odstíny, případně svislé pruhy namalované na zadní stěně místnosti. 

Chystáte se malovat? V článku jsme pro vás sepsali, co všechno připravit.

Do kuchyně se hodí teplé odstíny, pozor dejte na zelenou

Stejně jako obývací pokoj, i kuchyň je místem setkávání a měli byste se v ní cítit dobře. Výběrem nátěru můžete navíc ovlivnit i svou chuť k jídlu – zatímco teplé barvy jako žlutá a oranžová ji podporují, studené odstíny vám na apetitu moc nepřidají. Obzvlášť pozor si dejte na zelenou. Ta může totiž vzbuzovat dojem, že jídlo, které jíte, je zkažené. 

Pokud se chystáte na kompletní rekonstrukci kuchyně, můžete místnost rozzářit barevnými kuchyňskými dvířky. Na ostatní plochy, jako jsou zdi a kuchyňská linka, pak zvolte spíš tlumené a neutrální odstíny. 

Kuchyně ve žluté barvě.
Žlutá barva rozzáří prostor a podpoří chuť k jídlu.

Ložnici dejte uklidňující barvy

Je to místnost, kde náš den začíná i končí. Proto zvolte takový nátěr, který vás před usnutím bude spíš uklidňovat a při vstávání povzbuzovat. Barva by neměla být příliš křiklavá, aby nebránila odpočinku, ani moc studená a nevýrazná, protože ta vám zase nedovolí uvolnit se.

A jak tedy ložnici vymalovat, aby vám v ní bylo dobře? Zkuste třeba uklidňující kombinaci tmavě modrého nátěru a bílých doplňků, nebo hnědou barvu, která dodává pocit jistoty a stability. Pokud chcete při pobytu v ložnici zažívat harmonii, vsaďte na zelenou či levandulovou, obě jsou to barvy z přírody. Přešlap ale neuděláte ani s šedou, která působí luxusním dojmem, podporuje ticho a klid. 

Řídit se můžete i polohou místnosti. Pokud máte ložnici na sever, volte spíš teplejší barvy (ale pozor na dráždivou červenou, oranžovou a limetkovou), pokud na jih, dovolte si klidně studenější odstíny. 

Výběr nátěru podle typu

Než se vydáte do barev a laků pro vysněný odstín, zamyslete se i nad druhem nátěru z hlediska složení. Čím se který typ vyznačuje a do jakých místností se hodí? Tady je malý přehled. 

  • Vinylové nátěry: Dobře kryjí a snadno se čistí (za sucha i za mokra). Jsou dražší, ale zato často stačí jen jeden nátěr.
  • Disperzní barvy: Jsou odolné a otěruvzdorné. (Špínu můžete setřít třeba houbičkou.) Hodí se do běžných místností, jako je obývák nebo ložnice.
  • Latexové nátěry: Snadno se omývají, ideální do dětském pokoje nebo kuchyně.
  • Vápenné barvy: Odpuzují bakterie a plísně (vhodné do sklepů, technických místností).
  • Akrylové barvy: Jsou matné a hodně toho vydrží. Použijte je tam, kde chcete mít po dlouhá léta nezměněný nátěr.

Nevíte, jaký nátěr vybrat? Zavolejte na Centrum technické a obchodní podpory Saint-Gobain, zdarma vám poradí.

Míchání barev? Dovoleno!

Nevybrali jste ve vzorníku odstín, který by se vám líbí? Namíchejte si vlastní s pomocí tónovacích pigmentů. Ty se vyrábějí v základních barvách a podle koncentrace vytvoříte barvu buď tmavší, nebo světlejší. Jen si dejte pozor, abyste jí namíchali dostatek hned napoprvé, protože na chlup stejný odstín znovu těžko trefíte. Pokud byste z toho měli strach, můžete zajít do kolorovacího centra. Tam vám připraví barvu na počkání a domů vám dají i procentuální rozpis použitých pigmentů.

Myslete taky na to, jakou barvu budete novým nátěrem překrývat. Pokud máte teď stěny modré a chystáte se je natřít žlutou barvou, nejspíš se vám nepodaří překrýt původní malbu napoprvé. Počítejte minimálně s dalšími dvěma nátěry.

Míchání barvy.
S mícháním barvy vám může pomoct míchací nástavec na vrtačku.

Pozvat si malíře není ostuda. Vyberte si u nás

I když je malování činnost, kterou můžete zvládnout sami, klidně se obraťte na profesionály. Nebudete muset lézt na štafle a trnout strachy, jestli nakonec na zdi nezůstanou šmouhy. Samozřejmě, že je potřeba vybrat malíře, na kterého je spoleh. U nás takové seženete. V databázi máme 5 tisíc referencí právě z oboru malířství. Podívejte se na hodnocení od zákazníků a hned budete vědět, kdo odvádí dobrou práci.