23. 4. 2019, aktualizováno 14. 12. 2021

Řešení se našlo u Isoveru

Rozhodl se tedy pro rekonstrukci svého bytu pomocí promyšleného systému vnitřního zateplení. Nejde o řešení, které by mělo nahradit osvědčený systém vnějšího zateplení fasády, ale pokud to nejde klasicky, může to jít alternativně.

Bohužel nelze pouze nalepit izolaci na stěny zevnitř, vše je nutné profesionálně propočítat. Pokud výpočty neuděláme, můžeme si paradoxně současný stav ještě zhoršit – začne kondenzovat voda na povrchu přilehlých konstrukcí, nebo se objeví plíseň. V tomto případě bylo použito 25 cm izolace Isover společně s „chytrou“ parobrzdou ISOVER Vario® KM DUPLEX UV. Použití vnitřní fólie je nutnost, zamezí pronikání vzdušné vlhkosti do konstrukce a tam její kondenzaci. Všechny spoje a napojení fólie na ostatní konstrukce musí být těsné. Pokud se ale přesto někde vyskytne netěsný spoj, kterým do konstrukce může vlhkost pronikat, fólie Vario® takovou vlhkost dokáže během letních měsíců pustit zpět do interiéru – což obyčejné fólie nedělají. Chytrá fólie se „otevře“ a tím drží izolaci stále v suchu, aby fungovala na 100 %.

Výpočtem se zjistilo, že přilehlou betonovou stěnou bude docházet k velkým tepelným ztrátám (teplo si vždycky najde cestu ven). V místech, kde byly předpokládány tepelné mosty, je použita izolace o tloušťce od 25 do 35 cm. Například na stěně s oknem je největší tloušťka izolace, a to 35 cm, na stěny s vedlejším bytem stačila izolace o tloušťce 10 cm. Na podlahu pak byl použit materiál Isover TDPT o tloušťce 25 mm pro utlumení kročejového hluku. Rekonstrukcí prošel i strop bytu, kde bylo použito 30 cm minerální vlny ISOVER, kterou zakrývá sádrokarton Rigips.

U řešení oken se majitel bytu rozhodl pro netradiční postup: ponechal stávající zdvojená okna a přidal k nim ještě nové okno s izolačním trojsklem. Toto řešení bylo také podrobeno počítačové simulaci ve 2D teplotním poli, kde se ověřila jeho funkčnost. Byt je obrácen k rušné silnici, takže toto řešení plní navíc i funkci nadstandardní akustické ochrany.

Větrání zabezpečuje ventilační jednotka, která nabízí dokonalou rekuperaci vzduchu systémem vzduch-vzduch a ohřev teplé vody systémem vzduch-voda. Spolu s jednotkou byly použity i speciální ručně vyrobené tlumiče zvuku ISOVER Climaver®, které pohlcují nízké frekvence hluku vznikající ve větracím systému.

0 0 Počet hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Přidejte svůj názor.x