24. 5. 2023, aktualizováno 24. 5. 2023

První obrysy interiéru. Přesně to zajistí vnitřní příčky, jejichž hlavní funkcí je právě definovat jednotlivé místnosti. Dnes se staví z různých materiálů, od plných cihel přes vápenopískové bloky až pórobeton a sádrokarton.

Vnitřní příčky patří mezi tzv. svislé konstrukce domu. Jsou nenosné, což znamená, že do ostatních konstrukcí přenášejí pouze vlastní zatížení. Kromě rozdělování interiéru na menší části můžou přebírat i další funkce – třeba protipožární nebo akustickou. 

Druhy příček

Příčky se dělí do různých kategorií hned podle několika kritérií. Pojďme se podívat na některá z nich.

Tak třeba hmotnost rozděluje příčky na:

 • těžké: více než 120 kg/m2, např. z plných cihel, keramických tvárnic, betonu
 • lehké: mezi 50 a 120 kg/m2, např. z pórobetonu a
 • velmi lehké: méně než 50 kg/m2, např. ze sádrokartonu.

Podle způsobu zabudování se pak rozlišují:

 • pevné příčky: přímístění si žádá úplné vybourání,
 • přemístitelné příčky: lze je demontovat,
 • pohyblivé příčky: dají se posouvat či skládat.

Dalším kritériem je technologie provedení. Podle ní se příčky dělí na:

 • zděné: např. z cihel, tvárnic, pórobetonu, 
 • monolitické: odlévané do bednění,
 • montované: skládají se z roštu a záklopu v podobě sádrokartonových, sádrovláknitých nebo jiných desek. Patří sem i prefabrikované betonové příčky. 

Materiály pro stavbu příček 

Stavba příček přichází na řadu až po vyzdění nosných stěn domu a dokončení střechy, ale materiál je potřeba určit už v projektové fázi. Rozmyslete si, co přesně od jednotlivých příček očekáváte. Mají jenom oddělovat jednotlivé místnosti, nebo třeba i tlumit hluk? 

V úvahu je potřeba vzít taky stavební normy, které udávají požadavky na zvukovou izolaci příček, jejich tepelně-izolační vlastnosti nebo požární odolnost. Normy mají v malíku projektanti a architekti, takže vám s řešením určitě poradí. 

Pokud máte zděné obvodové a další nosné stěny, není nic proti ničemu vyzdít i příčky. Volit můžete cihlové materiály, konkrétně cihelné bloky (příčkovky) nebo plné cihly.

Další možností je pak vyzdít příčky pórobetonem. Má nižší hmotnost, práce s ním jde dobře od ruky a k úpravě rozměrů vám postačí ruční pila.

Zvolit můžete taky betonové příčky, ať už v podobě lehkého keramického betonu či skořepinových tvárnic.

Práce se zmíněnými materiály nějaký čas zabere. Kromě samotného zdění vás čeká taky omítání a pak počítejte s dobou, kdy musí omítka vyzrát, než nanesete finální nátěr. Pokud si chcete čas i práci ušetřit, bude nejlepší zvolit sádrokartonové příčky

Sádrokarton: rychlá a čistá práce

Příčky ze sádrokartonu jsou právem oblíbené. K jejich montáži nepotřebujete (s výjimkou tmelení) žádné mokré procesy, což znamená hned dvě věci: nečekáte několik dní na vyzrání a do stavby si nezanesete vlhkost. To hlavní je ale skvělá vzduchová neprůzvučnost, tedy schopnost tlumit hluk. Tu kromě SDK desek zajišťuje v příčce taky vložená minerální izolace. 

Sádrokarton má ale i další esa v rukávu. Patří k nim: 

 • Malá tloušťka oproti tradičním materiálům. Neuberete si místo v interiéru. 
 • Snazší práce a méně nepořádku ve srovnání s klasickým zděním. 
 • Nízká hmotnost ve srovnání s tradičními materiály.
 • Snadné vedení elektroinstalací přímo v sádrokartonových profilech.

Základem konstrukce SDK příčky je rastr z kovových profilů. Do konstrukce se pak vkládá minerální izolace, která plní zejména protihlukovou, ale i protipožární funkci. Pořídíte ji například u výrobce Isover (mají speciální akustickou izolaci do vnitřních příček Isover Piano), Knauf Insulation nebo ROCKWOOL. 

Příčka se opláští z obou stran sádrokartonovými deskami. Pokud od stěny nevyžadujete žádnou speciální funkci, postačí vám klasický (bílý) sádrokarton. Pro odhlučnění jsou vhodnější akustické desky (např. Modrá akustická deska Rigips nebo Knauf SILENTBOARD.), do vlhkých prostor ty impregnované (zelené) a pro zvýšení požární odolnosti zase protipožární (červené). 

Jestliže plánujete zavěšovat na příčku těžké předměty, zvolte takový sádrokarton, který je unese. Jedním z  nich je třeba vysokopevnostní Habito® H, který zvládne až 34 kg na jeden kotevní bod při použití běžného vrutu do dřeva s průměrem 5 mm. 

Jak montovat příčku Habito® H

Pokud byste se pro stavbu SDK příčky rozhodli, můžete u nás poptat bezplatnou kalkulaci materiálu. Máme taky článek s návodem, jak sádrokartonovou příčku postavit. Anebo rovnou poptejte řemeslníky, máme jich v databázi celou řadu. Můžete se podívat na jejich předchozí práce a přečíst si hodnocení zákazníků – budete mít jistotu, že si domů zvete jen poctivé fachmany.