22. 8. 2023, aktualizováno 22. 8. 2023

Po dokončení hrubé stavby, střechy a oken se můžete pustit do úpravy vnitřních stěn. Hlavní roli tu hrají jádrové omítky a štuky, které zajistí dokonale rovný povrch. Na trhu jsou i takové, co zlepšují klima v interiéru nebo podpoří tepelně-izolační funkci konstrukce. 

Jádrová omítka je maltová směs, která se míchá s vodou. Slouží k vyrovnání povrchu a po jejím vyzrání se aplikuje ještě štuk. I to je omítka, má ale jemnější strukturu a nanáší se jenom v tenké vrstvě. Teprve na tuto kombinaci se aplikuje barevný nátěr.  

Podle čeho vybírat omítku a štuk

Při rozhodování byste měli vzít v úvahu materiál zdiva. Existují omítky na keramické zdivo a pórobeton, omítky na tepelně-izolační zdivo nebo na sádrové bloky. Širokou nabídku různých variant najdete například u firem Baumit, Knauf nebo Weber

Zároveň platí, že omítky a štuky určené do exteriéru můžete použít i v interiéru, ale nikdy ne obráceně. V tomhle ohledu vám výběr usnadní univerzální omítky a štuky určené jak dovnitř, tak naven.

O výběru rozhodují i vaše požadavky. Pokud chcete zvýšit tepelně-izolační vlastnosti zdiva, sáhněte například po jádrové omítce weberdur terralit. Nepraská ani ve větších vrstvách a je vysoce propustná pro vodní páry.

Dalším kritériem je stáří objektu. Pro historické a památkové stavby je potřeba použít materiály, které budou kompatibilní s těmi původními. Tady poslouží například jílová jádrová omítka webermur 652, která navíc reguluje klima v interiéru. Doplnit ji můžete čistě vápenným štukem weberdur calce bez obsahu cementu. 

Pokud byste potřebovali s výběrem omítky a štuku poradit, obraťte se na naše technické specialisty. Nejen, že vám zdarma doporučí vhodný materiál, ale taky vám spočítají jeho potřebné množství i s cenou.Vyplňte formulář nebo jim rovnou zavolejte na 226 292 228.

Před omítnutím navlhčit 

Ještě než se pustíte do omítání, je potřeba správně připravit podklad. Zkontrolujte stav zdiva a kvalitu výplně u ložných a styčných spár. Pokud nenajdete žádné větší nerovnosti, můžete se pustit do práce. 

Vždy je potřeba povrch pořádně zvlhčit. Pokud je podklad z kamenného, smíšeného nebo betonového zdiva, je potřeba navíc nanést vpc podhoz neboli špric. U ostatních typů zdiva můžete špric vynechat, (za předpokladu, že zvolíte správnou jádrovou omítku). 

Dalším krokem bude zaomítnutí všech rozvodů, pokud je vedete drážkami ve zdivu. Omítku je na určitých místech vhodné zesílit perlinkou – hlavně tam, kde by mohlo docházet k nadměrnému pnutí.

S omítáním začínejte vždycky u stropu a pokračujte stěnami, k zarovnání použijte hliníkovou lať. Podobně pak zacházejte i se štukem, místo vyrovnávací latě vám tu ale pomůžou nerezová hladítka, a pro vyhlazení pak molitanová nebo houbová. Před samotným nanášením štuku nechte jádrovou omítku dostatečně vyschnout.

Výběr usnadní online kalkulačka

S výběrem ideálního typu jádrových a štukových omítek spolehlivě poradí kalkulátor Weber. V pouhých 6 krocích doporučí vhodnou skladbu omítky pro novostavby i rekonstrukce. Na závěr dostanete soupis materiálu společně s cenovou kalkulací a vyberete nejbližšího dodavatele.

Aby bylo omítnutí interiéru co nejkvalitnější, vyplatí se oslovit zkušené odborníky. Přes 1100 ověřených firem na vnitřní omítky najdete u nás na portále. Stačí zadat bezplatnou poptávku a my vás s nimi spojíme.

0 0 Počet hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů
0
Přidejte svůj názor.x