4. 5. 2021, aktualizováno 8. 2. 2023

Mokré zdi ve sklepě, plíseň nebo zatuchlý vzduch. To jsou nejčastější znamení, že se vám domů dostala vlhkost. Nečekejte, až se stav zhorší, a raději zavolejte odborníky na sanaci. Ti přesně určí, co problém způsobilo, a hlavně ho zvládnou účinně vyřešit.

Přílišná vlhkost v domě nikdy neznačí nic dobrého. Trocha plísně možná ze začátku vypadá jako nic, ale to se časem může proměnit v nepříjemné komplikace. Postupující vlhkost totiž začne narušovat zdi, což může nakonec vést až k problémům se statikou. Jak tedy vlhkost ve zdivu řešit?

Krok č. 1: zjistit, odkud vlhkost přichází

Jako první je potřeba určit příčinu problému. Vůbec nejčastěji se vlhkost do domu dostává od země, a projeví se jako první mokrými zdmi ve sklepě (nebo v přízemí). Na vině je tady chybějící, špatně provedená nebo poškozená hydroizolace

Vlhko se k vám ale může tlačit i ze strany. Dochází k tomu u domů postavených ve svahu: voda stékající z kopce dolů se do zdí dostane i nad úrovní hydroizolace.

Jiná věc je, když k vám zatéká střechou. To se často projeví až po delší době, kdy už v podkroví či na půdě objevíte plíseň. Zkontrolujte proto jestli nemáte ucpané okapy, poškozenou střešní krytinu nebo izolaci proti dešti.  

Příčina vlhkosti může být ale i daleko banálnější. Občas stačí, že v domě vaříte, perete, sprchujete se a sušíte prádlo. A protože dnešní okna těsní daleko lépe než dřív, vlhkost nemá kudy utíkat. Co s tím? V první řadě je potřeba pravidelně větrat, a pokud ani to nestačí, hodí se pořídit rekuperační jednotku.

Sanace zachrání váš domov od vlhkosti

Jakmile objevíte mokré zdi, plíseň nebo drolící se omítku, není na co čekat. Objednejte si sanaci, neboli opatření proti vlhkosti. Specializovaná firma váš dům nejdřív pečlivě prohlédne a provede potřebnou analýzu. Před samotnou sanací je totiž nutné zjistit nejen odkud vlhkost pochází, ale taky jaké je její složení a zda se v ní nachází soli. Právě ty totiž narušují zdivo. 

Samotná sanace se provádí různě. Často je například o tzv. podřezání domu, kdy se ve zdech pomocí řetězové pily nebo diamantového lana vytvoří drážka a do ní pak přijde hydroizolace v podobě fólie, nátěru nebo asfaltových pásů. Přesně tak byla provedená sanace domu ze 30. let. Práce se povedla a majitelka si výsledek chválí: „Ocenila jsem jejich proaktivitu a samostatnost. Pokud se nám nějaké řešení nelíbilo, nebyl problém okamžitě tuto věc změnit. Termín i cena byly dodrženy.

Sanace podřezáním domu, která od zákazníka získala 5 hvězdiček!

Dalším typem sanace je injektáž. Při ní se do zdí domu napustí tzv. injektážní olej, který vytvoří clonu proti vzlínající vodě. Tato metoda byla použitá například k odstranění vlhkosti ve sklepě rodinného domu a firma za práci získala dokonce Kozlovu pečeť poctivosti.

Sanace vlhkého sklepa pomocí injektáže.

Vsaďte na ověřené materiály a zkušenosti profíků

Dnes na trhu existují systémová řešení určená přímo k sanaci. Jedná se o pečlivě vyzkoušené kombinace výrobků a setkat se s nimi můžete třeba u firmy Weber. Ta navíc připravila přehledného rádce přímo pro sanaci. 

A protože je odvlhčení domu už poměrně specifická a náročná záležitost, doporučujeme vám svěřit práci odborníkům. Na portálu NejŘemeslníci.cz jich najdete víc než 150. Prohlédněte si jejich hodnocení, podívejte se, jakou práci už mají za sebou, a pak rovnou zdarma zadejte poptávku.

0 0 Počet hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Přidejte svůj názor.x