Živnostník je vlastně jedna z nejmladších skupin ve společnosti. Divíte se? Je tomu tak. Do roku 1948 bylo u nás devět procent ze všech obyvatel živnostníky a menšími podnikateli (nepočítáme v to zemědělce). Počet malých obchodů dosahoval 75 tisíc, o sto tisíc víc bylo výrobních živností. Už několik měsíců po únorovém puči ovšem komunisté začali. Pod sebemenší záminkou a zejména v rámci boje proti černému obchodu byla soukromému řemeslu a obchodu odnímána živnostenská povolení a byly jim snižovány příděly materiálu, zboží a pracovních sil. A výsledek: Do roku 1960 se podařilo živnostníky úplně vymýtit až na tři tisíce osob v důchodovém věku.

Podnikatelé jsou podle České správy sociálního zabezpečení všechny „osoby samostatně výdělečně činné“, které ročně dosáhnou příjmů přes 78 476 korun a musejí platit sociální pojistné. Proto údaje ČSSZ kromě skutečných podnikatelů a živnostníků zachycují rovněž osoby, které si kromě svého zaměstnání jen přivydělávají a založením živnosti využívají nejsnazší cestu, jak vedlejší příjmy zúřadovat. Vedle toho ještě existuje statistika evidovaných živnostníků, do kterých se počítají i ti, kdo vydělávají pod 78 476 korun ročně nebo vůbec nic. Těch je přes dva miliony, ale jejich stav klesá.

Skutečným živnostníkem je však ten, kdo se podnikáním živí. Údaje o nich shromažďují Český statistický úřad a Eurostat, přičemž údaje z Bruselu jsou nižší a nezahrnují ty, kteří začali podnikat teprve nedávno.

Obě instituce ovšem zahrnují i zaměstnance, kteří pracují na švarcsystém. Podle Eurostatu měla ČR loni 822 tisíc živnostníků a podnikatelů. Nejde o rekord. V krizovém roce 2012 jich bylo víc o dvacet tisíc. Jejich počet se poprvé snížil, když jim ministr financí Kalousek zrušil možnost odečítat náklady pomocí výhodného paušálu a zároveň využívat daňovou slevu na rodinné příslušníky. Tento zásah byl zřejmě důvodem, proč ve volbách roku 2013 živnostníci nejvíc volili ANO Andreje Babiše, který se jim odměnil kontrolním hlášením a pokladnami EET, které v letech 2015 a 2016 srazily počty podnikatelů a živnostníků k osmi stům tisícům.

A nyní se živnostníci ptají ministryně financí Aleny Schillerové

+ Provozuji parkoviště s obsluhou i bez, budu muset vydávat EET účtenky?

EET se vztahuje na všechny hotovostní platby, tedy i platby za parkoviště. Pokud ale provozujete platební automat, ten do EET nespadá.

+ Nebojíte se o své EET kontrolory? Prý vznikají skupiny s pracovním názvem Lovci EET kontrolorů, které jim budou výrazně znepříjemňovat životy.

Takovou informaci slyším poprvé. Kontrola EET vyplývá ze zákona. Kontroloři se chovají profesionálně a slušně, proto tomu ani nemohu uvěřit.

+ Slibujete, že díky EET snížíte cenu vodného a stočného, ale cena se vytváří na trhu nabídkou a poptávkou, jak to chcete udělat? Znovuzavedením centrálně plánované ekonomiky?

DPH na řemeslné a odborné služby nebo v pohostinství snižujeme především proto, abychom podnikatelům zvýšili jejich čistou marži. V případě vodného a stočného, které je regulovaným odvětvím, má ale Ministerstvo financí ze zákona nástroje, jak konečnou cenu regulovat. A to prostřednictvím cenového výměru MF.

+ Dobrý den, bude pokračovat i dál účtenkovka? Lidi do ní registrují docela hodně účtenek. A chci se zeptat. Živnostníci vystavují faktury pro zákazníky. Jak se to bude dělat?

Účtenkovka samozřejmě pokračuje dále. Již atakovala hranici 1 milionů soutěžících. Připomínám, že EET se vztahuje pouze na hotovostní platby. Takže pokud bude faktura uhrazena bankovním převodem, nic neevidujete.

+ Která z vašich firem, nebo z firem Andreje Babiše se napakuje na zakázce na výrobu offline účtenek? 

Mohu Vás ujistit, že kritéria veřejné zakázky byla transparentní, přísná a vyhrála ta nejvýhodnější (tedy nejlevnější) nabídka. V této otevřené soutěži zvítězila podle veřejně dostupných informací tiskárna se sídlem v Opavě.

+ Zdravím, proč stát místo toho, aby těm drobným podnikatelům co nejvíce ulehčil, tak neustále přidává povinnosti a zatěžuje je? Na veliké ryby s armádou právníků si stát nedovolí, ale na drobné podnikatele co si vše vyřizují sami, to je stát frajer.

Co děláme v boji s daňovými úniky velkých ryb, jsem před chvíli uvedla. Co děláme pro snazší život živnostníků, jsem nastínila také. Více třeba na webu www.zivnostesky-balicek.cz.

+ Dobrý den, proč místo offline režimu raději nenastavíte správně paušální daň (ať už pro ty co podnikají jako hlavní činnost, nebo ti co podnikají na vedlejšák)? Stát by měl peníze jisté, snížila by se mu administrativa a náklady s tím spojené. Drobní podnikatelé by měli klid a mohli se věnovat svým živnostem. Děkuji za odpověď.

Na paušální dani pro ty nejmenší intenzivně pracujeme a právě díky EET získá Finanční správa přehled o plnění daňových povinností v rámci různých oborů činností a také regionů. Právě díky EET odpadnou kontroly na slepo a živnostníkovi ubude spousta administrativy.

+ Proč nemají země jako je Itálie, Španělsko, Holandsko, Anglie apod. EET? Vše mně připadá, jako nesmyslná administrativní zátěž.

Naše země se zavedením EET zapojila mezi bezmála dvacítku zemí v Evropě, kde některá z forem evidence tržeb funguje. Včetně některých ze zemí, které jste zmiňoval. V Itálii dokonce musíte jako zákazník účtenku převzít povinně. My naopak jdeme cestou pozitivní motivace a zavedli jsme Účtenkovku, www.uctenkovka.cz.

+ Dobrý den, paní ministryně. Můžete mi, prosím, sdělit, kde mohu najít exaktní a ověřitelná vyčíslení nákladů a výnosů projektu prvních vln EET? A jestli byste se mohla pana premiéra zeptat, kde je těch 200mld, které „se tady válí po zemi“ a kdy je zvednete, aby za ně bylo tolik školek a nemocnic a dálnic, které jste oba svatosvatě slibovali? Zatím nemocnice téměř krachují, péče mimo velká centra je nedostupná a o dálnicích po letech vašeho vládnutí u nás nelze ani mluvit. Děkuji.

Dobrý den, na daních jsme za posledních 5 let vybrali navíc více než 400 mld. Kč, a to jsme je přitom o více než 100 mld. Kč snížili. Jen první a druhá vlna EET přinesla v letech 2017 a 2018 asi 20 mld. Kč. Metodika výpočtu, včetně přesných nákladů na EET, je na webu www.etrzby.cz i Ministerstva financí.

+ Tak to zavřeme a půjdeme na pracák.

Dejte mi vědět, co Vás trápí. Můj email je alena.schillerova@mfcr.cz.

+ Tato vláda bojuje bohužel proti živnostníkům. Andrej už nakradl dost, nejraději by všechny dostával on a proto ve vládě je a ničí demokracii a soukromý sektor. Já s podnikáním jako většina malých živnostníků končím.

Nevzdávejte to. Věřte, že právě na pomoc malým a drobným živnostníkům se nyní zaměřujeme. Minulý jsme například představili s kolegou Havlíčkem živnostenské desatero, kde je konkrétních 10 kroků, na kterých nyní pracujeme. Včetně konkrétních termínů. Více informací na www.zivnostensky-balicek.cz.

Sdílet článek