Doplňková hydroizolační vrstva

Podstřešní fólie, podle norem známé také jako doplňková hydroizolační vrstva, plní v konstrukci střešního pláště neocenitelnou úlohu. Chrání tepelně izolační souvrství a nosné prvky proti dešti nebo kondenzaci na spodní straně krytiny. Náš trh je zaplaven dodavateli fólií velmi rozdílných jakostí a ohlídat si kvalitu z pozice investora není snadné. Z důvodů zajištění stoprocentní funkčnosti celého střešního systému dodává největší český výrobce tradiční pálené tašky TONDACH také vlastní originální pojistné hydroizolační fólie TONDACH FOL. Nabízejí vyšší gramáž a pevnost, pochlubit se mohou i výrazně lepší propustností pro vodní páry. Fólie poznáte na první pohled díky jejich červené barvě a známému logu.

Zásadní doplněk střechy

Fólie se dodávají ve velikosti 1,5 x 50 m – tedy 75 m² v jedné roli. Nad nebedněné dvouplášťové střechy se používá paropropustná fólie TONDACH FOL N, která je určena hlavně pro instalaci na krokve. V sortimentu se jedná o nejlehčí produkt (120 g na 1 m2). Pro střechu s bedněním lze jen doporučit difuzní fólii TONDACH FOL S (145 g na 1 m2). Maximální větrotěsnost poskytuje TONDACH FOL K s integrovanou samolepicí páskou. S největší odolností proti chemikáliím a pevností v podélném i příčném tahu se pyšní pásky TONDACH FOL MONO a TONDACH FOL MONO DT. Obě mají zároveň nejvyšší hmotnost v celém sortimentu, 185 g na 1 m2.

Pevná a odolná

Monolitická fólie TONDACH TUNING MONO s gramáží 180 g/m2 má vysokou podélnou i příčnou pevnost. Je odolná vůči chemickým látkám používaných na ochranu dřeva, navíc má výborné parametry z hlediska propustnosti vodních par s hodnotou Sd = 0,15. Díky těmto vlastnostem je tento materiál možné použít na vytvoření doplňkových hydroizolačních vrstev už od třídy těsnosti 3, tedy na bedněných i nebedněných konstrukcích. Fólie se dodává i ve variantě se dvěma integrovanými lepicími páskami – TONDACH TUNING MONO DT.

Deset kroků pro správnou izolaci

1. V závislosti na sklonu, konstrukci střechy a místních podmínkách je nutné zvolit správnou třídu těsnosti doplňkové hydroizolační vrstvy – bednění, podtěsnění kontralatí atd.

2. Pokud má být fólie na pevném podkladu, je nejvhodnější bednění z prken nebo fošen.

3. Každé prkno by mělo přesahovat přes nároží. Když je řada hotová, přesahy se seříznou podle trámu.

4. Při použití impregnace je třeba dbát na to, aby dřevo vykazovalo vlhkost podle norem. Než začnete pokládat fólii, ujistěte se, že je impregnace dostatečně zaschlá. Jakmile začnete s pokládkou, na impregnaci už je pozdě – při jejím použití byste snížili vodotěsnost fólie.

5. Zkontrolujte, zda jsou všechny krokve v rovině, pak na ně nakládejte fólii.

6. Při použití motorové pily dávejte pozor na potřísnění fólie olejem. Drobné skvrny nemají na propustnost žádný vliv, při větším znečištění je lepší místo vystřihnout a nahradit záplatou.

7. Než se pustíte do laťování, měli byste si střechu přesně rozměřit – vzdálenost mezi latěmi musí zajistit dostatečné překrytí tašek. Začněte od připevněné druhé latě a měřte vždy od horních hran latí.

8. Laťování: přes upevněnou fólii namontujte kontralatě, které slouží k odvětrání střešní krytiny a připevnění vodorovných latí.

9. Abyste zamezili vlivu UV záření na fólii, pokryjte střešní krytinu co nejdříve.

10. Pokud při pokládce fólie vzniknou malé trhlinky, opravte je pomocí univerzálních pásek Multi-tape.

Taška posuvná větrací pro připojení hřebene


Základem střechy, která vydrží i dalším generacím, je kvalitní pálená krytina. Zapomenout by se však nemělo ani na doplňky a příslušenství. Mezi ně patří speciální keramická tvarovka, která nabízí jednodušší montáž, nižší náklady i maximální funkčnost.

Odvětrání, posuvnost i ochrana proti vodě

Ve střeše se skládanou krytinou by měl být větrací průřez, který zaujímá alespoň 0,5 ‰ střešní plochy. Pro jeho dodržení můžeme využít komplexní řešení firmy TONDACH – větrací tašky nebo keramickou tvarovku. Tu lze ukládat v první řadě hřebene bez nutnosti použití větracích pásů, jejichž montáž je často složitá. Na pokládku střechy často bývá jen omezený čas, který tašky posuvné větrací pro připojení hřebene ušetří. Ruku v ruce s úsporou času přichází i nižší spotřeba materiálu. V oblasti hřebene můžeme počítat s úsporou až 45 %. Tím však výhody posuvné tašky nekončí, design střechy působí kompaktně a bez výstupků.

Řešení pro rekonstrukce

Díky možnosti posunu po spodní řadě tašek o 20 cm lze vyrovnat rozdíl v délce krokví a přitom ve hřebeni zachovat větrací funkci. Toho využijeme i při rekonstrukcích: tašky se kladou v celé první řadě pod hřebenem, větrací průřez každé z nich je 20 cm2. Zvýšená část v lícové ploše hlavy tašky také vytváří ochranu proti vodě.

Dobře doplní krytinu

Firma TONDACH vyrábí keramické tvarovky pro oblíbené modely tašek Falcovka 11, Srdcovka 11 a Stodo 12. Při výběru odvětraných tašek je zákazníkům vždy dispozici široká paleta kombinací povrchových úprav a barevných provedení.

Sdílet článek