24. 7. 2023, aktualizováno 25. 7. 2023

Bez čerstvého vzduchu se neobejdeme. Jak ale větrat a nepřicházet přitom o drahocenné teplo? Řešením je řízené větrání s rekuperací tepla. Systém zajišťuje neustálý přívod čerstvého vzduchu, aniž byste museli otevírat okna, a navíc získává teplo ze vzduchu odváděného ven. 

Větrání nemá pro bydlení o nic menší důležitost než vytápění a další systémy v domě. Ve špatně vyvětraných prostorách je těžké se soustředit, spát, prostě vůbec žít. Nevětraný vzduch má navíc negativní vliv i na samotnou stavbu, protože podporuje výskyt vlhkosti a vznik plísní.

Když si pořídíte systém řízeného větrání s rekuperací tepla, nemusí vás popsané problémy vůbec trápit. Nejlepší je navrhnout fungování technologie už v projektové fázi stavby domu, ale stejně tak se dá rekuperace pořídit i při rekonstrukci, nebo dokonce instalovat do již hotové stavby.

Co je řízené větrání s rekuperací?

Jedná se o systém, který do interiéru přivádí čerstvý vzduch a naopak odvádí vydýchaný (odpadní) vzduch ven. Skládá se z větrací jednotky s výměníkem tepla, z rozvodů a pohledové části. Důležitou součástí větrací jednotky jsou jemné filtry částic. 

Rekuperace může být dvojího typu. Centrální systém má jednu jednotku, která pomocí systému potrubí rozvádí vzduch do všech místností v domě. Decentrální (lokální) rekuperace pak větrá pouze zvolené místnosti (jedna místnost – jedna jednotka).

Jak funguje rekuperace tepla?

Rekuperace znamená „zpětné získávání“. Jde o proces, kdy přiváděný vzduch získává teplo ze vzduchu odváděného ven. To se děje ve výměníku tepla. Občas se objeví mylná představa, že se tyto dva vzduchy smíchají. Tak to ale není –⁠ ve skutečnosti jsou ve výměníku oddělené a pouze si předají tepelnou energii. U kvalitně zateplených domů lze díky tomuto systému snížit spotřebu tepla až o 40 % ve srovnání s větráním okny.

Rozvody rekuperace na trámovém stropě dřevostavby
Rozvody rekuperace
Bílá větrací jednotka umístěná na stěně v rohu místnosti
Větrací jednotka od V-systém elektro

Instalace řízeného větrání do dřevostavby. Další informace najdete na našem webu. 

Zdravý vzduch a méně hluku

Větrání s rekuperací tepla má mnohem víc přínosů než „pouhou” úsporu energií. K těm dalším patří: 

  • Čistý vzduch: Jemné filtry ve větrací jednotce zamezují vstupu nečistot a alergenů, jako jsou pyly, roztoče a prach, a odfiltrují také radon.
  • Snížení hluku: Když nemusíte otevírat okna, nepůjde k vám ani tolik hluku z ulice.
  • Ochrana před plísněmi: V dobře větraných prostorách je daleko menší riziko výskytu vlhkosti a následných plísní. 
  • Žádný průvan ani víření vzduchu: Rekuperace „nefouká“, takže se nemusíte bát nachladnutí, jako např. v průvanu nebo s klimatizací. 
  • Snazší splnění podmínek: Rekuperace vám pomůže splnit přísné požadavky na energetickou náročnost budov.
Vyústka rekuperace na stropě v rodinném domě
Vyústka rekuperace je tak nenápadná, že si jí skoro ani nevšimnete.

Možná vás napadá, zda má rekuperace i nějaké nevýhody. To vždycky záleží na úhlu pohledu a konkrétním očekávání. Mínusem můžou být větší rozměry pohledové části a rozvodů rekuperace, s čímž je potřeba počítat při návrhu celého systému.

Občas se lidé taky bojí hluku z rekuperační jednotky. Samozřejmě, že zařízení určité zvuky vydává (v potrubí, na přívodu, při nasávání apod.). Je pak úkolem speciality, který bude systém navrhovat, aby zajistil co možná nejtišší provoz.

Hluk lze ovlivnit jak výběrem jednotky, tak pomocí tlumičů, flexibilních útlumových hadic nebo pružného uložení komponentů. Navíc, často bývá rekuperace umístěná např. v technické místnosti či na půdě, odkud není hluk slyšet.

Návrh rekuperace svěřte odborníkům

Větrání s rekuperací nejspíš budete řešit jen jednou za život. Můžete si sami vybrat z různých značek, např. FLUO od firmy V-systém, Zehnder, Regulus nebo Nilan, porovnat jednotlivé modely a nabídky. 

Jestli ale chcete mít jistotu, že vám bude zvolený systém maximálně vyhovovat, rovnou kontaktujte specializovaného prodejce. Právě společnost V-systém vám vybere rekuperační jednotku přesně na míru vaší domácnosti a připraví kompletní návrh (umístění, rozvody apod.) 

Jejich rekuperační jednotky FLUO mají nadstandardní záruku celých 5 let a k dostání jsou v různých modelech a velikostech:

  • FLUO pro nástěnnou montáž, ve velikostech S, M, L, XL, 
  • FLUO FLAT neboli „plochá“ jednotka pro podstropní či nástěnnou montáž 
  • FLUO Attic –⁠ půdní jednotka, ve velikosti L a XL

Odborníci ze společnosti V-systém vám kromě projektu zajistí i montáž. Instalace rekuperace svépomocí se nedoporučuje, protože některé technické detaily se objeví až při montáži, a pouze specialisté je dokáží vyřešit tak, aby byl systém 100% funkční a splňoval požadavky legislativy.

Bílá rekuperační jednotka a vzduchotechnické rozvody
Rekuperační jednotka FLUO a vzduchotechnické rozvody.

Nastavení, regulace a údržba 

Systém řízeného větrání se musí po instalaci správně nastavit a pak čas od času zkontrolovat a vyčistit. Co můžete udělat sami a co musíte opět svěřit specialistům? Zeptali jsme se přímo odborníků ze společnosti V-systém.   

Jak správně nastavit rekuperaci? 

První nastavení rekuperační jednotky a celého systému, tzv. zaregulování, musí provést instalační firma, která má k regulaci oprávnění. Jedná se o zaregulování rekuperační jednotky na správné hodnoty a nastavení všech parametrů. Tím vznikne protokol o zaregulování, který slouží jako podklad k záruce a je třeba i v případě žádosti o dotace.

Jak regulovat rekuperaci? 
Rekuperační jednotka má obvykle nastavitelné programy a lze ji uživatelsky ovládat. Ovládání je k dispozici na jednotce a v mobilní aplikaci, případně se dá přidat kabelový či bezdrátový ovladač. Vybírat můžete z několika režimů. Nejběžnější je ten automatický, který zvyšuje nebo snižuje otáčky na základě vlhkosti, případě koncentrace CO2

Centrální jednotky FLUO mají většinou taky noční režim a režim dovolená. V automatickém režimu uzpůsobují rychlost větrání nejen vlhkosti a koncentraci CO2, ale taky letním teplotám nebo vytápění krbem. Kromě toho umí týdenní režim uzpůsobený různému provozu v domě.

Jak se starat o rekuperaci?
O správně zaregulovanou rekuperaci se nemusíte nijak zvlášť starat, stačí jen pravidelně měnit filtr v jednotce, většinou po půl roce. Při větší prašnosti se vyplatí klidně častěji filtry zkontrolovat a pohledem posoudit. Interval na jednotkách FLUO od V-systém je nastaven na 180 dní, ale můžete si zvolit i vlastní, podle svých potřeb (pokud máte třeba alergie), nebo podle potřeb domu (např. při vyšší prašnosti). 

Část rekuperace zaplatí dotace

Dotační program Nová zelená úsporám poskytuje příspěvky na opatření, která snižují spotřebu energií. A patří sem právě i pořízení rekuperace. Podávání žádostí startuje v září 2023 a stát vám může přispět částkou až 105 000 Kč. S vyřízením dotace vám pomůže právě i tým ze společnosti V-systém. 

Specialisty seženete taky u nás

Ještě jste se nerozhodli, jakou rekuperaci a od koho pořídit? Zadejte si u nás bezplatnou poptávku. My ji rozešleme firmám specializovaným na vzduchotechniku ve vašem okolí. Vy jen počkáte na odpovědi, porovnáte nabídky a sami už si vyberte, s kým chcete spolupracovat. S rozhodováním vám pomůžou i reference předchozích zákazníků, které najdete na profilech jednotlivých firem.

0 0 Počet hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Přidejte svůj názor.x