8. 11. 2021, aktualizováno 28. 2. 2024

Hodně věcí, ale malá domácnost. Máte pocit, že nikdy není dost uklizeno, šatník jde sotva zavřít a věšák se kácí pod tíhou oblečení? Tak přesně s tím vám pomůžou vestavěné skříně na míru. Nezáleží na tom, jak velký prostor máte k dispozici – šikovný řemeslník vám vyrobí skříň, která na dané místo dokonale padne.

Dobře řešené úložné prostory jsou k nezaplacení. Tím víc, čím menší máte byt. Někdy může být ale dost oříšek sehnat mezi sériovým nábytkem kousek, který by vám domů přesně pasoval. V takovou chvíli se vyplatí investovat do nábytku na míru.

Skříň od truhláře padne bytu jako ulitá

Vestavěné skříně udělají pořádek i v malém bytě. Co je pro ně příznačné a s čím pomůžou:

  1. Pasují i do atypického prostoru. Šikovný truhlář vyrobí skříň tak, aby se přesně hodila na vymezené místo. Podkroví nebo jiný „nestandardní“ prostor nebude problém.
  2. Využijete každý centimetr. Ode zdi ke zdi, od podlahy ke stropu. Dobře navržená vestavěná skříň nenechá ani kousek místa „ladem“.
  3. Uspořádáte si je podle svých představ. Šuplíky, poličky, výsuvné boxy nebo tyč na ramínka. Záleží jenom na vás, jaké vnitřní uspořádání zvolíte.
  4. Usnadní vám úklid. Zapomeňte na složité utírání prachu. Na vestavěnou skříň (ani pod ní) se nepráší.

Jak vidíte, vestavěná skříň nemusí být jenom na oblečení. Ani neplatí, že by musela stát u stěny. Někdy se dá naopak využít k rozdělení prostoru, třeba když chcete oddělit kuchyň od obýváků, nebo vytvořit klidné místo pro dětský koutek.

Kolik stojí vestavěná skříň na míru

Snad jedinou nevýhodu vestavěných skříní představuje cena, která bývá přirozeně vyšší než u sériově vyrobeného nábytku. Vždycky ale záleží na dispozici, složitosti řešení a konkrétním provedení: například dřevěná skříň je dražší než ta z laminátu a hliníkové rámy dveří vás budou stát víc než ty ocelové. Cenu vestavěné skříně na míru ovlivňuje i kování, tedy všechny výsuvné a otvírací mechanismy. Čím víc „vychytávek“ do skříně přidáte, tím dražší bude.

Největší výhoda nábytku na míru spočívá právě v možnostech: vy sami si určíte, jak bude výsledek vypadat. Vaše představa musí být samozřejmě proveditelná, ale s tím vám zkušený řemeslník už poradí. Co všechno budete u vestavěných skříní promyslet dopředu?

  • Materiál: K těm nejčastěji používaným patří laminát, jehož výhodou je příznivá cena a široká škála dekorů. Pokud tíhnete ke dřevu, můžete zvolit buď dýhu, nebo přímo masiv. Jen myslete na to, aby dekor ladil s ostatními prvky v interiéru. Obecně se nedoporučuje mít v bytě víc jak 2–3 rozdílné dekory dřeva.

  • Vnitřní uspořádání: Zamyslete se nad tím, co všechno chcete do skříně ukládat. Bude to jen oblečení, nebo i boty? Chcete do skříně schovat třeba taky vysavač a úklidové prostředky? To vám pomůže rozvrhnout vnitřní prostor: kde budou poličky, kde šuplíky, kam dáte tyč na kabáty. Hloubka skříně by měla být aspoň 65 cm, aby se oblečení nezachytávalo ve dveřích.
  • Dveře: Ty klasické zaberou při otvírání hodně místa, posuvné ho sice ušetří, ale nikdy neuvidíte celý obsah skříně naráz. Dilema proto vyřeší skládací dveře nebo takové, co se zasouvají do korpusu skříně. Co se týče rámů, vyjdou vás levněji ocelové, ale s hliníkovými bude zavírání dveří tišší.

Pořiďte si tiché dovírání – speciální kování, které dveře zbrzdí, takže nebudou při zavření dělat hluk.

  • Dveřní výplň: Můžete zůstat u dřeva, dýhy nebo laminátu, případně vsadit na ověřenou klasiku – zrcadla. Hodí se ideálně na vestavěné skříně do předsíně nebo menších pokojů, protože opticky zvětšují prostor. Pokud máte rádi lesklé povrchy, bude se vám líbit lacobel (lakované sklo), naopak pro matný vzhled je tu matelac. A pokud si chcete s designem vyhrát ještě víc, vyzkoušejte potištěné sklo.

Vestavěné skříně svěřte odborníkům

Plánování skříně na míru vyžaduje nějaký ten čas a přípravu: začíná se pečlivým zaměřením, pak přichází na řadu návrh, vizualizace a teprve potom výroba. Řada firem na svých stránkách nabízí konfigurátory vestavěných skříní – v nich si sami navolíte rozměry, materiál i vnitřní uspořádání skříně, a získáte tak jasnější představu o výsledku.

Pokud už svou skříň máte vymyšlenou, stačí jen popsat svoje požadavky (případně připojit malý náčrtek) a zadat zdarma poptávku na našem portále. My ji pak pošleme ověřeným truhlářům ve vašem okolí a vy už jen počkáte na první nabídky.

0 0 Počet hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Přidejte svůj názor.x