I věci, které na první pohled vypadají poměrně jednoduše, je potřeba dělat s dostatkem profesionální zručnosti. ABY TO DOBŘE DOPADLO, není samozřejmost. Mnohdy představa manželky, že jde o maličkost, kterou ten její přece musí zvládnout levou zadní – vede spolehlivě k rodinné roztržce. Řeč je o „drobných“ stavebních úpravách rodinného hnízdečka, v nichž hlavní roli hraje suchá výstavba a z mnoha vybraných možností pak sádrokartonová příčka.

Dnešní stavební technologie se snaží omezovat na minimum podíl mokrých procesů. Výstavba se tak usnadňuje, zrychluje a není závislá na ročním období. Zastoupit mokré procesy mohou sádrokartonové, sádrovláknité či cementové desky. Není divu, že všechny tyto deskové materiály nacházejí uplatnění v moderních sendvičových dřevostavbách, jejichž předností je právě rychlý, suchý proces výstavby. Ale stejně dobře poslouží i ve zděných stavbách, oceníme je při úpravách interiérů, při rekonstrukcích…

Dnes se zaměříme na sádrokartonové desky, které jsou nejznámějším a nejpoužívanějším materiálem v suché výstavbě. Proč?

• Jsou dobrým a rychlým pomocníkem při suché výstavbě.

• Slouží jako předsazená stěna k vylepšení stávajícího povrchu, za níž vedeme instalaci.

• Příčkami členíme interiér, ohýbané desky vytvářejí zajímavé efekty u stěn i stropních podhledů.

• Stropní podhledy uzavírají spodní část stropu nebo střechy, kryjí instalace, zvyšují požární odolnost stropní konstrukce, izolují hluk.

• Desky kombinujeme s jinými tak, abychom v jedné místnosti dosáhli kýženého efektu.

• Spolehnout se můžeme na dražší výrobek zahrnující několik vlastností či jednu v nadstandardní úrovni.

Proč vsadit na sádru?

Jak název napovídá – sádrokarton – jde o sádru umístěnou mezi dvěma speciálně upravenými kartony. Příměsi v sádrové kaši a povrchová úprava desek určují vlastnosti konečného výrobku. Pro všechny sádrokartonové desky platí, že jsou nehořlavé, elektricky a pachově neutrální, zdravotně nezávadné, dokonce schopné regulovat mikroklima v interiéru.

Sádra je totiž porézní materiál, který dokáže přijímat nadbytečnou vlhkost a v případě potřeby ji opět uvolňovat. Sádrokarton vyniká nízkou hmotností, což usnadňuje manipulaci a především přispívá k malému statickému zatížení stavby sádrokartonovou konstrukcí. To je výhodou zejména při rekonstrukcích. Nevýhodou je nižší odolnost proti vlhkosti či malá odolnost povrchu proti mechanickému poškození. Povrch se však dá snadno opravit.


Vybrat správnou barvu

Sortiment sádrokartonových desek je opravdu široký, je proto třeba věnovat pozornost všem vlastnostem, technickým parametrům a doporučením výrobců. Samozřejmě kvůli tomu, abychom dosáhli kýženého výsledku – aby to dobře dopadlo – za přiměřenou cenu. Proč volit dražší materiál tam, kde nemusí plnit žádné speciální požadavky? A naopak, nevyplatí se šetřit na nesprávném místě a za desku lépe vyhovující specifickým, náročnějším požadavkům si připlatit. Výrobci nabízejí s deskovým materiálem i příslušné konstrukce včetně podrobných montážních návodů.

Vedle standardních užitných vlastností má každý typ sádrokartonu přidanou hodnotu, ovlivňující jeho využití.

Barva desky napoví, jaké a ve kterém konkrétním interiéru to bude.

U desek kumulujících více vlastností, např. akustický komfort s ochranou proti ohni a vysokou nosnost, se zajímáme podrobněji o specifika materiálu.

Výrobci nabízejí pro potřeby konkrétního pokoje (zvýšená vlhkost, riziko požáru) skládanky několika desek, které jako systém dosahují v požadovaných vlastnostech nadprůměrného efektu. Rozdíl bývá také v tom, zda je sádrokarton určen na nosné či nenosné konstrukce, jestli umožňuje zavěšování těžkých předmětů apod.

Obýváku stačí bílá

Základní druh – bílé desky – výrobci označují zkratkami GKB nebo RB. Obvykle má karton bílošedou barvu a modrý popis. Hodí se pro jednoduché konstrukce interiérových příček jako předstěna, stropní podhled v hale nebo v obývacím pokoji. Je možné ho ohýbat, tím se nabízejí zajímavá architektonická řešení u příček nově rozdělujících prostor (třeba klidová nika oddělující jídelní a kuchyňskou část).

Deska je sice nehořlavá, ale vysoké protipožární požadavky na ni neklaďme. Vlhkost místnosti, v níž ji použijeme, by neměla přesahovat 65% při teplotě 20 °C, takže na bílou zapomeneme především v případě koupelny, kuchyně, případně v sušárně prádla nebo v blízkosti krytého domácího bazénu.

Zelená vládne koupelně

Impregnovaný zelený sádrokarton s modrým popisem si poradí se zvýšenou vlhkostí až 75% při teplotě 20 °C, případně 85 % po dobu kratší než 10 hodin. Je předurčen pro suchou výstavbu v kuchyni, sušárně, koupelně a na toaletě, použijeme ho i ve sklepě. Lze ho obkládat nebo jen opatřit stěrkou a povrchovým nátěrem.

Sádrokarton se zvýšenou odolností proti vlhkosti nalezneme nejčastěji pod označením GKBI, RBI, protipožární impregnovaný RFI, akustický impregnovaný MAI. Značení se mohou lišit podle výrobce. 0 Pozor! Je-li impregnovaná zelená stěna atakována odstřikující vodou v blízkosti vany, ze sprchového koutu, chráníme ji stěrkovou izolací. Chceme-li v kuchyni i v koupelně zavěšovat těžší skříňky, musíme zvolit desku s vyšší nosností, ne pouze klasickou zelenou. Při použití desek pro vlhké prostředí musíme také použít antikorozní úpravu profilů a šroubů.

Ke kamnům patří růžová

Obvykle růžový nebo i šedobílý sádrokarton se zvýšenou protipožární odolností je popsaný červenou (pro extrémně vysoké teploty) a růžovou barvou, případně ho poznáme podle růžové rubové strany. Brání šíření požáru v objektu, obkládáme jím trámy, nosné prvky stavby. Použitím protipožárního podhledu zvýšíme požární odolnost stropní konstrukce o 30 až 90 minut ve třídě hořlavosti A. Použijeme ho na stěny v blízkosti komínů, krbů, šachet, jimiž jsou vedeny elektroinstalace. Růžové desky uplatníme v místnostech s větším množstvím elektrospotřebičů nebo s otevřenými krbovými kamny.

Sádrokarton se zvýšenou požární odolností je vhodný do vlhkosti 65 % při 20 °C. Impregnovaná deska kombinuje vlastnosti zeleného sádrokartonu a protipožárního sádrokartonu. Tento typ sádrokartonu mívá zelenou barvu a červený popis, najdeme ho pod zkratkami GKFI, RFI.

Pro klidný spánek

Sádrokartonové modré desky izolují hluk, některé vynikají vzduchovou neprůzvučností (Rw) až 78 dB. Čím vyšší hodnota Rw, tím si užijeme větší klid.

Parametry vzduchové neprůzvučnosti jsou u konstrukcí ze sádrokartonových příček lepší než u běžných zdí o stejné tloušťce. Desky se montují jako vnitřní příčky, podhledy a předstěny v interiérech. Kromě toho, že chrání před hlukem, jsou odolné také proti požáru. Některé se navíc svou skladbou podílejí na čištění vzduchu v domácnosti, např. díky složce ActivAir, která účinně odbourává škodlivý formaldehyd, a to po dobu minimálně 50 let, nebo složce Zeolith, která rozkládá škodlivé látky.

Tipy pro výběr spolehlivých řemeslníků


Pokud jste se rozhodli, že postavení sádrokartonové příčky svěříte odborné firmě, vybírejte pečlivě. Což se snadno řekne… Z řemeslníka byste měli mít dobrý pocit už při komunikaci. Bere vám telefony? Když slíbí, že zavolá, udělá to? Reaguje na nepřijatý hovor? Vybírejte řemeslníky podle jejich referencí od předchozích zákazníků na webu NejŘemeslníci.cz a informace o kvalitě odváděné práce budete mít z první ruky.
Nenajímejte si řemeslníky bez smlouvy. Správně formulovaná smlouva o dílo vám ušetří plno starostí a peněz při případných reklamacích. Věnujte velkou pozornost popisu prací a dodaných materiálů. Ve smlouvě trvejte na tom, že firma se bez vašeho souhlasu nebude pouštět do náhradních řešení. Smlouva by měla obsahovat i technickou dokumentaci (je-li nutná), ceny, materiálové položky, termíny, sankce při jejich nedodržení a požadavek vést stavební deník, který bude každý den k dispozici. Nezapomeňte uvést i klauzuli o odvozu odpadu.
Většina firem chce zálohu předem. Dohodněte si, že budete za odvedenou práci platit průběžně a na závěr si necháte motivační doplatek, například 15 % z ceny, který vyplatíte po odevzdání hotového díla a odstranění všech chyb a nedostatků.
Sdílet článek