21. 6. 2023, aktualizováno 2. 10. 2023

Se stavbou střechy neotálejte. Na dům by měla přijít co nejdřív po ukončení hrubé stavby. Plní totiž nejenom pohledovou funkci, ale hlavně chrání obvodové konstrukce i vnitřek stavení proti vrtochům počasí. Proto se vyplatí už před začátkem výstavby rozmyslet tvar střechy, vybrat vhodnou izolaci a krytinu.

Z čeho se každá střecha skládá

Základ tvoří nosné prvky střešní konstrukce (krokve, vazníky, železobetonová deska), což jsou z hlediska zatížení nejnamáhanější části střechy. Jejich úkol je rozložit váhu dalších střešních částí, taky například sněhu, vody a ustát i vnější provoz nebo poryvy větru. Takové zatížení pak přenáší do ostatních nosných konstrukcí domu.

Na střešní konstrukci navazuje jeden nebo více střešních plášťů, které od sebe může dělit vzduchová mezera. Je to nejsvrchnější část střechy, a tím pádem nejvíc exponovaná. Skládá se z nosné vrstvy a hydroizolace. K těm se podle potřeby a požadované funkce celé střešní konstrukce přidávají další vrstvy, například v podobě parotěsné a tepelné izolace či spádové nebo drenážní vrstvy. V případě nutnosti se na plášť přidávají doplňkové prvky.

Jak dělíme střešní konstrukce

Možností jak zastřešit dům je téměř nepřeberné množství. Výběr limituje jen územní plán, požadavky památkářů nebo nároky na funkčnost. Existuje totiž celá řada konstrukčních systémů, architektonických tvarů i stavebních materiálů –⁠ pro přehlednost si můžeme typy střechy rozdělit z několika základních hledisek.

Podle tvaru rozlišujeme dvě široké kategorie, tedy střechy vytvořené rovinnými nebo zakřivenými střešními plochami. Do první skupiny patří namátkou střecha sedlová, valbová a pultová. Ve druhé skupině pak najdeme třeba válcové a křivkové střechy.

Střechy můžeme rozdělit taky na základě počtu plášťů a konstrukčního řešení. Staví se v podobě krovů, lomenic, skořepin, vazníků a kleneb.  

Dalším dělicím kritériem je taky sklon střešní roviny. Podle něj rozlišujeme střechy ploché (0–5°), šikmé (do 45°) a strmé (nad 45°), přičemž každá má specifické konstrukční provedení.

Typ konstrukce se bude lišit i podle rozpětí střechy. Pro malá rozpětí se dají použít panely a krovy, pro střední rozpětí například rámové konstrukce nebo vazníky a v případě velkých rozpětí přichází na řadu i kopule či pneumatické a visuté střechy.

Rekonstrukce netradičně tvarované střechy z 30. let minulého století.
Další informace najdete v detailu reference.

V neposlední řadě dělíme střechy podle pochůznosti, která souvisí s možností vnějšího provozu. Nepochůzné střechy vydrží jenom nezbytnou kontrolu a údržbu, zatímco provozní střechy se využívají k různým účelům od rekreace až po dopravu.

Krov a jeho stavba 

Pro rodinné domy jsou u nás tradiční a nejrozšířenější volbou krovy. Fungují i v rámci složitějšího architektonického řešení, a navíc dodají obytnému prostoru originální nádech. Přestože existují i krovy z železobetonu nebo oceli, nejběžněji se ke stavbě používá impregnované smrkové dřevo.

Dřevěné sloupky, pozednice a latě se obvykle montují do vaznicové soustavy. Vaznici tvoří vodorovné trámy vedoucí podélně krovem, které mají za úkol podpírat krokve. Na ně se připevňují různé izolační vrstvy, latě a střešní krytina. Celou soustavu pak nese vzniklá vazba.

Cena střechy a její rekonstrukce

Jak u stavby, tak i u rekonstrukce střechy se cena odvíjí od daného konstrukčního typu a velikosti. Připočítat musíme i použité materiály, včetně izolace, a k tomu náklady na práci nebo stavební dokumentaci. Pro představu přikládáme aspoň některé položky (ostatní najdete v samostatném článku o rekonstrukci střechy):

Materiál:

  • hranoly na krov: 9.500–13.000 Kč za m³
  • bednění: 6.000–10.500 Kč za m³
  • zateplení minerální vatou tl. 200 mm: 300 a 800 Kč za m²
  • záklop z protipožárního sádrokartonu: 136–145 Kč/m²

Práce

  • montáž krovu: 7–⁠8 tisíc Kč za m³
  • pokládka střešní krytiny: od 150 Kč za m²
  • položení hřebene: od 160 Kč za bm

Výdaje můžete částečně snížit, když některé práce zvládnete svépomocí. Na složitější úkony se ale vyplatí přizvat šikovné řemeslníky. Takové najdete u nás na portále. Vyberete si je na základě ukázek realizovaných prací i hodnocení předchozích zákazníků. Pak už jen zadáte bezplatnou poptávku a my vás s nimi spojíme.

0 0 Počet hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Přidejte svůj názor.x