17. 10. 2019, aktualizováno 15. 12. 2021

Nejčastější důvody

Pálená taška už dávno neznamená jen střechu v červených tónech, ale nabízí celé široké barevné spektrum, tvarovou různorodost a možnost výběru mezi provedením režná, engoba nebo glazura. A díky využití nejmodernějších technologií také vysokou kvalitu a dlouhou životnost.

Uživatelé upřednostňují pálenou střešní tašku hned z několika důvodů. Na jedné straně představuje osvědčenou tradici, vždyť pálená střešní krytina se v Evropě používá už stovky let. Tašky jsou vysoce odolné vůči veškerým vlivům životního prostředí – vynikají svou mrazuvzdorností i stálobarevností, kdy odolávají například kyselým dešťům a hodí se pro využití i v extrémních podmínkách. Zároveň jsou ale designově velmi zdařilé a umožňují obrovskou řadu možností, co se vizuálního provedení střech týká – díky jednotlivým kombinacím modelů, barevných provedení a povrchových úprav je možné je využít jak na historických budovách, venkovských sídlech, klasických rodinných domech postavených v období před rokem 89, tak na moderních novostavbách.

+ Testování kvality. Odolnost tradiční pálené tašky je všeobecně známým fenoménem. Že bez potíží zvládne velkou nepřízeň počasí, agresivní kyselé deště nebo UV záření, to považujeme za samozřejmost. Málokdo už ale asi ví, že tašky jsou pravidelně v laboratořích testovány tak, že jsou podrobeny určitému počtu zmrazovacích cyklů. Napodobují se tak přirozené kritické zmrazovací a rozmrazovací pochody, kterým jsou tašky na střeše vystavovány. Konkrétně v případě pálených tašek TONDACH jsou zmrazovány a rozmrazovány celkem 150krát. Tento počet se ale u výrobců v různých geografických zónách mění. Například ve státech jako Španělsko, Itálie nebo Řecko tašky podstupují takových cyklů podstatně méně. Proto se zvláště v tomto odvětví vyplatí důvěřovat tuzemskému výrobku.

+ Plochá velkoformátová taška Figaro. Jednou z posledních novinek v portfoliu společnosti TONDACH je pálená střešní taška Figaro 11, která v sobě snoubí tradici a vysoce moderní design. Je vyrobena tradičním způsobem z čistě přírodního materiálu tak, jako její „kolegyně“, svým vzhledem se však vymyká. Jde o velkoformátovou tašku, jejíž lícová strana má plochý tvar. Díky tomu na střeše vytváří elegantní dojem s dokonale hladkou strukturou. Pálená taška Figaro 11 je zároveň praktická a ekonomická. Tato posuvná taška umožňuje úspornou pokládku – pro pokrytí jednoho m2 střechy je potřeba jen 10,9 kusů a vhodná je také pro rekonstrukce.

+Volba barvy. Barevnost tašky získávají technologií glazurování či engobace. Díky tomu výrobce Tondach zaručuje maximální odolnost vůči UV záření, kyselým dešťům, sněhu i krupobití. Tašky jsou vlivem postupu výroby stálobarevné, časem nedochází ke změně barevnosti a ani tzv. „neoprší“, na rozdíl od barvených tašek z jiných materiálů. 

Jako engoby se označují barevné povrchové úpravy u matných až pololesklých tašek. Jedná se o tenký povlak z keramické směsi vhodného složení (vodou rozplavené jíly obarvené přírodními oxidy železa), který se nanáší na vysušenou tašku, a takto upravený výrobek se následně vypaluje. Výroba glazovaných tašek probíhá stejně jako v případě engoby, ale rozplavené jíly obsahují vyšší podíl sklovitých příměsí a tašky díky tomu získávají vysoký lesk. Glazura nejenže výrobek zušlechťuje na nejvyšší možnou míru, navíc ho zpevňuje a chrání. Oba typy povrchových úprav jsou podstatně hladší, než je povrch běžných režných tašek. To brání znečištění tašek a znesnadňuje uchycování mechu.

V současnosti si lze vybrat ze čtrnácti základních typů tašek TONDACH. K nejvíce oblíbeným patří řada posuvných tašek – Polka 13 s „vůlí“ v krycí délce až 50 mm, Hranice 11 s posunem až o 60 mm, Brněnka 14 s krycí délkou až 60 mm a Stodo 12 s tolerancí až 36 mm.

Posuvné tašky se hodí pro novostavby i rekonstrukce. Ocení je zejména majitelé starších domů, kteří nechtějí či nemohou zvolit stejný typ tašek, jaký byl položen původně, a neplánují výměnu laťování.  

Jejich velká výhoda tkví především v možnosti pokládky na původní laťování. Díky vůli v krycí délce se hodí takřka pro všechny rozteče latí. Všechny tašky lze využít pro střechy s minimálním sklonem (bezpečný sklon) 30°, těsného podstřeší 24°, či vodotěsného podstřeší 20°.

Jednou z posledních novinek společnosti TONDACH jsou tašky Hranice 11, Románská 12 a Francouzská 12 v povrchové úpravě černá engoba. 

Posuvná taška Hranice 11 byla na trh uvedena před rokem. Díky konstrukci drážek umožňuje posun tašek po líci až o 60 mm. Její velkou výhodou je pokládka bez nutnosti výměny původního laťování, takže se hodí jak pro novostavby, tak zejména pro rekonstrukce. Taška Románská 12 vyniká unikátním spojením tvaru drážkové ploché pánve spolu s výrazným vysoko klenutým kónickým profilem. Pokládá se výhradně na střih. Taška přitom svoji strukturou navozuje eleganci antických stavebních stylů. Tento typ střešní krytiny je velmi oblíben jak při rekonstrukcích historických střech, tak se stále více uplatňuje na novostavbách.  Francouzská 12 je charakterizována dvěma žlábky a přerušovanou vodní drážkou. Doporučuje se její pokládka ve vazbě na drážku. Uvedené typy tašek byly dosud k dostání v podobě červená a hnědá engoba a červená a černá glazura Amadeus. Úprava černá engoba tak nabízí pátou barevnou variaci. 

+ Střechu zkrášlí i doplňky. Střecha nemá jen svůj funkční význam, ale plní i estetickou roli. Při jejím navrhování by proto mělo být důležité i to, aby svým pojetím zapadla do přírody či okolní výstavby. K tomu je možné využít třeba okrasné doplňky. Ze sortimentu firmy TONDACH si lze vybrat kočku, kohouta, náměsíčníka, sovu nebo kalouse ušatého a věžičku. 

Hřebenáče s okrasnými keramickými doplňky se mohou umístit na libovolné místo v hřebeni střechy. Obvykle však bývají osazovány jako druhý či třetí hřebenáč od okraje. Dlouhodobě nejoblíbenější postavičkou je náměsíčník.  

Všechny postavičky „se rodí“ ve speciálních sádrových formách, do nichž se nalije směs z rozplavené hlíny. Forma následně absorbuje část vlhkosti této směsi a výrobek se v ní nechá několik dní odpočívat, aby částečně vyschnul a bylo možné s ním dále pracovat. Po vyjmutí z formy je potřeba každou jeho část ručně očistit. 

Všechny motivy okrasných střešních doplňků jsou barevné (upravené glazováním).  Vysušený polotovar je tedy potřebné nejdříve vypálit. Pak se na něj ručně nanese stříkací pistolí glazovací směs a výrobek se znovu vypaluje. Každý výrobek je proto skutečným originálem.

0 0 Počet hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Přidejte svůj názor.x