Než jsme se nadáli, je tu další měsíc a vaše facebookové hlasování o téma měsíce na říjen 2018 vyhrálo topení.

Při výběru topení máte mnoho možností – klasická kamna, krby, krbová kamna, kotle s tradičními radiátory nebo moderní podlahové topení. Pojďme se podívat na jednotlivé variantya jejich pro a proti.

Kamna, krby a krbová kamna

Klasická kamna na tuhá paliva v současnosti nejsou nejběžnějším způsobem vytápění domácností, ale jejich obliba se vrací a můžete je potkat v chalupách a na dalších místech, kde dotváří rustikální atmosféru. Kamna můžete pořídit nová nebo tzv. z druhé ruky. Na trhu je řada značek. Mezi běžně dostupné patří například Thorma.

Krby a krbová kamna, ve kterých se topí převážně dřevem, působí sofistikovanějším dojmem. Dojem otevřeného ohně, který přispívá k navození pohody a útulnosti.

Opět můžete vybírat ze škály značek a řešení. Krby jsou obvykle stavěny na míru dle požadavků zákazníka. Naproti tomu krbová kamna můžete zakoupit již hotová a to i v řetězcích s hobby sortimentem nebo si je můžete nechat vyrobit na míru. V tomto případě je ale třeba počítat, že za kvalitu a zakázkovou práci si připlatíte.

Kotle a radiátory

Nejrozšířenějším způsobem vytápění jsou u nás kotle – na tuhá paliva, plynové, elektro, splyňovací. Řadí se sem i tepelná čerpadla

Kotle na tuhá paliva

Nejlevnějším a nejdostupnějším řešením topení v rodinných domech jsou kotle na tuhá paliva a rozvod tepla tradičními radiátory.

Starý kotel na tuhá paliva

U této varianty vytápění vznikají hořením emise, které se uvolňují do ovzduší a je nutné počítat se stále přísnějšími předpisy, které emise regulují. Na našem trhu jsou  dostupné pouze kotle od třetí emisní třídy výše. V mnoha domácnostech ještě slouží i stávající kotle nižších emisních tříd. Ty ale už od roku 2022 nebude možné používat.

Kotel na tuhá paliva

Modernějším typem kotlů na tuhá paliva jsou kotle automatické, kde  odpadá ruční přikládání a umožňují lepší regulaci výkonu. Oblíbeným palivem jsou dřevní pelety. Nevýhodou je vysoká náročnost na skladovací prostory.

Plynové kondenzační kotle

Topení plynem je komfortní a poměrně levné řešení. Finančně výhodné je použití moderní kondenzační technologie ohřevu vody. Kondenzační plynový kotel pro vytápění využívá i teplo vzniklé kondenzací primárních spalin.

Plynový kotel

V porovnání se staršími plynovými kotli dokáže domácnosti ušetřit až 20% ročních nákladů topení Od roku 2015 je navíc v platnosti nařízení EU, zakazující výrobu původních plynových turbokotlů.

Elektrokotle

Výhody vytápění elektřinou spočívají v nízkých pořizovacích nákladech a tom, že nemusíte řešit odvod spalin a emise. Nevýhodou jsou naopak vysoké provozní náklady.

Nejefektivnější jsou elektrokotle v nízkoenergetických a pasivních domech s malou tepelnou ztrátou. Ve vybraných místnostech je možné pro zvýšení komfortu využít elektrické podlahové topení, jako jsou fólie a rohože, nebo sálavé panely, které lze designově zakomponovat do interiéru.

Tepelná čerpadla

Použití tepelných čerpadel je jedním z nejúspornějších zdrojů tepla. Čerpadlo může využívat tepelnou energii ze zemního vrtu, plošného kolektoru, vody nebo i vzduchu.

Oproti předchozím řešením jsou v tomto případě vyšší pořizovací náklady, mají návratnost díky úspornému provozu.

Tepelná čerpadla se hodí do nízko energetických a pasivních domů, kde jsou vhodná k současnému vytápění a ohřevu teplé vody i do starších rodinných domů. A to bez nutnosti výměny rozvodů a topných těles.

Vytápění tepelným čerpadlem lze využít i v panelových a bytových domech. Jednotky jsou obvykle umístěny na střechu nebo do sklepních prostor.

Provozní náklady mohou klesnout oproti dálkovému vytápění až na polovinu a investice se vrátí během několika let.

Radiátory

Na trhu je dostupné velké množství topných těles. Při výběru ale pamatujte na to, že důležitější funkce než vzhled. Většina moderních radiátorů splňuje obojí a odborník se zkušenostmi vám poradí nejvhodnější velikost, výkon a typ pro váš dům nebo byt.

Deskový radiátor

Typy:

Článkové radiátory

 • Osvědčená klasika s téměř neomezenou životností, která je způsobena masivní konstrukcí a vhodně zvolenými materiály
 • Výkon závisí na počtu článků, který lze dodatečně navyšovat
 • Nevýhodou je náročnější údržba
Článkový radiátor
 • Deskové radiátory
  • V současnosti nejpoužívanější typ, běžně dostupný v řadě rozměrů
  • Výhodou je prostorová úspornost, jednoduchá montáž, regulace a údržba a v neposlední řadě vzhled, který v interiéru neruší
  • Nevýhodou je nižší výkon, způsobený menším vodním objemem
Deskový radiátor
 • Žebříkové radiátory
  • Mohou být plně elektrické nebo kombinované (připojené k otopné soustavě)
  • Nejen designový doplněk, ale hlavně praktické řešení vysoušení vlhkosti v koupelně a pomocník při sušení ručníků
Žebříkový radiátor

Materiály:

 • Litina
  • Výhody – dlouhá životnost, odolnost proti korozi a velký objem
  • Nevýhody – nižší schopnost vedení a přenosu tepla v porovnání s ostatními materiály
 • Měď
  • Výhody – výborné vedení tepla, neomezená životnost, variabilita provedení
  • Nevýhody – vyšší pořizovací cena
 • Ocel
  • Výhody – dobrá tepelná vodivost, přijatelná pořizovací cena a velmi dlouhá životnost
  • V případě připojení k tepelnému čerpadlu je vhodné použití vícedeskového provedení
 • Hliník
  • Výhody – nejrychlejší vedení a předání tepla
  • Nevýhody – vyšší cena a náročnější montáž
Litinový radiátor

U všech radiátorů shodně platí, že by neměly být zakrývány nebo zastavěny nábytkem. A pro správnou funkci je důležité pravidelné odvzdušnění. Vzduch v topné soustavě může navýšit spotřebu až o čtvrtinu.

Podlahové topení

Vytápění velkoplošnými podlahovými systémy je trendem posledních let. V případě jednopatrových domů bývá použit pro celou plochu domu. V domech s podkrovím nebo více patry je častou volbou podlahové topení do přízemí a deskové radiátory do dalších obytných pater.

Podlahové topení
Konvekční (teplovzdušné) podlahové topení

Je tvořeno teplovodními podlahovými konvektory (fan – coily), které ohřívají přirozené proudící chladný vzduch a následně ho předávají do místnosti. Výsledná výhřevnost je podobná jako u radiátorů.

Sálavé podlahové topení

Oblíbený typ velkoplošného vytápění vyzařuje energii, která primárně neohřívá vzduch, ale zdi a předměty a osoby v místnosti. Pohlcená energie se mění na teplo a tím se následně ohřívá i vzduch.

Sálavé podlahové topení může být teplovodní nebo elektrické.

Podlahové topení

V případě teplovodního je do podlahy instalován systém otopných trubek, kterými proudí teplá voda. Nejefektivnějším zdrojem tepelné energie je pro tento systém tepelné čerpadlo. Svou funkci ale zastane i elektrokotel nebo kondenzační kotel.

Elektrické podlahové topení je tvořeno topnými kabely, rohožemi nebo fóliemi a nepotřebujete žádné čerpadlo ani kotel. Další výhodou jsou i nízké zvýhodněné tarify vytvořené právě pro tento způsob vytápění.

Regulátor podlahového topení

Aby sálavé topení dobře fungovalo, musí objekt odpovídat požadavkům energetické náročnosti – tepelná ztráta by v průměru neměla přesáhnout 20 W/m³.

Nechte se inspirovat referencemi a pokud se do realizace topení pustíte a zadáte si poptávku, nezapomeňte výsledek zdokumentovat a ohodnotit.

Sdílet článek