21. 7. 2023, aktualizováno 23. 9. 2024
Vytápění společně s ohřevem vody je největší žrout energií. Pomalu ale jistě se proto přechází od nákladných tradičních systémů k úspornějším alternativám. Vybírat můžete z celé řady alternativ, od kotlů na pevná paliva, přes solární systémy až po tepelná čerpadla.
První místa v žebříčku vytápění pořád patří plynu a elektřině. Elektrické topné systémy zahrnují elektrické radiátory, podlahové topení nebo tepelná čerpadla. Pro ohřev vody se pak nejčastěji používají elektrické bojlery.
Ještě populárnější jsou plynové kotle spalující zemní plyn. Tady se setkáme se dvěma typy: konvenčními a kondenzačními kotli. Konvenční kotle pouze spalují plyn ve spalovací komoře, zatímco kondenzační kotle získávají teplo i z vodní páry a ze spalin, které by jinak unikly komínem. Jejich účinnost tak dosahuje až 108 %.
Moderní plynové kotle už mají navíc vyspělou regulační mechaniku, můžeme je propojit s inteligentními systémy řízení, a zvýšit tím jejich energetickou efektivitu.
Kotle na pelety topí bez složité obsluhy
Mezi kotli na tuhá paliva jednoznačně vedou kotle na pelety. Jsou ekologické a úspornější než jejich příbuzní na zemní plyn. Pelety na topení se vyrábí z rostlinných zbytků nebo dřevního odpadu, a patří tak mezi jednoduše obnovitelné zdroje. Výhodou peletových kotlů je i automatizace, často mají taky vlastní podavač, takže jsou víceméně bezobslužné.
Podlahové topení předčí radiátory
Proti studeným nohám pomůže podlahové vytápění. Není divu, že je čím dál tím oblíbenější volbou v novostavbách – zajišťuje tepelný komfort bez víření prachu, dá se kombinovat s alternativními zdroji energie, ušetří spoustu místa a k tomu je účinnější než klasické radiátory.
Rozhodovat se můžete mezi teplovodní a elektrickou variantou. Teplovodní podlahové topení je soustava plastových trubek napojených na teplovodní okruh, trubky se pokládají na minerální izolaci a zalívají anhydritem. Výhodou je rychlost pokládky a téměř neomezená životnost systému. Nicméně budete potřebovat i kotel na ohřev vody a oběhové čerpadlo.
U elektrického podlahového vytápění odpadá nutnost mít kotel, takže ušetříte místo. Tento typ topení se dá velmi dobře regulovat (i pro každou místnost zvlášť), má dlouhou životnost a je bezúdržbové. Běžně se používá i jako hlavní zdroj vytápění a hodí se pro téměř jakýkoliv druh podlahové krytiny.
Instalaci podlahového topení můžete poptat i u nás, tak jako například zákazník Jan. Firma, kterou si na realizaci vybral, se postarala o položení topení a zároveň zapojení plynového kondenzačního kotle. Zakázka stála 166 000 Kč a zákazník si práci i přístup firmy náramně pochvaluje.
„Velmi příjemná komunikace i rady jak nejlépe dosáhnout požadovaného výsledku bez zbytečného přeplácení nebo vnucování zbytečně nákladných řešení. Vše uděláno jak bylo domluveno, v případě nejasností vždy konzultováno.“
Jak poslouží infratopení
Dalším moderním výdobytkem je topení pomocí infračerveného záření. Infrapanely ohřívají primárně předměty, stěny a obyvatele domu, od kterých se pak ohřívá i vzduch. Taková topná alternativa nepotřebuje žádný systém cirkulace ohřívaného vzduchu a vystačí si s napojením na běžnou elektrickou síť. Infrapanely mají navíc dlouhou životnost (u těch nejlepších až desítky let) a snadno se ovládají. Taky vysouší zdivo a zamezují tím vzniku plísní.
Budoucnost patří tepelným čerpadlům
Oblíbenou zelenou energii dodají tepelná čerpadla. Oproti plynovému či elektrickému kotli vám ušetří 30–60 % nákladů na energie. Jak je to možné? Získávají totiž přirozené teplo z okolního prostředí (vzduch, voda, země), převádí jej na vyšší teplotu a tou pak ohřívají vodu a topí.
Existují čtyři hlavní typy tepelných čerpadel: vzduch-vzduch, vzduch-voda, voda-voda a země-voda. Jejich pořízení se vyplatí hlavně větším domácnostem, protože systém potřebuje ke svému provozu trochu elektrické energie. Na koupi tepelného čerpadla můžete získat od státu dotaci – dokonce až 140 tisíc Kč.
Solární ohřev vody je další zelenou jedničkou
Šetrný zdroj tepla nabídne i solární systém. Je to ideální řešení, pokud chcete dosáhnout aspoň částečné energetické soběstačnosti. Vždyť pouhé dva solární panely dokážou pokrýt spotřebu teplé vody pro běžnou rodinu v období od dubna do září.
Ale pozor, neplést s fotovoltaikou – solární systém ohřevu vody přeměňuje sluneční energii na teplo, ne na elektrickou energii. Obvykle se skládá z těchto částí: solární kolektory, potrubí s teplonosnou kapalinou, oběhové čerpadlo a akumulační nádrž, nebo zásobník teplé vody.
Běžné kolektory jsou ploché, ale vyrábí se i ve formě vakuových trubic. Ty mají větší výkon a slibují vysokou účinnost za extrémních podmínek, tzn. při nízkých teplotách a nízké intenzitě slunečního záření. Mají dlouhou životnost, snadno se instalují a pomůžou ušetřit až 70 % nákladů na ohřev vody.
I na solární ohřev vody můžete získat dotace z NZÚ, ale kompletní soběstačnost vám nezajistí. Vyplatí se proto soláry zkombinovat z dalším zdrojem tepla.
Na našem webu najdete firmy, které se na dodávku a montáž solárních systémů specializují. Jeden z našich zákazníků takto poptal dodávku a instalaci solárních panelů spolu s akumulační nádrží a zároveň napojení na topení.
Celá zakázka stála 160 000 Kč a firma si za práci vysloužila nejlepší možné hodnocení. Detaily si můžete prohlédnout na našem webu.
Nejvhodnější řešení navrhnou profíci
Nemusíte tápat, která varianta topení a ohřevu vody je nejlepší. Nechte to na odbornících. Například společnost V-systém, která dodává mimo jiné právě podlahové topení, vám pomůže vybrat nejvhodnější řešení, postará se o kompletní návrh a taky pomůže s žádostí o dotaci.
Jeden z našich zákazníků těchto služeb využil a energetičí specialisté z firmy V-systém mu zajistili kompletní dodávku technologií pro rodinný dům. Pro vytápění byly zvoleny elektrické topné kabely, pro částečnou soběstačnost fotovoltaika s bateriovým úložištěm a to všechno doplnilo řízené větrání s rekuperací, které se stará o přívod čerstvého vzduchu.
Zadavatel je s dodanými technologiemi spokojený, protože mu ušetří velkou část nákladů na energie. Sám do hodnocení napsal: „Od počátku projektu perfektní komunikace. Moc jsme nejdřív nevěřili ani prezentovaným provozním nákladům, ale bez problému se vejdeme do 1500 Kč / měsíc a hlavně se nemusíme o nic starat.“
Více informací najdete v detailu zakázky.
Chcete taky technologie, které vám ušetří peníze i starosti a zajistí pohodlné bydlení? Kontaktujte přímo společnost V-systém, nebo si u nás zadejte poptávku a my vás zdarma propojíme se specializovanými firmami.
Žádné komentáře