23. 9. 2022, aktualizováno 16. 11. 2022

Díky solárním kolektorům můžete ušetřit až 65 % nákladů na ohřev teplé vody. Energie ze slunce je totiž bezplatná, a tak stačí pořídit systém, který vám ji bude „sbírat“. Sepsali jsme, jaké typy solárních kolektorů existují, kolik stojí a jakou úsporu vám můžou skutečně přinést.

Solární ohřev vody představuje nejsnazší způsob, jak využít energii ze slunce. Pouhé dva solární panely přitom dokážou pokrýt spotřebu teplé vody pro běžnou rodinu v období od dubna do září. Už to je samo o sobě velký přínos. Solární ohřev vody jich má ale mnohem víc: 

 • Jde o zcela bezobslužný systém. Po zapojení už se o něj nemusíte starat. 
 • Nevyžaduje každoroční servis. Kontrola stačí jednou za 2 roky. 
 • Dá se použít na levný ohřev bazénu.
 • Můžete s ním přitápět (za pomoci podlahového topení).
 • Jeho likvidace je snazší a šetrnější než u fotovoltaické elektrárny. 
 • Budete do ovzduší vypouštět méně skleníkových plynů. 

Solární ohřev vody funguje na jednoduchém principu: sluneční paprsky předávají teplo přímo teplonosné (nemrznoucí) kapalině v solárním panelu (kolektoru). Tahle kapalina pak ohřívá vodu v zásobníku. 

Jaký je rozdíl mezi solárním ohřevem a fotovoltaikou?

Fotovoltaická elektrárna mění energii ze slunce na elektřinu, zatímco u solárního ohřevu jde pouze o předávání tepla jako takového. Tenhle proces je méně náročný, proto mají solární kolektory vyšší účinnost než FVE. A zároveň nezaberou tolik místa. Na rozdíl od fotovoltaiky ale neslouží primárně k vytápění.

Solární panely pro ohřev vody je nejlepší umístit na jižní stranu střechy, ve sklonu kolem mezi 30 a 50°. V našich končinách vám budou dávat teplo od jara do podzimu (duben–říjen), po zbytek roku je potřeba mít jiný zdroj ohřevu vody. Nicméně, když je letní den a obloha bez mráčku, dokáže 1 m² panelů ohřát 100 l vody na 55 °C.

Kolik korun vám ušetří solární ohřev vody?

Výši úspory ovlivňuje hned několik věcí: vaše spotřeba vody, aktuální cena energií, současný způsob ohřevu vody a teplota, na jakou ji zahříváte. Sepsali jsme příklad, kolik může uspořit čtyřčlenná domácnost se spotřebou teplé vody 240 l/den

 • způsob ohřevu: el. bojler s objemem 120 l
 • energie na ohřátí (na 55 °C): 6,4 kWh/120 l = 12,8 kWh/240 l
 • energie potřebná za rok: 12,8 kWh × 365 ≐ 4,7 MWh ≐ 28 200 Kč (cena el. 6 Kč/kWh/rok)
 • úspora se solárním ohřevem: typicky 50 % ≐ 14 100 Kč, max. 65 % ≐ 18 330 Kč

Pro sepsání příkladu jsme využili portál porovnej24.cz

V souvislosti s úsporou se rovnou nabízí i další otázka: za jak dlouho se vám investice do solárních panelů na ohřev vody vrátí? To záleží na tom, kolik za systém zaplatíte, přičemž cena se odvíjí od velikosti kolektorů a objemu zásobníku. Běžně pořídíte 4–⁠6 m² panelů + bojler s objemem 250–400 l za 90–150 tisíc Kč. My jsme v příkladu počítali i s náklady na práci. 

 • Cena zařízení, materiálu a práce: 170 000 Kč
 • Roční úspora: 14 100 Kč
 • Návratnost ≐ 12 let

Přemýšlíte o dalších technologiích na úsporu energií? Obraťte se na energetické specialisty z V-systém elektro. Navrhnou řešení přímo pro vaši domácnost, pomůžou vám vyřídit dotaci nebo zpracují průkaz energetické náročnosti budovy.

Typy solárních panelů na ohřev vody –⁠ kdy se který hodí?

Vůbec nejčastěji se v Česku instalují ploché selektivní kolektory zakryté sklem, které mají nejlepší poměr cena–výkon. Hodí se proto hlavně pro rodinné domy, jsou využitelné i v zimě a jde o nejjednodušší způsob, jak ohřát užitkovou vodu. 

Dalším častým typem jsou vakuové trubicové kolektory. Ty mají výrazně vyšší účinnost, ale bývají až dvakrát dražší ve srovnání s plochými kolektory. Využívají se proto pro náročnější instalace –⁠  např. do závodních jídelen nebo pro vytápěcí systémy. 

Pokud chcete solární systém jenom pro ohřev bazénu, pak sáhněte po nekrytých plochých kolektorech. Ty jsou funkční pouze za přímého slunečního svitu, proto se dají využívat jen v létě. 

Při výběru solárních kolektorů, jejich typu a plochy vezměte v úvahu nejen svůj záměr, ale i klimatické podmínky v oblasti, kde bydlíte, počet osob v domácnosti a vaši spotřebu vody. Nejlepší je poradit se přímo s dodavatelem.

Cenu kolektorů sníží dotace

Z programu Nová zelená úsporám můžete na pořízení solárních kolektorů získat 45–60 000 Kč. A pokud pořízení panelů zkombinujete s dalším opatřením (např. zateplením), dostanete bonus 10 000 Kč. Pro získání dotace je podle zákona nutné, aby systém pro solární ohřev vody nainstaloval odborník. Ověřené instalační firmy najdete u nás. Stačí zadat bezplatnou poptávku a my vybereme vhodné dodavatele z vašeho okolí. Než kývnete na realizaci, můžete si prohlédnout jejich předchozí práce a přečíst, co o spolupráci říkají stávající zákazníci.