21. 6. 2023, aktualizováno 21. 6. 2023

Její funkce je ochranná i estetická: střešní krytina musí vydržet působení všech povětrnostních vlivů, zároveň by měla ladit s okolní zástavbou. Zvolit dnes můžete celou řadu materiálů, od klasických pálených tašek přes plechovou střešní krytinu až po plastovou.

Někdy se střešní krytina označuje obecně jako “taška”. To ale není úplně správné pojmenování, protože třeba šindele nebo střešní plechy se nevyrábí ve tvaru tašek. 

Krytiny se obecně dělí na dvě skupiny

  1. Lehké: střešní krytiny s hmotností do 25 kg/m2, nezatíží krov tolik jako těžké krytiny. Patří sem třeba asfaltové šindele, plechové střešní krytiny, plastové a vláknocementové krytiny. 
  1. Těžké: sem spadají tradiční materiály, jako je pálená keramická taška a betonová střešní taška. Žádají si dostatečně únosný krov. Pokud nevíte, jak je na tom ten váš, pozvěte na konzultaci statika. 

Podle čeho vybrat střešní krytinu

 První věc je únosnost střešní konstrukce –⁠ podle ní zvolíte buď lehkou, nebo těžkou střešní krytinu. Ale co dál? Zaměřte se taky na následující kritéria: 

  • Sklon střechy: pro každou krytinu je stanovený minimální a bezpečný sklon, tedy takový, při kterém krytina bezpečně odvede srážkovou vodu.
  • Tvar a členitost střechy: na členitější střechy se hodí spíš menší formáty krytin (tašky, šabolny), protože bude méně prořezů a tím i menší spotřeba materiálu. 
  • Orientace ke světovým stranám: na zastíněných místech se drží více vlhkosti, a tím pádem i mechy a lišejníky. Vyberte proto krytinu, která bude dostatečně odolná. 
  • Nadmořská výška: ve vyšších výškách se doporučuje položit krytinu, která je co nejodolnější vůči povětrnostním vlivům, zvládne sníh i námrazu. 
  • Typ okolní zástavby: zvolená krytina by svým vzhledem měla zapadat mezi ostatní stavby. To platí dvojnásob v historických centrech měst. V památkové zóně musíte výběr krytiny konzultovat s Národním památkovým ústavem.

U jednotlivých typů krytin na střechu si pak zjistěte jejich užitné vlastnosti, pracnost pokládky, životnost, záruku, ale třeba taky nutnost použít při pokládce speciální nářadí nebo mít specifické dovednosti. 

Chraňte to, na čem vám záleží. Na Srovnejto.cz si zvládnete online pojistit nemovitost i domácnost, a ještě přitom ušetříte.

Druhy střešních krytin

K nejpoužívanějším krytinám patří bezesporu pálená keramická taška. Vyznačuje se velkou odolností a její životnost se zpravidla pohybuje kolem 80–100 let. V glazovaném provedení se navíc snižuje její nasákavost, a taška tak lépe odolá růstu mechu. 

Keramické tašky se používají na střechy s minimálním sklonem 22° (někdy už od 16°) a kladou se na latě. Můžete je použít do všech klimatických podmínek. K výhodám patří taky nehořlavost, ekologická výroba a recyklovatelnost. Mínusem je křehkost a vysoká hmotnost – keramické tašky už vyžadují krov s pořádnou únosností.

Příbuzným typem krytiny jsou betonové tašky. Mají vysokou mrazuvzdornost, nízkou nasákavost a extrémní pevnost, která se s časem ještě zvyšuje. Proto je betonová taška oblíbená v oblastech s náročnými klimatickými podmínkami. Betonové tašky se dávají na střechy se sklonem 22° a víc. Stejně jako keramická krytina jsou těžké, navíc barevně ne příliš stálé. 

Další klasikou je asfaltová střešní krytina, respektive asflatové šindele. Mají vnitřní nosnou vložku ze skelného vlákna a na pohledové straně je kamenný posyp. Ten může mít různé odstíny a struktury, proto nikdy není jedna střecha jako druhá. Asfaltová střešní krytina se vyrábí taky v podobě pásů. 
Pokládka asfaltových šindelů vyžaduje celoplošné bednění střechy, sklon minimálně 9,5° a teploty aspoň 5 °C. Výhodou této krytiny je nízká hmotnost a dobrá tvárnost, díky čemuž se hodí i na složité tvary střech. 

Plech nebo plast na střechu? I to jde

Nízká hmotnost, rychlá pokládka a možnost použití i na střechy s nízkým sklonem. To jsou hlavní výhody plechových střešních krytin. Vyrábí se ve tvaru klasických tašek, ale mají daleko větší rozměry (šířka 1 m, délka až 10 m), což usnadňuje práci při montáži a snižuje náklady

Plechové krytiny můžou být například z oceli (s úpravou proti korozi), hliníku nebo mědi a k dostání jsou v široké škále barev. Možná jste se už setkali s názorem, že plechová krytina je příliš hlučná při dešti či krupobití. To však nemusí být pravda, pokud je součástí střešního pláště správná izolace. Někdy se na plech přidává i protihluková úprava

Další krytinou s nízkou hmotností je ta plastová. Často bývá z recyklovaných plastů. Dokáže s přehledem imitovat jiné materiály, například klasické tašky nebo šindel. Proto se ideálně hodí na rekonstrukce střechy, kdy musíme nahradit poškozenou střešní krytinu. 
Plastová střešní krytina se vždy pokládá na celoplošné bednění a střecha musí mít sklon minimálně 20°.

Eternit: strašák z dob minulých? 

Cement s příměsí azbestu, neboli azbestocement. Právě to se skrývá pod známým názvem eternit, o kterém se v 80. letech zjistilo, jak nebezpečný je. Uvolňovaná azbestová vlákna se totiž při vdechnutí můžou dostat do plic a způsobit vážná onemocnění včetně rakoviny. 
Dnes už se do vápenocementových krytin azbest nepřidává, nahradila ho umělá vlákna, a tak můžete materiál s klidem použít na vlastní střechu. Jeho výhodou je tvrdost, odolnost proti oděru a nízká hmotnost. Jednotlivé šablony se navíc snadno řežou a dobře se přizpůsobí netypickým střechám. 

Pokládka střešní krytiny: svépomocí, nebo s firmou?

Stejně jako u dalších stavebních prací, i tady platí jednoduchá rovnice. Pokládka střechy svépomocí vám ušetří peníze, ale zase přijdete o čas. Navíc, každá krytina si žádá trochu jiný způsob pokládky, takže bude potřeba předem nastudovat návody a postupy. 

Pokud to chcete mít bez starostí, svěřte práci pokrývači. Pro představu přikládáme povedené ukázky pokrývačských prací z našeho portálu, i s cenou. 

Stodola se sedlovou střechou o ploše 150 m2 už potřebovala novou krytinu. Majitel chtěl zůstat u stejného materiálu – asfaltových šindelů – a zároveň nainstalovat novou hydroizolační vrstvu. Bez materiálu ho práce stále 65 000 Kč a jeho reference dokazuje, že se investice vyplatila: 

„Pan pokrývač je profesionál na svém místě. Ví, co dělá, a odvedl skvělou práci. Stodola na špatně dostupném místě, 150m2, starý šindel dolů a položit nový, za dva dny úplně s přehledem.“

V dalším případě potřeboval zákazník odstranit ze střechy chaty bitumenové vlnité desky, pod nimiž se nacházely ještě asfaltové pásy, položit nové latě a na ně plechovou střešní krytinu. Součástí byly také klempířské práce. 


Celá zakázka stála 85 000 Kč a řemeslník si vysloužil pochvalnou referenci i Kozlovu pečeť poctivosti: „Oceňuji velice dobrou komunikaci, zasílání fotodokumentace v průběhu prací a dokončení dle domluveného termínu a v požadované kvalitě.“

Chcete taky takhle pěknou střechu? Najdeme vám šikovné a spolehlivé pokrývače. Stačí zadat bezplatnou poptávku a my vám pošleme nabídky od dodavatelů z okolí.

0 0 Počet hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Přidejte svůj názor.x