Může to znít spíš jako scénář k apokalyptickému filmu. Bohužel je to ale realita. Stavebních materiálů ubývá, a abychom je nemuseli dovážet za velké peníze, musíme jednat. Část řešení představují recykláty a renovace. Co si o tom myslí odborníci? A jak se k tématu staví naši zákazníci?

Stavebnictví na území Evropské unie spotřebovává polovinu všech materiálů a veškeré energie. Ano, zároveň tvoří 9 % HDP EU, ale aby mohlo takto dál fungovat, potřebuje změnu. Stavebních materiálů je totiž čím dál míň. Třeba v České republice se za posledních 30 let neotevřel žádný nový kamenolom a některé kraje už pociťují nedostatek.

Udržitelnost byla hlavním tématem Saint-Gobain Fóra i našeho průzkumu, kterého se zúčastnilo celkem 1212 respondentů (z řad firem, řemeslníků i koncových zákazníků). A tady přinášíme shrnutí.

Strategie? Opravovat staré domy

Podle vlády je pro budoucnost stavebnictví stěžejní tzv. renovační vlna. Tu Evropská komise vyhlásila už v roce 2020, s cílem snížit energetickou náročnost budov. A Česká republika chce teď rychlost renovační vlny posunout ze současného 1 % na 3 %. Tomáš Rosák, generální ředitel Saint-Gobain pro region CEE přitom doplňuje, že pozornost by se měla nejdřív zaměřit na renovaci a energetickou náročnost státních budov. 

Myšlenku podporuje i architektka Eva Jiřičná: „Člověk, když má možnost, neměl by bourat, ale přizpůsobovat se. Do starých kvalitních staveb z dobrého materiálu se vyplatí investovat, namísto nákladného bourání.“ A právě proto navrhla spolu s kolegou Petrem Vágnerem rekonstrukci ostravského Věžáku, mrakodrapu s 22 podlažími. Původně měl jít k zemi, ale nově z něj vznikne moderní dům se 76 byty, s kavárnou a obchody.

Renovace starých domů je přitom téma, která se týká i NejŘemeslníků. Prohlédněte si, jak dopadla přestavba venkovské chalupy na nízkoenergetické bydlení.

Bez recyklátů to nepůjde

Samozřejmě, že třeba zmíněný přírodní kámen nelze nahradit všude. Přesto je potřeba, aby recyklované materiály získaly ještě větší zastoupení. V roce 2018 byl poměr minerálních recyklátů ke kamenivu a štěrkopísku kolem 14 %. Za ideální situaci se považuje 20–30 %.

V našem průzkumu jsme se mimo jiné ptali právě i na ekologické materiály. A jak to dopadlo? Celkem 918 respondentů si myslí, že materiály s obsahem recyklátů jsou dobré pro životní prostředí nebo že jejich využití je dokonce nezbytné.

Stále ale existuje podstatná část lidí, kteří důvěru v ekologické materiály nemají. Možná i proto (a z části kvůli ceně) pouhých 15 % řemeslníků a firem uvedlo, že se jejich zákazníci o takové produkty zajímají.

Co se týče budoucnosti, většina z našich respondentů v udržitelné materiály věří. Ale 38 % z nich dodává, že v tom případě budou muset tyto produkty s cenou dolů. Právě peníze jsou v udržitelném stavebnictví velké téma. A ukazuje se, že pro naše zákazníky stále ještě důležitější (i když jen o fous), než ekologický aspekt.  

Kde vzít na udržitelnost peníze? Pomáhají evropské a investiční fondy

Řečníci Sain-Gobain Fóra se shodli na jednom: Udržitelnost je pro sektor nezbytná, ale bez pomoci státu to nepůjde. I když významně snížíme naši spotřebu energie, stále budeme potřebovat další a bez emisí. Dosáhnout toho můžeme jen za podpory státu, například úpravou ceny uhlíku, “ uvedl Pierre-André de Chalendar, generální ředitel Saint-Gobain Group. 

Udržitelnému stavebnictví v současnosti pomáhá např. operační program Životní prostředí a také Integrovaný regionální operační program (IROP). Na ty má jít v následujících 7 letech 184 miliard korun. 

Stavbu budov s nižší energetickou náročností podporuje například program Nová zelená úsporám. Pokud rekonstruujete starý dům, který je ve vašem vlastnictví, můžete požádat o dotaci na:

  • zateplení obvodových stěn, střechy, stropu a podlah,
  • výměnu oken a dveří,
  • odborný posudek a technický dozor,
  • zelené střechy,
  • využití tepla z odpadních vod,
  • venkovní stínicí techniku, 
  • výměnu neekologického kotle (v rámci tzv. Kotlíkových dotací).

Nová zelená úsporám přináší i další výhody: výhodnější nákup materiálů, které mají značku EPD, tedy Environmentální prohlášení o produktu. To sice neznamená, že jsou automaticky šetrnější k životnímu prostředí, ale podle různých kritérií můžete jejich ekologický dopad alespoň posoudit. A vybrat si tak materiál, který je vám v tomto směru bližší. 

Sdílet článek