18. 5. 2021, aktualizováno 1. 7. 2024

Některé přestavby vyžadují souhlas úřadu, jiné nikoliv. Čím se to řídí? Jde o rozsah prací a změny, které rekonstrukce přinese. Podmínky jasně definuje nový stavební zákon. Podle něj byste měli stavební povolení pro rekonstrukci domu získat rychleji, snáz a navíc přes internet.

Nový stavební zákon (NSZ) už nepracuje s pojmem „stavební povolení“. Nahradil ho výraz „povolení záměru“ (v našem magazínu budeme používat obě označení). S novou legislativou už neexistuje ani ohlášení stavby.

Povolení záměru můžete získat v rámci řízení o povolení záměru. Do tohoto procesu se nově sloučilo původní územní a stavební řízení – to dřív probíhalo každé zvlášť.

Kdy nemusíte mít stavební povolení

Povolení pro rekonstrukci domu nepotřebujete, pokud půjde o udržovací práce nebo o stavební úpravy. Jak poznáte, že váš projekt spadá do jedné z těchto kategorií? Oba případy jsou definované v zákoně, ale ne pod jedním paragrafem. Přinášíme proto zjednodušené vysvětlení.

Rekonstrukce domu bude udržovací prací, pokud provedete úpravy, které zabezpečují dobrý stavebně technický stav stavby. Ty zároveň nesmí negativně ovlivnit zdraví osob, požární bezpečnost, stabilitu, vzhled stavby, životní prostředí nebo bezpečnost při užívání. A nesmí jít přitom o udržovací práce na kulturní památce.

Stavební úpravou pak bude taková rekonstrukce, po které zůstane stejný půdorys a výška stavby, zároveň nezasáhnete do nosných konstrukcí, nezměníte vzhled stavby ani způsob užívání a úprava neovlivní požární bezpečnost. Opět platí – nesmí jít o úpravy kulturní památky.

Jakmile přestavba některou z podmínek překročí, čeká vás jednání se stavebním úřadem. Typicky to bude u zásahu do nosných stěn, když se rozhodnete z bývalého obchodu udělat byt, ale třeba i tehdy, kdy vyměníte tašky na střeše za krytinu jiné barvy.

Papíry k rekonstrukci vyřídíte přes internet

Žádost o vydání povolení už můžete podávat elektronicky, přes Portál stavebníka. Ten slibuje výrazné zjednodušení a zrychlení celého procesu povolování. Přece jen – odpadne běhání na úřad. Průběh řízení vidíte pěkně online, včetně stanovisek dotčených orgánů, a dokumenty vkládají do nově vzniklé elektronické evidence dokumentací

Nové lhůty pro vydání stavebního povolení 

Čekání na vyjádření úřadu už nebude trvat věky. Lhůta pro vydání povolení se zkrátila na 30 dní pro jednoduché stavby a na 60 pro ostatní případy (dříve to bylo 60 a 90 dní). Stavební úřad si může sice lhůtu před jejím uplynutím prodloužit, ale maximálně o 60 dnů.

Na zahájení rekonstrukce pak máte 2 roky. Jakmile s přestavbou začnete, prodlouží se platnost povolení na dalších 10 let. Do té doby byste měli být s prací hotovi. Platnost se dá na žádost prodloužit, ale pokaždé jen o 2 další roky. 

Stavební deník: povinnost i užitečný průvodce rekonstrukcí

Pokud vaše rekonstrukce vyžaduje stavební povolení, budete muset taky vést stavební deník. Pro jednoduché stavby pak postačí jednoduchý záznam o stavbě, ale neplatí to pro:

  • stavby pro bydlení a rodinnou rekreaci,
  • podzemní stavby do 300 m² a
  • garáže.

Konkrétní informace najdete v § 166 NSZ.

Stavební deník však neslouží jenom ke splnění zákonné povinnosti. Pomáhá udržet pořádek v probíhajících pracích, přehled o materiálech a docházce.

Zápis ve stavebním deníku by měl obsahovat:
  • práce, které byly provedeny, 
  • jména řemeslníků, kteří na stavbě pracovali,
  • dodávky stavebního materiálu,
  • počasí, 
  • jestli rekonstrukce probíhá v souladu s plánem, nebo máte naopak zpoždění, aj.

Stavební deník by se měl vyplňovat každý den nebo minimálně jednou za týden. Pokud neplánujete rekonstrukci svépomocí, bude mít zápisy na starost firma, které přestavbu svěříte. 

Dnes už naštěstí existují i online stavební deníky, kde je spousta věcí automatizovaná, a tak nemusíte všechno vypisovat ručně. Jedním z nich je třeba aplikace Stavario. Řemeslníci do ní zaznamenávají příchody a odchody ze stavby, přebírání materiálu i nářadí apod. Mohou dokonce nahrávat fotky ze stavby

K datům pak mají přístup další zaměstnanci dané stavební firmy a samozřejmě i vy jako zákazník. Stavario vám umožní komunikovat s dodavatelem, vytvářet úkoly, potvrzovat objednávky stavebního materiálu i odesílat důležité dokumenty stavebnímu úřadu.

Svěřte rekonstrukci domu profíkům

Je pro vás přestavba svépomocí moc velký oříšek? Nevadí. Poptejte řemeslníky nebo rovnou celou firmu. Rekonstrukce půjde rychleji, protože profesionálové už mají potřebné zkušenosti, znají stavební postupy a orientují se v materiálech i technologiích.

Řemeslníky na rekonstrukci domu můžete zdarma poptat u nás. Zakládáme si na recenzích od předchozích zákazníků, takže dopředu víte, s kým se dobře spolupracuje. A jak na to? Stačí zadat poptávku, my už ji rozešleme ověřeným řemeslníkům ve vašem okolí.

0 0 Počet hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Přidejte svůj názor.x