18. 5. 2021, aktualizováno 16. 5. 2024

Mít přehled o legislativě se vyplatí. Zvlášť, pokud rekonstruujete svépomocí. Nový stavební zákon přináší zásadní změny v povolování staveb (a tedy i rekonstrukcí) a spousta z nich vás určitě potěší. Lhůty pro vydání povolení se zkracují, řízení se zjednodušuje a přesouvá do elektronické podoby.

Rekonstrukce domu patří už k větším stavebním projektům. Jaké zákonné požadavky musíte dodržet a které paragrafy se vás týkají? Sepsali jsme to nejdůležitější, co udává nový stavební zákon. Účinnosti nabyde 1. července 2024, do té doby se ještě stavby a rekonstrukce rodinných domů řídí původní legislativou. 

Stavební povolení pro rekonstrukci domu: ano, nebo ne? 

Pro některé rekonstrukce budete potřebovat souhlas úřadu, pro jiné nikoliv. Čím se to řídí? V první řadě jde o rozsah rekonstrukce a o změny, které taková přestavba přinese.

Podle nového stavebního zákona nevyžaduje rekonstrukce domu stavební povolení, pokud splní následující podmínky: 

  • nezasáhne do nosných konstrukcí stavby,
  • nezmění vzhled ani způsob užívání stavby, 
  • neovlivní požární bezpečnost stavby,
  • nejde o úpravy stavby, která je kulturní památkou. 

Rekonstrukce domu totiž spadá pod tzv. drobné stavby, a pro ty stavební povolení nepotřebujete. Ale pozor, nově najdete v paragrafech jenom pojem „povolení záměru“, který původní „stavební povolení“ nahrazuje. Nově už dokonce nemusíte mít ani ohlášení. Novela stavebního zákona ho úplně zrušila. 

Jakmile však rekonstrukce domu nesplní jednu z uvedených podmínek, už budete muset jednat s úřadem. Čeká vás řízení o povolení záměru (dříve stavební řízení).I u něj došlo ke změnám. Zatímco dřív jste museli projít nejdřív územním řízením, po kterém teprve následovalo to stavební, teď už je všechno sjednoceno pod jeden proces. 

Papíry k rekonstrukci vyřídíte přes internet

Žádost o vydání povolení už budete moct podávat elektronicky, přes Portál stavebníka. Ten by měl začít fungovat 1. července a slibuje výrazné zjednodušení a zrychlení celého procesu povolování. Přece jen – odpadne běhání na úřad. Průběh řízení uvidíte pěkně online, včetně stanovisek dotčených orgánů, a dokumenty se budou vkládat do nově vzniklé elektronické evidence dokumentací

Nové lhůty pro vydání stavebního povolení 

Čekání na vyjádření úřadu už nebude trvat věky. Lhůta pro vydání povolení se zkrátila na 30 dní pro jednoduché stavby a na 60 pro ostatní případy (dříve to bylo 60 a 90 dní). Stavební úřad si může sicelhůtu před jejím uplynutím prodloužit, ale maximálně o 60 dnů.

Na zahájení rekonstrukce pak máte 2 roky. Jakmile s přestavbou začnete, prodlouží se platnost povolení na dalších 10 let. Do té doby byste měli být s prací hotovi. Platnost se dá na žádost prodloužit, ale pokaždé jen o 2 další roky. 

Stavební deník: povinnost i užitečný průvodce rekonstrukcí

Pokud vaše rekonstrukce vyžaduje stavební povolení, budete muset taky vést stavební deník. Každý den (nebo minimálně jednou za týden) se do něj zapisuje přesný průběh rekonstrukce. Jestliže neplánujete rekonstrukci svépomocí, bude mít deník na starost firma, které přestavbu svěříte. 

Zápis ve stavebním deníku by měl obsahovat:
  • práce, které byly provedeny, 
  • jména řemeslníků, kteří na stavbě pracovali,
  • dodávky stavebního materiálu,
  • počasí, 
  • jestli rekonstrukce probíhá v souladu s plánem, nebo máte naopak zpoždění, aj.

Dnes už naštěstí existují i online stavební deníky, kde je spousta věcí automatizovaná, a tak nemusíte všechno vypisovat ručně. Jedním z nich je třeba aplikace Stavario. Řemeslníci do ní zaznamenávají příchody a odchody ze stavby, přebírání materiálu i nářadí apod. Mohou dokonce nahrávat fotky ze stavby

K datům pak mají přístup další zaměstnanci dané stavební firmy a samozřejmě i vy jako zákazník. Stavario vám umožní komunikovat s dodavatelem, vytvářet úkoly, potvrzovat objednávky stavebního materiálu i odesílat důležité dokumenty stavebnímu úřadu.

Svěřte rekonstrukci domu profíkům

Je pro vás přestavba svépomocí moc velký oříšek? Nevadí. Poptejte řemeslníky nebo rovnou celou firmu. Rekonstrukce půjde rychleji, protože profesionálové už mají potřebné zkušenosti, znají stavební postupy a orientují se v materiálech i technologiích.

Řemeslníky na rekonstrukci domu můžete zdarma poptat u nás. Zakládáme si na recenzích od předchozích zákazníků, takže dopředu víte, s kým se dobře spolupracuje. A jak na to? Stačí zadat poptávku, my už ji rozešleme ověřeným řemeslníkům ve vašem okolí.

0 0 Počet hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Přidejte svůj názor.x