18. 5. 2021, aktualizováno 8. 2. 2023

Rekonstrukce není jen hromada práce, ale taky dost papírování. Hlavně v případě, že plánujete něco většího. Pokusíme se proto objasnit, jak to chodí se stavebním povolením, kde hledat potřebné informace, a přidáme i tip na vychytaný stavební deník.

Než začnete bourat zdi, pokládat rozvody a nahazovat omítky, čeká vás naprosto stěžejní fáze rekonstrukce: příprava. Je totiž potřeba zjistit stav domu, naplánovat postup prací, a vyřešit oficiality na stavebním úřadě. Právě v této chvíli se rozhoduje, jestli si přestavba žádá projektovou dokumentaci, stavební povolení a stavební dozor, nebo jestli vám bude stačit jenom ohlášení a práce budete kontrolovat sami. 

Přestože v následujících řádcích uvádíme informace ze stavebního zákona, nemůžeme zaručit, že ve stejném znění budou platit i pro vaši rekonstrukci. Jednotlivé stavební úřady totiž často vykládají legislativu různě, a tak se může stát, že narazíte na jiné podmínky třeba v Rokycanech a na jiné v Bruntále. Doporučujeme proto zajít na úřad, pod jehož působnost váš dům spadá, a tam si všechno ověřit.

Stavební povolení: kdy ho (ne)potřebujete?

Dnes už můžete spoustu prací na domě dělat, aniž byste o tom dávali vědět stavebnímu úřadu. Seznam takových úprav najdete v § 103 stavebního zákona. Pokud ale plánujete rekonstrukci v rozsahu, který v paragrafu není, budete potřebovat alespoň ohlášení stavby. Jedná se třeba o úpravy domů s jedním podzemním podlažím (do hloubky 3 m), maximálně dvěma nadzemními patry a podkrovím. 

Úplný výčet prací, které musíte stavebnímu úřadu ohlásit, najdete v § 104 stavebního zákona. A dočtete se tam i to, jaké další dokumenty k ohlášení připojit. 

A kdy tedy potřebujete stavební povolení? Obecně ve chvíli, kdy plánujete zasáhnout do nosných konstrukcí domu, a pak u všech staveb, které překračují parametry z  § 104. V žádosti o stavební povolení musíte uvést své identifikační údaje, informaci o tom, jakou rekonstrukci a v jakém rozsahu plánujete, kdo ji bude realizovat, jak dlouho budou práce trvat a případně souhlas sousedů. (Pokud potřebujete vstup i na jejich pozemek.)

Než se s žádostí vydáte na stavební úřad, připravte si i další potřebné dokumenty, které stavební zákon opět udává.

Pozor! Sousedy musíte o vyjádření žádat vždycky. (I kdybyste jejich pozemek nepotřebovali k pracím). Pokud některý z nich nebude souhlasit (anebo se nevyjádří), dojde ke stavebnímu řízení, a vy budete muset získat stavební povolení. Proto je někdy lepší o něj požádat hned, i když to rozsah rekonstrukce přímo nevyžaduje.

Do kdy se musí stavební úřad vyjádřit?

Žádost o stavební povolení jste podali. Co teď? Nezbývá než čekat. Úřad totiž musí přezkoumat, jestli je rekonstrukce vašeho rodinného domu v souladu se stavebním zákonem. U jednodušších případů má úřad na rozhodnutí 60 dní, u těch zvlášť složitých 90 dní. Když potom povolení dostanete, dejte pozor na dvě důležité lhůty:

  • Na zahájení rekonstrukce máte 2 roky. Pokud do té doby práce nezačnou, stavební povolení přestane platit. 
  • V žádosti o povolení jste uvedli předpokládaný konec prací, a ten byste taky měli dodržet. Pokud nestíháte, požádejte úřad o prodloužení termínu.

Ve dnech, kdy vznikal tento článek, se projednávala novela stavebního zákona. Ta by měla mimo jiné přinést rychlejší stavební řízení.

V rámci Saint-Gobain fóra se rozebíral nový stavební zákon. Co všechno se řešilo?

Jak si ušetřit starosti se stavebním povolením? Pomůže vám autorizovaný inspektor!

Administrativa není zrovna ta nejpříjemnější část rekonstrukce domu. Existují ale způsoby, jak si papírování ulehčit. Využijte služeb autorizovaného investora. Ten provede tzv. zkrácené stavební řízení a posoudí plánovanou přestavbu. Pokud bude všechno v pořádku, vydá certifikát, který má stejnou váhu jako stavební povolení. A doručí ho za vás stavebnímu úřadu. 

Rekonstrukce bez stavebního povolení vás může přijít draho

I když se vám do všeho vyřizování asi nebude chtít, nezkoušejte stavební zákon obejít. Co totiž hrozí za rekonstrukci bez stavebního povolení? Pokuta, a docela tučná. Za porušení zákona můžete zaplatit klidně až 1.000.000 Kč.

Stavební deník: povinnost i užitečný průvodce rekonstrukcí

Papírování bohužel nekončí ve chvíli, kdy vám už stavební povolení leží na stole. V průběhu rekonstrukce totiž musíte vést tzv. stavební deník (V některých případech stačí jednoduchý záznam o stavbě.) Každý den (nebo minimálně jednou za týden) se do něj zapisuje přesný průběh rekonstrukce.

Zápis ve stavebním deníku by měl obsahovat:
  • práce, které byly provedeny, 
  • jména řemeslníků, kteří na stavbě pracovali,
  • dodávky stavebního materiálu,
  • počasí, 
  • jestli rekonstrukce probíhá v souladu s plánem, nebo máte naopak zpoždění, aj.

Dnes už naštěstí existují i online stavební deníky, kde je spousta věcí automatizovaná, a tak nemusíte všechno vypisovat ručně. Jedním z nich je třeba aplikace Stavario. Řemeslníci do ní zaznamenávají příchody a odchody ze stavby, přebírání materiálu i nářadí apod. Mohou dokonce nahrávat fotky ze stavby. 

K datům pak mají přístup další zaměstnanci dané stavební firmy a samozřejmě i vy jako zákazník. Stavario vám umožní komunikovat s dodavatelem, vytvářet úkoly, potvrzovat objednávky stavebního materiálu i odesílat důležité dokumenty stavebnímu úřadu.

0 0 Počet hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Přidejte svůj názor.x