22. 2. 2023, aktualizováno 1. 7. 2024
Dobrá zpráva pro všechny stavebníky: získání stavebního povolení by odteď mělo být rychlejší a pohodlnější. Nový stavební zákon přinesl dlouho očekávané zjednodušení stavebního řízení.
Stavební povolení jako pojem přestalo s novelou zákona existovat. Nově se používá označení ‚‚povolení záměru‘‘ (v článku pro zjednodušení dál pracujeme s výrazem „stavební povolení“). Nová legislativa taky ruší ohlášení stavby. Buď tedy stavíte bez povolení záměru, nebo s ním – nic mezi neexistuje.
Které stavby vyžadují povolení záměru?
Nový stavební zákon („NSZ“) rozděluje stavby na drobné, jednoduché, vyhrazené a ostatní. Platí přitom, že pro drobné stavby povolení nepotřebujete. Do této kategorie spadají namátkou třeba skleníky, ploty, altány nebo opěrné zídky. Nesmí však překročit parametry drobných staveb uvedené v Příloze č. 1 NSZ.
Stavba rodinného domu stavební povolení vyžaduje, protože patří do kategorie jednoduchých staveb. Rodinný dům se konkrétně definuje jako „stavba pro bydlení a rodinnou rekreaci, která má nejvýše dvě nadzemní a jedno podzemní podlaží a podkroví nebo ustoupené podlaží“.
Je tu ale jedna výjimka. Pokud postavíte dům nebo chatu s rozlohou do 55 m2 a maximální výškou 4 m a stavba splní další podmínky popsané v odst. 4 písm. a) Přílohy č. 1, pak povolení záměru není nutné.
Rekonstrukce domu či bytu a stavební povolení
Plánujete jenom úpravu stávajícího bydlení? V některých případech o povolení žádat nemusíte. Rekonstrukce nevyžaduje stavební povolení, pokud jde o udržovací práce nebo o stavební úpravy. Co to přesně znamená?
Bylo by složité definovat tyto pojmy v řeči paragrafů, proto vysvětlení zjednodušíme:
Stavební povolení nebudete pro rekonstrukci potřebovat, pokud:
a) Provedete práce, které zabezpečují dobrý stavebně technický stav stavby a zároveň nemůžou negativně ovlivnit zdraví osob, požární bezpečnost, stabilitu, vzhled stavby, životní prostředí nebo bezpečnost při užívání. Přitom nesmí jít o udržovací práce na kulturní památce.
b) I po rekonstrukci zůstane stejný půdorys a výška stavby, zároveň nezasáhnete do nosných konstrukcí, nezměníte vzhled stavby ani způsob užívání a úprava neovlivní požární bezpečnost. Opět platí – nesmí jít o úpravy kulturní památky.
Jedno řízení místo dvou
Pokud jste stavěli ještě podle starého zákona, museli jste projít nejdřív územním řízením. V něm se rozhodovalo, jestli lze stavbu umístit do daného území (stavba musela být v plánu s územně plánovací dokumentací). Teprve po vydání územního rozhodnutí mohlo navázat samotné stavební řízení, na jehož konci čekalo stavební povolení.
Teď už je řízení jenom jedno. Jmenuje se „řízení o povolení záměru“ a v jeho rámci se stavba posoudí jak z hlediska umístění, tak z hlediska povolení.
Povolení získáte až 3× rychleji
Snad nejvítanější změnou v zákoně je zrychlení celého procesu povolování. Doteď měl úřad na vydání povolení 60 dní, ve složitých případech až 90.
Pokud budete žádat o povolení jednoduché stavby, bude mít úřad na vydání rozhodnutí 30 dnů. Jestliže ale budete chtít postavit dům překračující parametry jednoduché stavby (třeba s více než 2 nadzemními podlažími), tak už se lhůta prodlužuje na 60 dnů.
Stavební úřad si také může lhůtu před jejím uplynutím prodloužit, ale maximálně o 60 dnů.
Žádost o stavební povolení online
Další nástroj pro zrychlení představuje digitalizace. Vznikly informační systémy, které umožňují vést celé řízení v digitální podobě. Žádost můžete podávat elektronicky prostřednictvím nově zřízeného Portálu stavebníka. Na stejném místě taky uvidíte všechny informace o probíhajícím řízení a stanoviska dotčených orgánů.
Zároveň už nemusíte běhat na úřad s celou kupou tiskopisů potřebných k vyřízení žádosti. Ty se nově vkládají do tzv. evidence elektronických dokumentací.
Využijte čekání. Víme jak
Než vám vyřídí stavební povolení, přečtete si další články o stavbě domu: psali jsme třeba o tom, jestli stavět svépomocí či s firmou, kolik stavba domu zhruba stojí a z čeho ji zaplatit.
Můžete se taky už porozhlédnout po stavební firmě či jednotlivých řemeslnících. V naší databázi najdete celou řadu ověřených dodavatelů i s referencemi. Stačí zadat bezplatnou poptávku a my za vás oslovíme firmy ve vašem okolí.