16. 2. 2023, aktualizováno 13. 6. 2023

Každý touží po vlastním bydlení. A co takhle postavit si dům svépomocí? To je teprve sen. Jaké jsou výhody a nevýhody oproti domu na klíč, co mít předem připraveno a s čím počítat? Na to se pokusíme odpovědět v článku.

Stavba svépomocí: je skutečně levnější? 

Čas a peníze, rozhodující faktory u všech staveb a rekonstrukcí. Jakou roli hrají při spolupráci s firmou vs. stavbou svépomocí? Stavba domu na klíč vás přijde dráž. Ne nadarmo se říká, že práce tvoří cca 40 % rozpočtu. Když tedy některé činnosti zvládnete sami, můžete významně ušetřit

Počítejte ale s tím, že stavba svépomocí vám zabere víc času. Mistři od fochu mají totiž dané úkony v malíčku, a práce jim tím pádem půjde rychleji. Solidní firma vám taky většinou vymezí začátek i konec stavby a naplánuje harmonogramu stavebních prací, zatímco při stavbě svépomocí zůstává celá organizace na vás. 

Nic ale není jenom černobílé. Stavební firmy dokážou sehnat materiál levněji, objednají ho najednou a taky přivezou. Vy tak ušetříte nejen dost peněz, ale taky několik cest do stavebnin.

Pečlivě tedy zvažte svou současnou situaci: máte víkendy navíc, které můžete stavbě věnovat? Nebo se řídíte tím, že „čas jsou peníze“ a spíš si připlatíte za dům na klíč?

Spočítejte si náklady

Pokud chcete získat aspoň základní přehled o cenách dostupného materiálu, kontaktujte naše technické specialisty. Zdarma vám připraví kalkulace v ceníkových cenách, poradí vám s výběrem materiálu i s obecným montážním postupem. 

Pomocnou ruku nabízí taky speciální kalkulačky:

Pokud jde o ceny stavebních prací, bude se hodit statistika. Český statistický úřad pravidelně vydává indexy cen stavebních prací –⁠ využijte ten nejnovější, za 3. čtvrtletí 2022

Úřady a papírování

Je to nezbytná součást každé stavby domu: najít architekta či projektanta a nechat si zpracovat dokumentace, ohlásit stavbu nebo vyřídit stavební povolení, sehnat celou řadu souhlasů a stanovisek od úřadů. Pokud se rozhodnete stavět svépomocí, budete muset tenhle byrokratický boj zvládnout sami. Není to ale nic nemožného – jen se obrňte trpělivostí a počítejte s tím, že si na samotnou stavbu chvíli počkáte.

Pokud se chcete stresu a čekání na úřadech vyhnout, můžete to nechat na stavební firmě. Spolu s domem na klíč si dnes totiž můžete objednat i takové služby, jako je zpracování projektové dokumentace, vyřízení stavebního povolení nebo kolaudace. Jen jsou další položky do rozpočtu.

SvépomocíS firmou
Výhody1) Vyjde vás levněji, pokud předem dobře plánujete
2) Nad vším máte plnou kontrolu
3) V průběhu stavby můžete projekt měnit (do vzhledu projektu zasahovat)


1) Rozpočet a termín výstavby máte přesně stanovený
2) Stavbu provádí odborníci s cennými zkušenostmi a znalostí materiálů
3) Firma předem stanoví harmonogram prací
4) Ušetří vám spoustu času
Nevýhody1) Počítejte s tím, že se stavba protáhne
2) Na výslednou stavbu nemáte žádné záruky
3) Výsledek nemusí odpovídat vašim představám
4) Sami budete nejen stavět, ale i listovat stavebním zákonem a potřebnými dokumenty


1) Konstrukce v rukách profesionálů vás bude něco stát
2) Projekt v průběhu stavby už těžko změníte
3) Pokud si firmu dostatečně neprověříte, je větší riziko nespolehlivosti

Svépomocí neznamená stavět sám

Říkáte si, že na stavbu svépomocí nemáte dostatečné zkušenosti? Možná vás trochu uklidníme. Nemusíte umět všechno a celý dům postavit vlastníma rukama. Dokonce to ani nejde: jsou totiž záležitosti, u kterých se bez specialistů prostě neobejdete. Třeba takové elektroinstalace nebo plynové rozvody vyžadují revize od autorizovaných pracovníků.

Jednotlivé řemeslníky seženete u nás. Máme v databázi zedníky, tesaře, fasádníky, podlaháře i sádrokartonáře

Budování svépomocí má i další světlé stránky: všechno si uděláte podle sebe a na konci vás čeká radost z vlastnoručně odvedené práce. K tomu se naučíte spoustu nových technik a postupů. Internet je dnes plný video-návodů přímo od výrobců materiálů, které můžete zdarma využít. Pro příklad uvádíme některé zajímavé zdroje:   

Dobře ale promyslete, na co si ještě troufáte. Stavba domu není to samé jako malování pokoje. U stavby svépomocí roste riziko nenávratných chyb, protože se většinu prací učíte za pochodu. 

I drobná chyba při montáži zateplení může nadělat velkou paseku. Pusťte si seriál Izolační inspektoři: v 10 dílech se dozvíte, jaká úskalí na vás číhají i jak se jich vyvarovat. 

Rozhodně není žádná ostuda obrátit se na zkušené fachmany. A že se bojíte, abyste nenatrefili na fušery? Máme snadnou pomoc: dívejte se vždycky na hodnocení předchozích zákazníků a ukázky dřívějších prací. Třeba u nás na portále si na referencích zakládáme a vyzýváme všechny zákazníky, aby popsali reálnou zkušenost s daným dodavatelem. O tom, jak si vybrat spolehlivé řemeslníky, jsme dokonce napsali i článek.  

Jednotlivé řemeslníky nebo stavební firmu pak najdete i v naší databázi. Stačí zadat bezplatnou poptávku a my vám najdeme vhodného dodavatele z vašeho okolí.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů