14. 12. 2022, aktualizováno 20. 12. 2022

To je záludná a těžká otázka. Poptávkových portálů dnes najdete celou řadu, ale žádné dva nejsou stejné. My se od svých konkurentů lišíme hned v několika věcech.
Co tedy ostatní weby nabízí? Přinášíme srovnání.

Sepsali jsme pro vás, jak fungují nejznámější české poptávkové servery (včetně toho našeho). Všechny mají jednu věc společnou: umožňují lidem zadat poptávku a firmám zase nabízet služby. Zákazníci tak nemusí zdlouhavě obvolávat jednoho dodavatele po druhém a firmy zase snáz získají zakázky. 

Pojďme se na jednotlivé portály podívat blíž. Všechny informace jsme čerpali z veřejně dostupných zdrojů, ať už přímo ze samotných poptávkových serverů, tak z dalších článků na internetu.

1. NejŘemeslníci

Jsme profesionální portál pro řemeslníky. Nenajdete u nás jiné služby než ty týkající se staveb, rekonstrukcí, údržby nebo oprav v domácnosti. Pokud jde o spektrum oborů, nemůžeme se tedy s dalšími uvedenými portály srovnávat. Za to si ale zakládáme na tom, aby abychom měli v databázi jenom spolehlivé a poctivé firmy a fachmany. 

Jak to děláme? Už při registraci firem kontrolujeme jejich živnostenské oprávnění: živnost musí odpovídat práci, kterou u nás nabízí. Aktivně pak dodavatele podporujeme, aby na svůj profil nahráli ukázky prací. Zákazníky zase vybízíme k hodnocení řemeslníků a firem, kterým svěřili svou zakázku. Na profilu firmy tak uvidíte obojí: hotové realizace i to, jak byli předchozí poptávající spokojení.  

„Ověření referencí věnujeme opravdu velké úsilí. U referencí známe celou historii poptávky od zadání ze strany zákazníka, přes realizaci až po hodnocení. U ukázek práce, které firma zadává sama, pak požadujeme doložení faktur a dalšími způsoby prověřujeme autentičnost ukázky,“ doplňuje Martin Ekrt, výkonný ředitel portálu NejŘemeslníci.cz.

Jak u nás fungují poptávky?

Zadání poptávky je u nás zdarma a celým procesem vás provede nápověda. Dokonce si pro inspiraci můžete prohlédnout vzorovou poptávku. Na jednu poptávku u nás dostanete maximálně 4 nabídky. Poptávky totiž nerozesíláme všem firmám v databázi najednou, ale jenom relevantním firmám z vašeho okolí. Postupně, podle jejich kvality a historického hodnocení.

Snažíme se aby nabídky, které dostanete, byly vždy od těch nejvhodnějších a nejkvalitnějších firem. Komu práci nakonec svěříte, je už jenom na vás. Můžete si přečíst náš článek o tom, jak vybrat vhodného dodavatele

Info pro firmy: Registrace a vedení profilu jsou zdarma, dál fungujeme na bázi kreditů, které se používají na získání zakázek. Firmám rozdáváme do začátku kredity v hodnotě až 1000 Kč, takže si službu můžou vyzkoušet úplně zdarma. Nemáme žádné smlouvy, profil jde kdykoliv zrušit. Všechny informace máme přehledně na webu.

2. AAAPOPTÁVKA.CZ

Portál fungující už od roku 2006 nabízí zadání poptávky snad ve všech myslitelných oborech: od stavebnictví a dopravy přes energetiku, potravinářství až po zdravotnictví nebo reklamu. Můžete tam najít elektrikáře, lektora angličtiny, švadlenu nebo dodavatele materiálu pro svou firmu. 

Jak to funguje? 

Zadání poptávky je zdarma a podle informací na webu vám nezabere víc jak 2 minuty. S napsáním požadavků vám pomůže nápověda a poptávka se pak rozešle tisícům dodavatelů. Případně si můžete vybrat firmu v katalogu a zobrazit si její kontakt. 
AAApoptávka uvádí, že jednotlivé firmy ověřuje, zároveň ale radí proklepnout si dodavatele po vlastní ose. U firem nenajdete ukázky prací ani hodnocení zákazníků.

Info pro firmy: Dodavatelé si při registraci sami vyberou tarifní balíček služeb (ceny nejsou na webu dostupné). Tím uzavírají s portálem AAApoptávka smlouvu, od které jde do 2 dnů odstoupit, ale je potřeba zaplatit storno poplatek ve výši 50 % z objednané služby.

3. epoptávka.cz

Taky na epoptávce si můžete vybrat z nesčetného množství oborů – konkrétně jsou dodavatelé rozdělení do 803 kategorií. Namátkou vybíráme: restaurování nábytku, výroba reklamních předmětů nebo přepravní služby. Na portálu najdete ale i ryze „prodejní inzeráty“ jako je poptávka po lyžařském vybavení apod. U firem jsou uvedené jejich kontakty. 

Jak to funguje? 

Pokud hledáte dodavatele, je potřeba vyplnit krátký formulář (opět zdarma). Oproti portálu AAApoptávka tady ale nefunguje žádná nápověda nebo našeptávač. Pokud zapomenete zmínit důležitou informaci, ozve se vám někdo ze zákaznické péče. Poptávka se rozesílá dodavatelům z odpovídajících oborů. 

Na portálu stojí, že jsou dodavatelé ověření, nicméně už není řečeno, jakým způsobem.
Ani na epoptávce nemají firmy ukázky svých prací nebo recenze od zákazníků. Můžete se ale podívat na videa, ve kterých zákazníci hodnotí portál jako takový. 

Info pro firmy: I tady jde o smluvní vztah mezi dodavatelem a portálem (resp. společností B2M, která ho provozuje). Po registraci firma obdrží fakturu (cena služby není na webu zveřejněná). 

4. Trh poptávek

Portál, kde můžete poptávat služby z různých oborů (stavba, doprava, úklid, právnické služby apod.), ale i materiál nebo zaměstnání či brigádu. 

Jak to funguje? 

Zadání poptávky vás nic nestojí a s formulací požadavku vám pomůže nápověda. Tým z portálu pak rozešle vaši poptávku dodavatelům. U těch najdete i adresu a kontaktní údaje, nicméně hodnocení od předchozích zákazníků je spíš výjimkou.
 
Info pro firmy: Registrace dodavatele je zdarma, potom si firma vybírá jeden z tarifů. Ceník se nachází na webu Trhu poptávek.

5. Poptávej.cz

Tahle poptávková službu má opět široký záběr, pokud jde o kategorie dodavatelů. Nikde na webu ale nenajdete jejich seznam. Jediná možnost je zadat poptávku (bezplatně) a počkat, až vám přijdou nabídky od firem. I Poptávej.cz doporučuje, abyste si jejich dodavatele ověřili sami (přestože nějaké ověření probíhá při registraci), nejlépe za pomoci IČO a živnostenského rejstříku. 

Info pro firmy: Registrace dodavatele je zdarma, potom si může každá firma vybrat, zda chce mít přístup ke kreditovým poptávkám (platí se za kredit), k paušálním poptávkám (jednorázový poplatek) nebo k poptávkám zdarma (v rámci placeného Premium členství). Konkrétní ceny služeb jsou uvedené v Obchodních podmínkách portálu.

6. Služby firem

Jde o nový portál od vyhledávače Seznam.cz, spuštěný na konci léta 2022. Najdete na něm prezentaci konkrétních služeb od dodavatelů z různých oborů (ti jsou zároveň zaregistrovaní na Firmy.cz), velkou výhodou je viditelná cena. Po rozkliknutí uvidíte kontakty firmy, dozvíte se další informace ke službě a můžete ji rovnou poptat. U jednotlivých dodavatelů najdete taky hodnocení, tak jak je uvedené na Firmy.cz. 

Info pro firmy: Přidání služby je zdarma.

Další vychytávky našeho portálu

Kromě zmíněných referencí od zákazníků máme ještě speciální hodnocení –⁠ Kozlovu míru poctivosti. Pokud firma odvede svou práci nadmíru dobře, poradí si s nečekaným problémem nebo třeba zakázku dokončí ještě před termínem, může od zákazníka dostat Kozlovu pečeť poctivosti (a má nárok na další výhody v podobě levnějšího materiálu apod.). Takové dodavatele najdete v Kozlově žebříčku poctivosti.

Taky můžete využít náš nástroj na ověřování firem. Ten se hodí, pokud už máte dodavatele předvybraného a chcete si ho ověřit. Stačí znát IČO nebo název firmy. 

Po celou dobu je vám k dispozici náš zákaznický servis: při zadávání poptávky, v průběhu realizace i po jejím skončení. Ať už potřebujete jen malou radu nebo snad dojde ke komplikacím ve spolupráci, můžete nám zavolat. 

My sami sice nemůžeme firmu donutit, aby zfušovanou práci udělala znovu, nebo vám dala slevu, ale pomůžeme vám v komunikaci s daným dodavatelem a poradíme, jak postupovat. 

Zní to všechno dobře? Tak můžete rovnou zadat poptávku.