14. 6. 2021, aktualizováno 8. 2. 2023

Když máte doma spoustu místa, můžete si pořídit klidně sprchový kout i vanu. Ale co když je prostoru málo? Pokud je to váš případ a čeká vás rekonstrukce koupelny, pomůžeme vám tohle dilema rozseknout. A představíme i alternativní řešení, abyste se hned nemuseli vzdát snu o horké koupeli.

Rekonstrukce à la tetris aneb Aby se do koupelny vešlo všechno

Než se pustíte do rekonstrukce, všechno si propočítejte. Dost pravděpodobně budete chtít do koupelny nejen umyvadlo, vanu nebo sprchový kout, ale taky pračku, možná i sušičku a nějaký ten koupelnový nábytek. Pokud si bez „domácích lázní“ neumíte život představit, máme řešení: asymetrické vany. Jejich širší strana vám umožní se pohodlně opřít, ta užší zase šetří drahocenné místo. 

Při výběru pak myslete nejen na vnější, ale i na vnitřní rozměry. Ideálně vyrazte přímo do prodejny a zkuste si do vany lehnout. Tak na vlastní kůži poznáte, jestli vám v ní bude pohodlně. No a pokud opravdu počítáte každý centimetr, najdete na trhu i maličké vany s rozměry 120 × 70 cm. Na lehnutí to úplně není, ale aspoň částečně svůj účel splní.

Sprchový kout v tomto případě nevyhrál, i když koupelna na obrázku má jen 3,5 m².
I do koupelny s plochou 3,5 m² se může vejít vana. Řemeslník si za tuto rekonstrukci vysloužil Kozlovu pečeť poctivosti.

Vyjde sprchový kout levněji než vana?

Peníze jsou další z hlavních parametrů. Nejde jednoznačně říct, jestli zaplatíte víc za pořízení vany, nebo sprchového koutu. Cena totiž záleží na zvoleném typu, materiálech a náročnosti instalace. 

Taky automaticky neplatí, že sprchový kout vám pomůže výrazně ušetřit za vodu. Hlavicí sprchy totiž za minutu proteče cca 10 l vody. Průměrná vana má objem 110–150 l, ale nikdy není naplněná až po okraj. Takže pokud se ve sprše vystřídají denně tři lidé a každý v ní stráví 20 minut, vyjde vás to skoro stejně jako jedna koupel za den.

Rekonstrukce koupelny může proběhnout bez zbytečného stresu.

Poradíme vám, jak na to!

Pro mladou rodinu vana, na důchod sprchový kout

Při rozhodování se zeptejte sami sebe: jak teď koupelnu používáme? A jak se to změní za 10 let? Pokud máte malé děti nebo je brzo plánujete, pak vanu určitě oceníte, i kdyby měla být malá. Stejně tak ale můžete pořídit sprchový kout s vysokou vaničkou. Pro malé vodníky to bude stačit a vy tím případně vyřešíte nedostatek místa.

Sprcha se vám bude hodit spíš ve vyšším věku. Přece jen se do ní dostanete snáz než do vany, a to i s bolavými koleny nebo po operaci. Naprosto bezbariérový je pak sprchový kout typu walk-in. Nemá totiž vaničku, a když ho doplníte o sedátko a madla, máte pohodlí zaručené. Sprchové kouty walk-in jsou navíc stylová záležitost – nijak v koupelně nevyčnívají a působí elegantním dojmem.

Sprchový kout walk-in doplněný o stoličku.
Při této rekonstrukci nahradil vanu sprchový kout typu walk-in
s poličkami přímo ve stěně. Nehrozí tak, že byste každou
chvíli shodili sprchové gely na zem.

Pořád se nemůžete rozhodnout? Pozvěte si odborníky

Pokud vám ani naše rady nepomohly, oslovte stavební firmu či bytového architekta a nechte si zpracovat vizualizaci. Získáte tak představu o tom, jak bude vaše nová koupelna vypadat ve skutečnosti. Odborníci navíc zhodnotí stav současné koupelny a navrhnou vám takové řešení, které bude vyhovovat i po technické stránce.

Ověřené řemeslníky pro vaši koupelnu najdete u nás

Přemýšlíte, kdo vám vymění vanu za sprchový kout, podezdí ji a udělá nové obklady? Pomoc najdete u nás. V databázi máme celou řadu řemeslníků i celých stavebních firem, vy si můžete si prohlédnout jejich ukázky práce i hodnocení předchozích zákazníků. Pak jen zadáte poptávku (je to zdarma) a počkáte, až k vám dorazí první nabídky. Z nich si sami vyberete, komu práci nakonec svěříte. Tak co, jdeme na to ?

4.5 4 Počet hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jiří
Jiří
11 měsíců před

Dobrý den!

Doplňuji další náměty pro rozhodování:
1. vana doplněná o pevnou hlavovou sprchu, posuvnou zástěnu a pro méně pohyblivé schůdkem před vanou, který následně zavěsíte v prostoru vany. Výhodou je mnohem více místa než ve sprchovém koutě a v příp. nutnosti existují i židličky do vany.
2. sedací vana se sprchovací zástěnou a dvířky pro vstup. Cenově náročnější, ale kompletní řešení, příp. doplněné masážními tryskami. Délkou cca 120cm splňuje požadavek na úsporné řešení, vstupní dvířka pak řeší využití méně pohyblivými osobami.

NejŘemeslníci
Admin
11 měsíců před
Odpovědět  Jiří

Dobrý den Jiří,
to jsou super podněty, děkujeme! Doplníme je do článku. 😊
Mějte fajn den!

Tomáš z týmu NejŘemeslníci.cz

Naposledy upraveno 11 měsíců před by Tomáš Chudoba
2
0
Přidejte svůj názor.x