Sny je třeba pochopit a realizovat

Dušan SoučekJiž na škole jsem přemýšlel o vlastním podnikání a díky rodinnému zázemí mi nic nebránilo po skončení studií začít tento nápad realizovat. I když se v posledních letech situace hodně mění, stále ještě spousta lidí vnímá fakt, že si nechá navrhnout interiér od designéra nebo bytového architekta, jako určitý luxus nebo nadstandard. Mým velkým snem a zároveň hlavním podnikatelským cílem je tuto filosofii obrátit naruby a naopak poskytnout tuto službu každému, kdo si bude chtít splnit svůj sen o krásném bydlení. Proto jsem svoji firmu nazval Peopledesign – design lidem,“ představuje svou firmu Dušan Souček.
Jak začalo vaše podnikání?
Ač jsem navrhování interiéru vystudoval, moje první kroky vedly k výrobě nábytku na zakázku, a to především kuchyňských linek. Samozřejmostí je ke každé zakázce i grafický návrh nejen samotného nábytku, ale i souvisejících věcí jako jsou podlahy, výmalba a obklady stěn, osvětlení, doplňky interiéru apod. Současný trend je spojovat kuchyňské linky s obývacími pokoji a tak jsem často v rámci zakázkové výroby navrhoval interiér celých místností. Tady se zrodil nápad začít se návrhům interiérů věnovat mnohem více. Na vlastních projektech dávám příležitost nadějným, mladým designérům, nebo zkušeným odborníkům, kteří se například z rodinných důvodů nemůžou svému povolání věnovat na plno.
on-line-navrh-interieru-loznice_Loznice2Takže se návrhy interiéru staly vaší srdeční záležitostí?

Určitě ano, navrhování mě velmi baví. Miluji krásně udělaný interiér, kde vše ladí. Pocitu, kdy se pod rukama rodí nový domov a klientovi se plní sen, se nic nevyrovná.
Jaký je současný moderní design? Mám pocit, že se tak trochu vrací k funkcionalismu. Je to tím, že lidé už nemají čas oprašovat vyřezávané hlavy postelí?
Nemám rád slovo „moderní“. Nemůžu dělat moderní interiéry. Dělám interiéry šité na míru pro své zákazníky. A každý zákazník je úplně jiný, má jiné potřeby, chutě, touhy, vkus. Mou prací je především poznat klienta, vcítit se do jeho životního stylu a navrhnout mu pak takový interiér, který mu bude především dobře sloužit. Ano, sloužit je to správné slovo – lidé se vždy obklopovali věcmi, které jim zpříjemňovaly život. Bohužel občas se to tak zvrtlo, že věcem začali sloužit lidé.
Jaké materiály teď „frčí“? Například lamino..bude nábytek z něj funkční ještě za pět deset let? Nebo je to přístup „za deset let bude jiná móda, pořídíme si něco nového a IN“?
Ano, laminované dřevotřískové desky „lamino“ je asi největší tahoun ve výrobě nábytku – je to především díky jeho dostupnosti. Dneska se již nabízí obrovská škála dekorů, barev, imitací, atd. Myslím, že lamino z našich interiérů jen tak nevymizí. Samotná životnost výrobků z lamina bude ale vždy záležet na kvalitě jeho zpracování. Myslím, ale že krom ekonomického hlediska je to hlavně otázka životního stylu. Upřednostňuji nadčasový design, styl a módu do interiérů vnáším v podobě doplňků, které se dají snadno vyměnit (koberce, polštáře, obrazy, atd…).
vestavna-satni-skrin_IMG_0189Jací jsou vaši zákazníci? Už dávají více důrazu na kvalitu než na kvantitu?

Zákazníci jsou různí, někteří jsou kreativní, jiní si rádi nechají navrhnout vše. Když mám volnou ruku, tak je to pro mě asi nejlepší. Můžu se „vyřádit“ a výsledek potom stojí za to. Určitě to není o diktování, ale o pochopení představ a snů klienta.  A sny se nadiktovat nedají, ty se musí jenom pochopit a realizovat.
Sny ale na rozdíl od reality nemají hranice…

Upřímně řečeno čím šílenější nápad tím lépe. Samozřejmě že vše musím mít jistou formu, estetickou, ergonomickou, funkční, atd.. Často jsem svědkem toho, jak zákazníci nový interiér řeší stejně jako jejich předešlé bydlení. Přenášejí si tak chyby, o kterých třeba ani nevědí. Bojí se zásadních změn, které ale často bývají velmi efektní a ve finále nakonec i levnější.
navrh-interieru_Finale1A otázka do ankety: vaše nejzdařilejší zakázka?
No to je přeci jasné, každá zakázka je nejzdařilejší. Když všechno klapne tak, jak má, zákazník je spokojený, tak je to super. A je úplně jedno, jestli to byla malá nebo velká zakázka. Jako zajímavost můžu ale zmínit jednu z posledních referencí na NejŘemeslnících. Návrh interiéru byl vánočním dárkem a vím, že obdarovaná dáma z něj měla upřímnou radost. A pak z toho samozřejmě mám radost i já. Takže radost se násobí a všichni jsou spokojení..
S jakým materiálem nejraději pracujete?
Nejvýstižnější odpověď na vaši otázku je, že mým hlavním materiálem jsou představy a přání zákazníka. Jinak mám rád přírodní materiály a nemám moc rád jejich imitace. Řídím se filosofií, že dřevo by mělo být opravdu dřevo, když kámen tak pravý, když plast tak ať je vidět, že je to plast a ne něco co vypadá jako dřevo a je to plast!
A co všechno svým zákazníkům nabízíte?

Svým zákazníkům nabízím úplně všechno.. tedy úplně všechno, co nějak souvisí s interiérem. Cítím povinnost poskytnout zákazníkovi kompletní servis. Od úvodních konzultací, přes návrhy, vizualizace interiérů, barevné studie, projektovou dokumentaci pro úřady, případně vyřízení stavebního povolení, samotnou realizaci interiérů, koordinaci stavebních prací, koordinaci řemeslníků, finální dekorace a mnoho dalšího. V současné době finišuji s internetovým obchodem, kde chci prodávat designové kousky nábytku, doplňky. Vše samozřejmě podřizujeme naší filosofii, a proto kromě vlastních návrhů budeme nabízet i nábytkové řady od nadějných designéru, kteří je navrhnou přímo pro nás.
Hm..a kde hledáte inspiraci?
Rozhlížím se a hledám inspiraci úplně všude. Ať už jsou to zajímavé barevné kombinace, tvarové řešení, cokoli… Pěkné kavárny, interiéry veřejných budov, průmyslový design. Něco, co by se dalo v projektech použít, naleznu téměř všude, jen musí být vhodná příležitost. Inspiraci hledám v přírodě, ve stavebnictví, na výstavách, ale také v lidech.  Baví mě studovat různé životní návyky různých společností nejenom ohledně bydlení.
Jaká je spolupráce s NejŘemeslníky?
Váš server určitě přinesl na trh novou vlnu. Lidé si můžou prohlídnout moji práci a přečíst si jak se mnou byli zákazníci spokojení. To tu dříve nebylo. Určitě mám spousty nových poptávek a zakázek. Najdu tu ale také schopné řemeslníky, kteří se mi hodí na realizace interiérů. NejŘemeslníci jsou super nápad a mě jenom mrzí, že to nenapadlo mě…:o)
NejŘemeslníci děkují za kompliment a já za rozhovor.

Dana Říhová

Sdílet článek

Autor příspěvku: NejŘemeslníci

nejnovější nejstarší
Upozornit na
Maják
Host

Zajímavé interiéry. Škoda, že lidé častěji nevyužívají návrhy interiérů od profesionálních designerů.